Krušné hory: Uranové doly Jáchymova

Naším cílem je lázeňské městečko Jáchymov, nechystáme se do lázní, ale blízko Jáchymova leží uranové doly. Čeká nás naučná stezka, kde se ponoříme do hornické historie.

Historie jáchymovských dolů

Městečko vzniklo v padesátých letech, kde tehdy vznikly pracovní lágry s nelidskými podmínkami. Od začátku druhé světové války až do šedesátých let prošlo uranovými doly přes šedesát tisíc vězňů. Především sem byli umísťování političtí vězni, kteří poznali to nejkrutější zacházení.

Klubu českých turistů z Karlových Varů, vybudoval v okolí Jáchymova historickou naučnou stezku Jáchymovské peklo. Na zpřístupňování a rekonstrukci dalších objektů z dob nejhlubší totality se stále pracuje.

Naučná stezka

Historické náměstí Jáchymova je startem naučné stezky českých turistů. Pod kostelem zbudoval sochař Roman Podrázský symbolickou Křížovou cestu ke svobodě, která symbolizuje jednotlivé komunistické lágry. První zastávkou je důl Svornosti, kde se stále těží, potom pokračujeme dále po silnici směrem na Nové město. Po pár metrech přicházíme k Hornickému skanzenu.

Začali jsme si uvědomovat krutost mnohaletých trestů v jáchymovských dolech. Z lágru samotného tu však už dnes nestojí skoro nic, všechny stopy byly zahlazeny a rekonstrukce původních budov je snad otázkou budoucnosti.

Šlikův hrad - Freudenstein

Historická naučná stezka končí na kopci, kde stával Šlikův hrad - Freudenstein. Hrad byl založen roku 1516 Štěpánem Šlikem, ten založil i hornickou osadu Jáchymov. Místo něj se dnes tyčí už jen jeho dvě dochované věže. Přesto má toto místo své kouzlo, pro které ho stojí navštívit. Tady končí naše cesta do hornické minulosti, se kterou je právě tento hrádek tak úzce spojen.

Jachymov
Jachymov 2
Jachymov 3
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků