Památky a příroda kolem Lanškrouna - Výlet Lanškroun.

Za další městskou turistikou se vydáme do Lanškrouna. Město leží jižně od Orlických hor, jen kousek od historické hranice Čech s Moravou na silnici od České Třebové do Šumperka.

Lanškroun:

Město "Landeskrone" a hrad Lanšperk byly založeny někdy v polovině 13. století při kolonizaci této krajiny. Nejstarší listina z roku 1285 se váže k tomu, že město dostal Záviš z Falkenštejna. Ten skončil popraven u Hluboké a majetek dostal zbraslavský klášter. Pak zde byl také založen klášter, ale po husitských válkách patřilo město různé šlechtě a z kláštera se stal zámek. Byly doby zlé, tedy války, požáry a epidemie, ale i časy dobré, kdy se město zdárně rozrůstalo. Mimo zámku z dalších památek zmíníme ještě renesanční radnici na náměstí, děkanství a trojici kostelů, zejména farní sv. Václava.

Start - Nový zámek:

Výlet začneme na náměstí J. M. Marků (Jan Marcus Marci, narozený v Lanškrouně roku 1595, renesanční lékař, fyzik a matematik, zemřel 1667 v Praze). Dáme se po zelené značce Nádražní ulicí a na konci města vpravo k výšině s Novým zámkem. Ten byl postaven v letech 1698 až 1712 Janem Adamem Ondřejem z Lichtenštejna, ale již roku 1714 vyhořel. Byl sice částečně opraven, ale roku 1756 ho Josef Václav z Lichtenštejna nechal až na malý zbytek zbořit. Pak zde byl hostinec a sklepy využíval panský pivovar v Lanškrouně. Od roku 2007 je přístupný veřejnosti.

Rudoltice:

Po prohlídce pokračujeme po zelené a klesneme do Rudoltic. Ves byla asi založena současně s Lanškrounem a jméno má zřejmě po Rudolfovi Habsburském. Poprvé se uvádí roku 1304 jako majetek kláštera Zbraslav. Původní dřevěný kostel sv. Petra a Pavla byl zbořen a v letech 1804 až 1809 byl postaven nový podle plánů stavitele Josefa Hardtmutha. Kostel se sousední farou tvoří pěkný areál. Za farou se dáme úzkou pěšinou k obecnímu úřadu a za ním rovnou cestou do vrchu podle elektrického vedení. Přejdeme ploché návrší a klesneme k malému potůčku. Za ním vstoupíme do lesa, projdeme malý údolíčkem a serpentinou se dostaneme na návrší po naší pravé ruce. Z něho pak vpravo sejdeme k Zámecké hoře a Novému zámku. Zelenou značkou, nám již známou, dojdeme na křižovatku u zahrádkářské osady po naší levici.

Hláska:

Od křižovatky jdeme po cestě nalevo od kolonie, projdeme okrajem lesíčka nalevo a jsme u další zahrádkářské osady. Po jejím pravém okraji sejdeme na hlavní silnici. Tady býval Šibeniční vrch, po kterém tu zůstala Boží muka. Přejdeme přes silnici a po kraji lesa se dáme vlevo. Rovná cesta nás dovede k Mackově vile na Kypuši z roku 1913. Nechal si ji tu postavit profesor Otto Piffl podle návrhu architekta Friedricha Kicka ve stylu historizujícího romantismu. U vily se chytíme značek NS Lanškrounské rybníky, které nás pak se žlutou dovedou na vrchol Kypuš, kde stojí rozhledna Hláska. Jde o vcelku věž nízkou, proto je z ní kvůli přerostlé vegetaci výhled omezený jen na sjezdovku pod námi.

Krátký rybník:

Značky nás od Hlásky dovedou po úzkém hřbetu mezi dva rybníky, Slunečný a Pšeničkův. Pod cestou zde objevíme Eduardův pramen. Ten získal své jméno v roce 1861, když ho přestavěli lanškrounští ostrostřelci a nazvali po svém hejtmanovi Eduardu Erxlebenovi. Zde se dáme ostře vlevo podle Pšeničkova a pak i Olšového rybníka po silnici se značkami NS až k jejímu východisku. Kousek za ním již dojdeme na žlutou značku. Kolem rekreační oblasti na břehu Dlouhého rybníka ulicí Obora se dostaneme na okraj rybniční hráze. Tady žlutou opustíme a od hráze se odkloníme vpravo po značkách cyklostezky 4221. Ta nás provede mezi dvěma malými rybníčky do Rybniční ulice, která vede podél Krátkého rybníka. Rybniční ulice nás dovede na ulici T. G. Masaryka se žlutou značkou.

Cíl - Lanškroun:

Po žluté dojdeme ke Sport Centru, za kterým odbočíme vlevo na Pivovarské náměstí. Budova pivovaru je z roku 1700, ale pivo se zde nevaří od roku 1999. Z náměstí po schodech vystoupáme do ulice Na Valech a dál do cíle na náměstí J. M. Marků.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je vrchol Kypuše 450 metrů, nejnižším most přes Ostrovský potok na začátku trasy s 364 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 255 metrů, takže jde po stránce fyzické vcelku o nenáročný výlet.

 

Lanškrounský zámek.
Nový zámek.
Hláska.
Slunečný rybník.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků