Cestami svatého Konstantina a svatého Metoděje - Pilářka, Kazatelna, Gorazdova studánka, Osvětimany.

Dnes zavítáme do kraje, které si v sobě nese kouzlo dávné historie, a to tradici věrozvěstů svatých Konstantina a Metoděje. A to je historie 9. století, období Velké Moravy. Dostaneme se tedy do Osvětiman, které již samotným jménem připomínají něco dávného, svatého. Jen nevíme, co to jméno historicky opravdu znamená.

 

Osvětimany

 

Městys Osvětimany má určitě starší historii, než je rok 1350, kdy se uvádí poprvé. Část vsi patřila církvi, augustiniánům, kteří zde měli probošství na hoře sv. Klimenta. Druhá část byla v majetku drobné šlechty, Smetanům, a ti si zde postavili tvrz. Ves byla zničena v roce 1421 husity, kdy zaniklo probošství, panství Smetanů však trvalo do roku 1500, kdy ho získali páni ze Zástřizlů. Za nich tvrz přestala být sídlem, takže zpustla, jak se uvádí již v roce 1517 za Kropáčů z Nevědomí. Její zbytky zatím nebyly nalezeny, ale jde zřejmě o výšinu nad koupalištěm. Další tvrz stávala ve vsi, její zbytky uvidíme na trase. Stejně tak spatříme cestou z dalších památek i barokní kostel sv. Havla.

 

Start - přehrada:

 

Výlet začneme ve středu městyse u autobusové zastávky (Kyjov - Uherské Hradiště) a u turistického rozcestníku. Vydáme se po modré proti toku Klimentského potoka až k vodní nádrži Osvětimany. Ta byla vybudovaná v letech 1980 až 1985 a měla sloužit na závlahy, pro rybolov a k rekreaci. V roce 2013 prošla hráz rekonstrukcí, pláže tu jsou travnaté, v létě tu stojí zato se osvěžit.


Klimentský rybník:

 

Pokračujeme dál po modré značce asi do dvou třetin délky přehrady, kde se modrá prudce stáčí vlevo a stoupá prudce do stráně. My ale budeme pokračovat neznačenou cestou dál podél vody, projdeme pod chatovou osadou až na hráz Klimentského rybníku. Ten byl vybudován roku 1946 jako přírodní koupaliště. Od turistického rozcestníku pokračujeme po žluté k hradišti sv. Klimenta.

 

Gorazdova studánka:

 

Žlutá značka nás vede kolem chaty Radost s Knedlíkovou studánkou. Pak vstoupíme do lesa a dál stoupáme podle potůčku až k odbočce ke Gorazdově studánce. U ní stojí dřevěná socha Gorazda a lze si tu i na lavičce odpočinout.


Svatý Kliment:

 

Asi 100 metrů nad studánkou se dostaneme na turistické rozcestí, odkud zahneme vlevo a vystoupáme na vrchol Hory sv. Klimenta. Na místě osídlení z doby bronzové bylo v polovině 9. století vybudované ohromné velkomoravské hradiště. To měli navštívit výše jmenovaní věrozvěstové a při zakládání zdejšího kostela mu věnovali ostatky sv. Klimenta. Hradiště zaniklo někdy ve 12. století, kaple se však udržela dál do středověku. V roce 1358 míst získali brněnští augustiniáni a vystavěli zde gotický kostel a i klášter. Ten v roce 1421 zničili husité, jak bylo zmíněno. Po roce 1500 zde žil poustevník, konkrétně poslední Smetana z Osvětiman, Jiřík. Po něm pusté místo devastovali hledači pokladů a lupiči stavebního materiálu. K oživení došlo v polovině 19. století postavením dřevěné kapličky, později dřevěné kaple, obnovené v roce 1964 a zvonice v roce 1985. Více se dozvíte na informačním panelu.


Kazatelna:

 

Po prohlídce místa se vrátíme na rozcestí pod horou a pokračujeme dál po zelené na rozcestí Pod Kazatelnou. Odtud se vydáme na samotnou Kazatelnu, kde měli oba věrozvěstové kázat zástupům moravského lidu křesťanskou víru. Schůdky a další úprava jsou však přibližně o 1000 let mladší. Nedaleká řada homolovitých pahorků, lidově nazývané Hroby, mají být údajně pohřebištěm kněžích právě v době velkomoravské říše.

 

Pilařka:

 

Vydáme se zpátky stejnou cestou ke sv. Klimentu, ale v místech, kde cesta z pozvolného vrcholového návrší začne prudčeji klesat, zahneme vlevo z kopce. Obloukem klesneme na lesní silničku v sedle a k chatce v místě zvaném Nová Louka. Jižním směrem pokračujeme po dané silničce, vystoupáme na návrší před námi a pozvolně pak sejdeme na úzký hřbítek s výraznou skálou Pilařkou.


Kostel:

 

Dál silničkou klesneme na rozcestí, kde se již setkáme ze žlutou značkou. Po ní se dáme vlevo a po návrší dojdeme do Osvětiman. Kolem Ječmínku sejdeme ke koupališti na nám již známou cestu s modrou značkou. Zde však odbočíme vlevo po neznačené cestě a kolem řady domků vyjdeme na místní komunikaci od SKI parku. Zahneme vpravo a v zatáčce odbočíme vlevo na dlážděnou uličku mezi domy. Po ní dojdeme na křižovatku se zelenou značkou. Dáme se vlevo a dojdeme k již zmíněnému kostelu a ještě můžeme u něho obdivovat Osvětimanskou lípu.

 

Cíl:

 

Po prohlídce kostela se vydáme zpět po zelené. Asi po 150 metrech se zastavíme u odbočky vlevo. Po levici jsou dva domy - č. p. 61 a 62, které mají být postaveny na zbytcích osvětimanské tvrze. Od nich pak po zelené je to již kousek do cíle na osvětimanské návsi.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Kazatelna s 538 metry a nejnižším start a cíl s 266 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 355 metrů, takže jde o středně náročný výlet, spíše pro zdatnější turisty vycházka.

 

Výhled z Kazatelny.
Svatý Kliment.
Pilářka.
Kostel Osvětimany.
Osvětimany.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků