Výlet Sloup, Hradní město a okolí - Ortel, Bílá paní, Samuelova jeskyně, Hraběcí cesta.

Sloupské turistické romance:

Rok 2020 nám ukázal, že pro spokojenost mnohých lidí stačí dovolená v tuzemsku (ne ale s Tuzemákem!). Jedním z míst, které chceme nabídnout a která ještě nepoznala maxi boom rekreace, i když podmínky k tomu má, je v Podlužickohorsku obec Sloup. Zde najdeme klid, ale i velké možnosti turistiky, tak třeba trasu na Ortel.

Sloup:

Nejvýznamnější památkou Sloupu je skalní hrad, ale dobře mu sekunduje rozhledna a hlavně rybník se solidním zázemím. Najdeme zde možnost ubytování, i v kempu, stravování a pak pískovou pláž ke koupání, loďky a další vodní atrakce. Podmínky se ve Sloupu neustále vylepšují, takže je vždy možno objevit nějaké překvapení. Do Sloupu se dá dojet v Pihelu odbočkou ze silnice mezi Českou Lípou a Nový Borem, autobusy sem jezdí nejen z obou zmíněných míst, ale i ze Zákup či Cvikova.

Start - Sklepní ulička:

Výlet začneme na náměstí, kterému dominuje barokní kostel sv. Kateřiny a také barokní zámek (domov důchodců) na straně protější. Dobře sem zapadají i starobylá fara a škola. My se odtud vydáme po hlavní silnici (Benešova) směrem na Cvikov až k obchodu, kde najdeme turistické centrum Sloupu. Pokračujeme odtud po značkách Okruhu kolem bývalého Vilímkova rybníku. Po vpravo zahnutí se dostaneme do úzké skalní rokle, kde po stranách pěšiny byly v minulosti vytesány sklípky. Některé jsou prázdné a dokonce zčásti zasuté, jiné se dodnes využívají a jeden je určen i pro děti. Projdeme roklí a v lukách zahneme vlevo podél stromoví a sejdeme na Luční ulici.

Pod Ortelem:

Luční ulicí vede druhá strana okruhu, na kterem jsme se vydali. Jde o ulici podél chatiček, tak se po ní dáme vpravo, přejdeme přes potok a vstoupíme do lesa. Po pravé ruce máme louku, a když skončí, značka se uhne vpravo a my odbočíme rovně na lesní cestu. Pokud tuto odbočku přejdeme, u následného rekreačního areálu zahneme vlevo. Obojí pěšiny nás dovedou na silnici do Lindavy. Podél pole dojdeme po ní do lesa a v první pravotočivé zatáčce odbočíme na lesní cestu vlevo. Cesta zahýbá vlevo a na křižovatce zahneme vpravo. S další cestou se dáme vlevo a ve stráni se dostaneme k trojcestí před námi. Dáme se tou nejlevější, která vystoupá na hřbítek, a po něm dospějeme na cestu se žlutou značkou. Ta nás dovede na rozcestí Pod Ortelem.

Ortel:

Žlutá značka nás dovede na svah hory, na kterém vyčnívají do výše znělcové skály, věže s širokým rozhledem. Neznačenou cestou pak vyjdeme na vrchol a díky vykáceným štráfům lesa se můžeme kochat dalšími výhledy do kraje. Tady na vrcholu stávala šibenice, proto jméno Ortel, o které víme, že na ní skutečně skončili někteří svůj život. Možná je právě proto vrchol opředen mnohými pověstmi, ale těm se vymyká báje o skřítcích, kteří zde žili a na kamenech si pekli chleba. Dnes tu jen šumí stromy, a jestli chceme vědět, od čeho má znělec jméno, zkusme si dvěma kameny křesnout o sebe.

Neugebauerův křížek:

Od vrcholu zpět klesneme po žluté, ale jen ke křížku s lavičkou (doufejme, že ještě stojí). Tady zahneme neznačenou cestou vlevo (k jihu) pod znělcové stěny, ze kterých jsme se před chvíli dívali do kraje, Cesta se pak zlomí vpravo, přejde louku a pak trochu vpravo a jsme opět na silnici do Lindavy. Nyní se dáme vpravo, jakoby zpět, ale za chvilku narazíme na žlutou značku. Dáme se po ní vlevo a dojdeme k Neugebauerovu křížku. Jde o další pěkné výhledové místo.

Záhořínská kaple:

Po žluté pokračujeme úbočím Šišáku (Břidličného) až k Záhořínské kapli. Podle dávné tradice zde byla do 12. století hranice mezi Čechami a Lužicí, bývalo to údajně i zamilované místo F. B. Mikovce. Kaplička zde stojí od roku 1740 a byla zasvěcená sv. Františku Serafínskému, dnes tu však vidíme P. Marii s Ježíškem. Jinak, pokud máme čas a fyzičku, doporučujeme výstup na Šišák (484 m), protože opět díky vykácením části lesa jsou z něho pěkné výhledy do kraje.

Bílá paní:

Od kaple vyjdeme po zelené značce směrem k sedlu pod Slavíčkem. Ale pozor, vyjdeme na hřbítek, dáme se po něm vlevo nahoru, ale pak odbočíme na neznačenou cestu prudce vpravo dolu. Asi po 50 metrech zahneme vlevo a jsme na značkách vyhlídkového okruhu kolem Bílé paní. Odbočku k ní objevíme již na hřbítku nad námi. Jde o úzkou čedičovou věž, ke které se váže pověst o Bílé paní, kterak zachránila jedno děvčátko před zblouděním. Dostat se ale přímo k věži je trochu náročné kvůli neschůdnému terénu.

Horní Hraběcí cesta:

Vrátíme se zpět na modré značky okruhu a pokračujeme po nich až na křižovatku u douglasky tisolisté. Vcelku podivný strom v této krajině, že? Vede tudy červená a žlutá, ale my pokračujeme vpravo dál po okruhu na okraj pískovcové terasy. Tady najdeme vynikající výhledy na Lužické hory před nimi a můžeme zde vidět mnohé skalní věže, ale i třeba jeskyňku Jezevčí díru.

Skalní město:

Modrá značka okruhu nás dovede nad Konvalinkový důl, kterým nás pak opustí. My totiž budeme pokračovat po zeleném Sloupském vyhlídkovém okruhu, a to přímo do Skalního města. Nečekejte ale něco jako Adršpach či Prachovské skály, tady jde o hřbet ohraničený skalami po stranách a zejména s vyhlídkami u Turka, či Mikovcovou. Hřbet končí Liščí dírou, která je pro odvážnější průchodná, ale pak se od nás musí odpojit, či zpět vyšplhat na hřbet.

Samuelova jeskyně:

Vrátíme se na rozcestí a pokračujeme po zelené přes trojici vyhlídek - Maxmiliánovu, Hradní a Hraběnčinu. Za ní asi po 50 metrech opustíme značku a pěšinou vpravo klesneme prudce k Samuelově jeskyni. Tu si zde vytesal někdy v roce 1718 sloupský Samuel Görner a stal se poustevníkem. Prožil pak vcelku zajímavý život s cestou do Říma a nakonec se zavražděním v roce 1772 u Příbrami. Přímo nad jeskyní je schody přístupná vyhlídka, další je pak na skalách po pravici. Obě míří zejména směrem na hrad a ves Sloup, Nový Bor a Klíč. Od jeskyně lze klesnout oběma směry, upravenější je ale ten západně (vlevo, jak jsme sem klesali).

Cíl - náměstí ve Sloupu:

Pod strání dojdeme na cestu se značkami NS Sloup v Čechách, které nás dovedou na rozcestí v ulici Ke Hradu, odkud se dáme vpravo a schodištěm vystoupáme ke kostelu a jsme na náměstí. Tady je náš cíl.

Trasa měří 14 km, nejvyšším místem je samozřejmě Ortel s 554 metry, nejníže jsme na můstku přes Dobranovský potok na konci cesty 285 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi 490 metrů, což můžeme brát po stránce fyzické jako mírně náročnější výlet.

Další výlet v okolí ZDE.

 

Bílá paní.
Sklepní ulička.
Výhled z hraběcí cesty.
Výhled z Ortelu na Klíč.
Výhled z Ortelu.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků