Podivná jména na Šumavě - Výlet - Nalžovské hory, Přebořice, Zavlekov, Hradec, Umělá zřícenina.
Asi trochu nejasný titulek? Ale ten snadno rozlouskneme. Když se spojovala v minulosti dvě města či vsi, byl problém, jaké toto spojení bude mít jméno. Někdy se dala jména obě a mezi ně pomlčka, jindy převážilo jméno jedno, ale někdy od každé části něco. A tak vznikly Nalžovské Hory ze vsí Nalžovy a Stříbrné hory. Stalo se tak roku 1952.
Nalžovské Hory:
Starší částí jsou Nalžovy, již roku 1382 se uvádí Jan z Nalžova. Stopy jeho sídla mají být v zámecké sýpce, sousedící zámek vznikl až v 17. století. Jenže na počátku 16. století se nedaleko objevilo ložisko stříbra, olova a cínu, a tak se začalo s těžbou. Roku 1521 proto vznikly Stříbrné Hory, ale těžilo se zde necelých 20 let, kdy byly doly zaplaveny vodou, těžba skončil úplně v roce 1585. Mimo zmíněného zámku je zde památkou kostel sv. Kateřiny z počátku 18. století a Křížová cesta před ním.
Start - Prašivice:
Výlet začneme na náměstí u autobusové zastávky, kde staví spoje ze Sušice, Klatov, Horažďovic, Plzně či Českých Budějovic. Je zde i parkoviště, pokud přijedeme po vlastní ose. Pěšky se dáme s modrou značkou severně, tedy dolu a mineme po pravici areál zámku. Přejdeme přes Nalžovský potok a začneme stoupat svahy Prašivice či Prašivce (575 m) až na rozcestí. Dáme se rovně, značka se ale stočí vpravo a my vstoupíme do oblasti Pohádkového lesa, kde vidíme skalní útvary upravené do podoby zvířat, dvou draků a želvy. Dojdeme ke glorietu, u kterého zahneme vpravo a vrátíme se na rozcestí.
Umělá zřícenina:
Cestou rovně přes křižovatku dojdeme k umělá zřícenině z roku 1840, která má připomínat irský hradu Ballymotte v obci Carlingford, v hrabství Louth v Irsku. Z něho pocházejí předci hrabat Taaffe, majitelů Nalžov. Stavebníkem hradu byl JUDr. Ludvík Taaffe. Hrad však není celý, jde jen o čelní zeď s třemi kruhovými baštami a jednou hranatou věží. U hradu se nebudeme vracet po modré, ale stočíme se na neznačenou cestu vpravo (jižně), klesneme na špici lesa a přes louku na silnici k rybníku Novec. Ten má rozlohu víc jak 31 ha a zemní sypanou hráz v koruně dlouhou 289 metrů.
Přebořice:
Projdeme se po hrázi rybníku, mineme několik stavení a jsme na žluté značce. Po ní se dáme vpravo silničkou, která se změní na polní cestu, po které budeme pozvolna stoupat na rozcestí U kříže. Za ním žlutá mírně odbočuje vpravo, ale my jdeme rovně ke starobylému dvoru Přebořice. Zde stávala ves, určitě již ve 13. století, když do roku 1305 patřila klášteru sv. Jiřího (na Pražském hradu), dvůr vznikl asi krátce po roce 1700. Za dvorem pozor, nesmíme zahnout vpravo po cestě do Plichtic, ale za dvorem ve stejném směru, jak jsme k němu přicházeli. Jdeme tak podél Nalžovského potoka a s ním zahneme asi po 300 metrech vlevo.
Zavlekov:
Loukami a lesíky vyjdeme na silnici, a jsme v Zavlekově. Dějiny této obce jsou od poloviny 14. století do roku 1480 spojeny s tvrzí a s rodem pánů z Velhartic. V 16. století tvrz zpustla a ve dvoře byla postavena tvrz nová, ta pak byla upravena na sýpku. Zříceniny starší tvrze ční nad vsi na skále a dostaneme se k nim tak, že na začátku návsi jdeme asfaltkou vpravo a stoupáme k MŠ a dále se zelenou značkou až ke křížku. Za ním u ohrad zahneme vlevo a přes návrší Hrad (/582 m) klesneme ke zřícenině. Od ní se po po prohlídce po značce zpět dostaneme až ke kostelu Nejsvětější Trojice. Původní gotická stavba byla zbořena a nahrazena roku 1773 novou barokní stavbou.
Tužice:
Na křižovatce pod kostelem jdeme kousek po zelené směrem na Nalžovské Hory, ale na plácku se dáme vlevo podle konzumu místní komunikací. Za Zavlekovem jdeme opět mírně zvlněnou krajinou, i kolem rybníku, a dojdeme od obce Tužice. I ta byla ve středověku sídlem šlechty, v roce 1381 se uvádějí bratři Dluhomyl a Ješek z Tužic. Tím však sídlo (tvrz?) mizí a později se uvádí jen dvůr a ves. Dnes je vak bez významnějších památek. Na hlavní křižovatce se dáme vpravo, tedy měřeno od pákové pumpy.
Hradec:
Opět jdeme volnou krajinou, ale upozorníme na vršky, zejména na ten druhý po levé ruce. On se totiž jmenuje Hradec, a jiný Hradec je od nás 3,5 km jihozápadně a je na něm skutečně dávné hradiště. Tady o tom vršku, jen asi kilometr za Tužicemi, se nikde nemluví, ale není to jen otázka času, že i zde někdo hradiště objeví jako první? Zkuste to, ale hlavně pak o objevu dejte zprávu na památkovém ústavu, případně v některém archeologickém pracovišti.
Cíl - Nalžovské Hory:
Za vrškem Hradec mizí rozsáhlejší lesy po levé ruce, ale pozor, za dalším lesíkem na malém návrší po levé ruce odbočíme vpravo a pak je to již jen kousek do Nalžovských Hor.
Trasa měří 14 km, nejvyšším místem je vcelku nevýrazné sedlo před silnicí těsně u Zavlekova s výškou 580 metrů, nejnižší polohou je pak mostek hned na začátku cesty nad Nalžovským potokem - 487 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase pak je asi 260 metrů, takže jde o fyzicky mírně náročný výlet.