Turistický výlet v Krkonoších. Výlet za zlatem - Svoboda nad Úpou. Jánská hora, Javorník a okolí.

Dnešní výlet bude zajímavý, protože se podíváme do oblasti, která není tak navštěvovaná, ale kde v minulosti bylo velmi živo. Ale nepředbíhejme a řekněme si, že začneme ve Svobodě nad Úpou. O dávné minulosti města pověst vypráví, že ho založil roku 1009 Petr Hostolovský, který byl ve službách hraběte Trautenberka z Trutnova. Tady vidíte, že něco mohlo být pravdivé i na známých večerníčkových pohádkách, ale bylo to úplně v jiné době. Pravdou ale je, že ves se uvádí až roku 1533 a roku 1546 byla povýšena na městys s výsadami horních (hornických) měst. Titul horního města získala Svoboda již v roce 1580. Hornictví zde ale postupně zanikalo, významnou událostí bylo pak založení známé papírny, vybudování železnice a s ní nástup turistiky.

Start - Jánská hora:

Výlet začneme na místním hlavním vlakovém nádraží (spoje z Trutnova), popřípadě sem můžeme dojet i autobusem (spoje i z Prahy), to je nádraží hned vedle. Na konci autobusového nádraží je ostatně i turistický rozcestník. My se vydáme na rozcestí s odbočkou k nádraží, odkud se vypravíme dál po žluté značce směrem na Jánskou horu. Mineme barokní kostel sv. Jana Nepomuckého a nad posledními domy Svobody menší kapličku Panny Marie. Pak již stoupáme lesem, částečně v úvozech na hřeben, pod vrchol Jánské hory (728 m). Jsme v lese, takže s výhledy to je zde ale špatné. Od leva se k nám zde však připojila zelená značka, takže pokračujeme dál po obou barvách.

Zlatá vyhlídka:

Klesneme k rozcestníku Pod Jánskou horou, odkud jdeme jen po zelené, ale ní neodbočíme vpravo, nýbrž jdeme rovně dolů bez značek na silničku od dětské léčebny Vesna. Doporučujeme tady trochu odbočit vpravo k léčebně, a to k Starostovu pramenu s vynikající vodou. Jinak se dáme vlevo a údolím podle Rudolfova potoka dojdeme na rozcestí se silnící od Stezky korunami stromů Krkonoše (vpravo). Zde se dáme vlevo a vystoupáme na Zlatou vyhlídku (806 m). Toto místo bývalo kdysi velmi oblíbené návštěvníky Janských Lázní, ale bohužel dnešní majitelé jsou proti, a tak zde je jen možnost ubytování v apartmánech, ale žádná možnost občerstvení a ani přístup na kovovou rozhlednu z roku 2008. Situace se může však změnit, takže lepší podmínky berte jako překvapení na trase. Jinak tudy prochází žlutá značka, po které pokračujeme na Hladíkovu výšinu s pěkným výhledem.

Javorník:

Na zdejší rozcestí míří zelená značka, po které pokračujeme šikmo vpravo dolů do stejnojmenné osady. Zde na rozcestí se odpoutáme od zelené vlevo směrem nad Apartmány. Neodbočíme k nim, ale pokračujeme rovně podle lesa a pak přes les klesneme po hřbetu k horním domkům Javorníku zvaným U Hájenky. Tady se dáme vlevo po kraji lesa, cesta se pak stočí více vlevo do lesa a obloukem obejde po vrstevnici údolí Stránského potoka. Od můstku pokračujeme úbočím 500 metrů a dostaneme se k zvláštní úžlabině, která kříží cestu napříč. To je Jiřský příkop.

Jiřský příkop:

Jiřský příkop přetíná skalní hřbet v délce 675 metrů, šířce někde i 30 metrů a hloubce až 20 metrů. Jde o výsledek dolování zlata a železa, které zde údajně probíhalo od 16. století. Je to ale skoro zapomenuté dílo, tak se o něm tradují i pověsti, že příkop vyhloubil čert. Představa, že vše se ale dokázalo ručně bez techniky, je dnes těžko pochopitelná. Od vrcholu hřbetu se na východní straně odpojuje vlevo menší souběžný příkop a navíc celé okolí je poseto množstvím malých zavalených šachet. Vysvětlením je, že zde podle geologů probíhá velká geologická porucha s bohatým výskytem minerálu hematitu (oxidu železitého) s tím, že se v okolí v jílech nacházelo i zlato. Příkop projdeme a dostaneme se na druhou stranu hřbetu, kde se dáme po cestě vlevo.

Cíl - Svoboda nad Úpou:

Cesta nás dovede do úzkého údolí Žabího potoka, a pak šikmo strání na jeden z hřbetů Jánské hory. Zde narazíme na zelenou značku, ale půjdeme po ní vlevo jen několik metrů. Po kraji lesa odbočíme na neznačenou cestu vpravo a mírným klesáním přes jedno údolíčko se dostaneme do dalšího, kde se za potokem dostaneme na žlutou značku. Ale tady to už známe, protože po ní jsme stoupali na Jánskou horu. Stejnou cestou obráceně ale teď dojdeme do cíle na nádraží ve Svobodě nad Úpou.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Zlatá vyhlídka 806 metrů, nejnižším pak start a cíl s 510 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi 470 metrů, takže jde fyzicky o středně náročný výlet, ale s tím, že se jde ve stoupání po pěkných a pohodlných cestách.

 

 

 

 

Jířský příkop.
Starostův pramen.
Zlatá výšina.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků