Výlet kolem Rozkoše. Vodní přehrada Rozkoš.

Trávit někde pěknou dovolenou určitě patří mezi lidské rozkoše, a představte si tu dovolenou trávit přímo na Rozkoši? Co víc bychom si mohli přát? Rozkoš, vodní přehrada nedaleko České Skalice, je právě tím vysněným místem. Toto vodní dílo o rozloze asi 1000 hektarů se začalo budovat v roce 1951 a s přestávkou se dokončilo v roce 1972. Dnes je toto "Východočeské moře" osmou největší přehradou v republice. My se ale nebudem nyní zabývat rekreací u vody, ale vydáme se do okolí na výlet. Jako východisko si vezmeme obec Velkou Jesenici nedaleko od hlavní hráze na jižní straně přehrady.

Velká Jesenice:

Obec Velká Jesenice se uvádí poprvé v roce 1436, ovšem je jistě mnohem starší, protože byla založena kolonizací, snad již ve 13. století. Později se ves stala sídlem několika zemanů, byly zde i dvě tvrze. Jedna zanikla, aniž bychom dnes přesně znali její mésto, a druhá stávala vlevo nad silnici do Veselice. Na jejích polnostech později vznikl Nový dvůr. Zdejší kostel je v dnešní podobě z roku 1827, kdy byla rozšířena starší stavba.

Start - Na Vartě:

Výlet začneme na vlakové zastávce Velká Jesenice, kde staví vlaky z Jaroměře a Trutnova, ale staví zde i autobusy z České Skalice, Nového Města nad Metují a Dobrušky. Vydáme se po silnici směrem do Velké Jesenice až na její okraj s hlavní silnici, u které stojí socha sv. Václava. Zde se ale ještě před hlavní silnicí stočíme vpravo na místní komunikaci a pokračujeme po ní skoro souběžně se zmíněnou hlavní silnicí. Cesta končí na odbočce z hlavní silnice, kde zahneme do vršku vpravo. Pozvolna vyjdeme ze vsi a vystoupáme na výšinu Vartovka, Na Vartě či U Svatého Františka (306 m). Zřejmě tu kdysi bývaly stráže, ale kaple tu je úplně z jiných důvodů. V roce 1645 zde zastřelil faráře Mikuláše Hradeckého jeden sedlák, roku 1820 tu byl na památku vztyčen kříž. V roce 1866 zde došlo k zajímavé události, kdy se kamufláží podařilo místním obyvatelům zahnat pruské vojsko a vyhnout se tak plenění. Za dva roky byla na místě kříže postavena kaple sv. Františka Serafinského. Z novější historie víme, že v roce 1948 byly v okolí kapličky vysázeny třešně a roku 1966 až 1967 proveden vrt pro pitnou vodu. V roce 2004 se kaplička dostala do nového obecního znaku jako dominanta obce.

Nový Dvůr:

Od kaple se trochu vrátíme zpět a zahneme vpravo polní cestou, mineme malý rybníček a jsme v Novém Dvoře. Ten jako Jakubův dvůr vznikl v 17. století, ale zámek je z doby kolem roku 1800 postavený Františkem Šperlingem. Později byla budova dále upravovaná a dnes je tu hotel s restaurací.

Veselice:

U dvora se na silnici dáme vpravo a za parkovou zdí u autobusové zastávky odbočíme vlevo na silničku do osady Veselice. Ta se uvádí poprvé v roce 1370. Projdeme vsí až skoro k Metuji, ale před ní odbočíme vlevo k soutoku potoka Rozkoše s Metují. Zde se za mostem dáme vlevo po cyklostezce 4058, ale za zatáčkou za posledním domem č. p. 7 odbočíme vpravo na pěšinu a vystoupáme na výšinu nad námi. Zde si povšimneme příkopu po naší pravici. Jde zde o zbytek hradu vzniklého ve 13. století, ovšem připomíná se až v inklinovaném roce 1370 za Dluhomila z Veselice. Zajímavostí je, že zřejmě na místě již pustého hradu vznikla v 16. století tvrz, ovšem také zaniklá v pozdějších válkách. Zmíněné příkopy chránily předhradí, vnitřní hrad stál v západním koutě, objekt měl celkově rozlohu asi 100 x 120 metrů.

Městec:

Od hradu pokračujeme jižně kolem sousedních statkových objektů na křižovatku s Ovocnou NS Velká Jesenice. Dáme se vlevo a za osadou Nouzín se dáme podle lesa a značkách NS vpravo. Přes pole dojdeme do vsi Městec. Ten se uvádí roku 1488, ovšem žádné město to nebylo, vždy jen drobná osada. Ozdobou osady je pěkně opravená kaplička sv. Ludmily na návsi, kříž a odpočinkové posezení.

Přehrada Rozkoš:

Osadu projdeme směrem na Nahořany a ještě před statkem a vysílačem uhneme na křižovatce vlevo a po 800 metrech opět vlevo. To se již blížíme k přehradní sypané hrázi Rozkoše. Ta je dlouhá 412 m dlouhá a z vody před hrází ční vtoková věž, kterou prochází voda do potoka Rozkoš. Ten by však sám přehradu nenaplnil, takže je do ní svedena přes jez ve Zlíči i část vody z řeky Úpy.

Cíl - Velká Jesenice:

Nyní přejdeme po koruně hráze a pokračujeme po pobřeží až ke kempu. Zde zahneme vlevo a dojdeme ke hřišti ve Velké Jesenici, za kterým vidíme i místní kostel. Na hlavní cestě se dáme vpravo a za chvíli jsme u výše jmenované sochy sv. Václava. Odtud cestu do cíle již známe, k železniční zastávce je to necelý kilometr.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Varta s 306 metry, nejnižším místem je ústí potoka Rozkoše do Úpy 259 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi jen pouhých 60 metrů, takže jde o odpočinkovou výletní akci. A poznámka na konec - ony "čárky" v titulku znamenají vrstevnice na mapě, kterých je dnes opravu velmi málo.

 

Hráz Rozkoše.
Kaplička Velká Jesenice.
Kaplička Městec.
Příkopy hradu Veselice.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků