Výlet Novohradské hory - Nové Hrady, Veveří, Jedlice, Světví, Cuknštejn, Tereziiny lázničky, Hamerský mlýn,
Tento výlet nebude na Šumavě, ale v sousedních Novohradských horách, ale ani tam nedosáhneme na ty nejvyšší vrcholy. Vyrazíme totiž do okolí Nový Hradů, kde však není mnoho turistických značek, takže se budeme řídit cyklotrasami, případně půjdeme po cestách neznačených.
Nové Hrady:
Zdejší hrad byl založen Ojířem "de Gretzen" ve 2. polovině 13. století, poprvé se přídomek "Nový" objevuje v roce 1359 latinsky, 1396 česky Nový Hrad a roku 1541 Nové hrady. Je proto otázkou, kde máme hledat ony Staré Hrady? Vystřídalo se zde více šlechtických rodů, třeba Rožmberkové. Město bylo několikrát zničeno, nejen válkami, ale i požáry, naposledy třeba v roce 1906. Historických i přírodních zajímavostí je zde mnoho, zmíníme proto třeba Terčino či Tereziino údolí, hrad, zámek a rezidence, kostel sv. Petra a Pavla, klášter Božího Milosrdenství Rodiny P. Marie, hrobka, koželužna, kovárna, lékárna, radnice atd.
Start - Zevlův mlýn:
Výlet začneme u autobusového nádraží, kam se dostaneme třeba z Českých Budějovic. Dáme se ulicí kolem garáží a skateparku, je to cesta parkem a na křižovatce narazíme na červené turistické značky, které nás dovedou k Zevlovu mlýnu. Ten má středověký původ, dnešní stavba je mnohem mladší, většinou po požáru v roce 1850. Mlýn byl rekonstruován a dnes je přístupný veřejnosti.
Veveří:
Za mlýnem opustíme značky a jdeme dál podle cyklotrasy EV13 a Greenway RD. S ní se dostaneme do přírodní památky Veveřský potok. Zde je zejména chráněna mihule potoční, což je úhořovitá rybka, dlouhá až 20 cm. Mineme kemp Veveří se starou školou, která tu zbyla s památnou lípou po stejnojmenné vsi, známé již od 13. století. Veveří zaniklo v pohraničním pásmu, škola byla uzavřena v roce 1962.
Jedlice:
Pokračujeme podle cyklotrasy ve směru Veveřského potoka, pozvolna se od něho odkláníme, ale přitom pozvolna lesem stoupáme. Mineme po levici skupinu rybníčků a asi po 200 metrech se cesta stočí vpravo. Přímo v zatáčce, když bychom odbočili vlevo, mohli bychom dojít do prostoru další zaniklé vsi Jedlice. Ta se uvádí v roce 1360 a bylo zde i sídlo, snad tvrz. Zbytky vsi najdeme 650 metrů jižně od odbočení podle potoka tekoucího od jihu k severu.
Světví:
Pokračujeme dál po cyklostezce, přejdeme přes potůček a vystoupáme na odvrácenou stranu bezejmenného kopce se starými lomy na vrcholu. Naše značená silnička pokračuje k jihu do prostoru vsi Šejby. Tady tedy opustíme značky vpravo a jdeme rovně, i když silnička odbočí vlevo. Přejdeme přes louku a za potůčkem pak pole a dostaneme se na silničku vlevo do Horní Stropnice. Pokračujeme polní cestou rovně dál se značkami cyklotrasy Novohradsko - Doudlebsko. Ta se stočí později vlevo a kolem rybníka dojdeme na silnici a po ní do Světví. Tato ves je také asi z 13. století a jméno má zřejmě jako zkomoleninu z toho, že tehdy patřila klášteru ve Zwettlu v Rakousku. Také zde stávala zřejmě tvrz, ale dnes je tu největší památkou opravená kaplička.
Cuknštejn:
Pokračujeme silničkou vpravo dál po značkách cyklotrasy, až se dostaneme na jižní konec Terčina údolí a i na červenou značku. S ní se pak dostaneme k jedné z nejvýznamnějších památek i v rámci republiky, ke středověké tvrzi Cuknštejnu. Sídlo zde již bylo ve 14. století (Žestovcové ze Světví), ale dnešní stavba je v základu z let 1488 až 1491 (Vilém Pouzar z Michnic). Tvrz byla za 30 leté války vypálená, ale Buquoyové ji opravili a využívali dál jen k bydlení.
Tereziiny lázničky:
Pokračujeme dál po červené a částečně po NS Terčino údolí a podle Dubu svatebčanů a dalšího památného dubu se dostaneme k říčce Stropnici. Zde stojí Tereziiny lázničky z let 1788 až 97 (hraběnka Terezie Buquoyová). Jde o empírovou stavbu, ve které je dnes penzion a restaurace. Kdybychom zde odbočili po zelené vlevo, podle Stropnice dojdeme ke zřícenině Modrého domu z roku 1803. K jeho zničení nedošlo zásluhou lidskou, ale několikerými povodněmi. Kousek dál je Stropnický vodopád.
Hamerský mlýn:
Pokračujeme po červené, ale jen k řece, kde odbočíme na neznačenou cestu vpravo, která nás dovede k Hamerskému mlýnu. Starobylý mlýn získal dnešní podobu po roce 1853, kdy ho znovu získal rod Buquoyů, a to přestavbou ve stylu anglické novogotiky. Dnes je zde také restaurace a penzión.
Novohradský dub:
Přejdeme přes Stropnici a jsme opět na červené. Ta nás dál provede údolím Stropnice a pak strání pod hradby novohradského hradu. Tady procházíme PP Sokolí hnízdo a bažantnice, kde žije například jeden z našich největších brouků páchník hnědý. U schodů nad lesem opustíme červenou a odbočíme vpravo po značkách NS Sokolí hnízdo. V místech, kde značka mizí do propasti stráně pod námi, zahneme vlevo na krátkou spojku s další větví této NS. Pokračujeme pak ne vlevo, jak bychom čekali, ale rovně, protože tady před námi roste další památný Novohradský dub.
Cíl - Nové Hrady:
Na zelené u dubu se otočíme a vystoupáme po ní do ulic města. Hradební ulicí dojdeme k autobusovému nádraží, kde je nás cíl.
Trasa měří 14 km, nejvyšším místem je neznačená cesta za odbočkou na Šejby 619 metrů, nejnižším místem je můstek přes Veveřský potoka na konci trasy pod hradem se 480 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi 210 metrů, takže je po stránce fyzické o nenáročný výlet.