Výlet v Jeseníkách po stopách J. Wolkera - Zoo, Dolanská Fara, Zámek Dolany, Radíkov.

Když se řekne "Jeseníky", každý si hned vyjeví třeba Praděd, Karlovu Studánku, Šerák, ale Jeseníky jsou rozsáhlým pohořím, které se táhne k jihu až takřka do sousedství Olomouce. A tak vlastně známý Svatý Kopeček je v Jeseníkách, tedy přesněji v Nízkém Jeseníku, v tzv. Radíkovské vrchovině. A dnes se tam podíváme.

Svatý Kopeček:

Svatý Kopeček je jedno z nejvýznamnějších poutních míst naší republiky, ale přicestovat sem a vše zde poznat, to je určitě nejméně na jeden celý den. Dominantou je samozřejmě poutní chrám, Bazilika Navštívení Panny Marie, ale k ní se váže celý areál církevních staveb. Dále tu je zoologická zahrada s rozhlednou a třeba lanový park. Pro nás je důležité, že se sem dostaneme snadno autem, ale i městskou dopravou z Olomouce, linkou č. 11 a v létě i 111.

|Start - Wolkerův dům:

Výlet začneme u turistického rozcestníku u kostela, kde opodál stojí rodný domek našeho významného malíře Karla Svolinského. Jinak se zde sbíhají červené značky, my se vydáme po jedné z nich směrem k vile Jiřího Wolkera. Obejdeme zadní část chrámového areálu s kruhovou kaplí Panny Marie, postavenou s ambity podle návrhu Domenica Martinelliho kolem roku 1720. Dále přejdeme do ulice Krejčího, kde na jejím konci po pravici stojí Wolkerův dům. Najdeme zde pamětní desku s bustou básníka. Dům, kdysi zvaný Krásná vyhlídka není přístupný, ale vyhlídka je z okraje stráně stále moc pěkná.

ZOO:

Vrátíme se od Wolkerova domu malý kousek zpět na první rozcestí a úzkou dlážděnou uličkou mezi domy zahneme vlevo. Menšíkovou ulicí pak vlevo jdeme na její konec v prudké zatáčce. Zde uhneme opět vlevo na pěšinu mezi ploty a sejdeme do Šlikovy ulice. Zde jsme se již dostali k oplocení zoologické zahrady, dáme se tedy vpravo až k jejímu vstupu. ZOO samozřejmě můžeme navštívit, mimo zvířat zde mají i třeba rozhlednu a možnost občerstvení.

Dolanská fara:

Na další cestě pokračujeme dál kolem oplocení ZOO a na jejím konci přejdeme na modrou turistickou značku. Po té však pokračujeme jen asi 400 metrů, kde na rozcestí modrá uhýbá mírně vpravo, ale my jdeme rovně již bez značek. Dostaneme se do údolíčka, kterým klesneme na okraj Dolan. Zahneme ještě v lese vlevo a staneme nad sportovním areálem. Zde nejsou ulice pojmenované, takže ho obejdeme a od menšího hřiště se dáme vlevo ulicí s chodníkem po pravé straně a pak mezi domy asi po 100 metrech zahneme vpravo. Před sebou již vidíme starou budovy fary. Jde o budovu se symetrickým průčelím zámeckého charakteru z roku 1835.

Zámek Dolany:

Vedle fary vidíme kostel sv. Matouše. Nějaký kostel tu jistě stával již v roce 1373, ale pak farnost patřila kartuziánům. Kostel pak byl nově postaven kolem roku 1780. Projdeme kolem něho a kolem pošty se dáme po hlavní silnici ke kruháku. Zde zahneme první ulicí vpravo a dojdeme k zámku. Ten pochází z počátku 17. století, ale prošel pozdějšími přestavbami, dnes je v něm obecní úřad.

Kartouzka:

Od zámku pokračujeme po silnici kolem rybníka obcí až na křižovatku s rozcestníkem cyklotras 6030 a 6103. Odbočíme vpravo po obojích značkách kolem taverny Dionýsos (řecká nabídka) a v lese narazíme na modrou značku. Po ní se dáme vlevo ke zřícenině kláštera Kartouzka. O kartuziánech jsme se již zmínili, zdejší klášter „Vallis Josaphat“ byl založen v roku 1388, kdy se stal převorem Štěpán z Dolan, tedy zřejmě zde ve vsi bylo i nějaké šlechtické sídlo, snad tvrz. Rok 1425 ale znamenal konec klášter po dobytí husity, kartuziáni přesídlili do Olomouce. Více se dočteme na informačním panelu naučné stezky Svatý Kopeček. Kolem roku 1970 byla značná část základů archeologicky vykopána, a tak můžeme vidět zdivo dodnes.

Chata pod Věží:

Naše cesta pak vede dál po modré údolím Dolanského potoka do osady Nové Sady. Zde po levici máme zajímavou asi stoletou dřevěnou zvoničku. Na křižovatce u mostu končí modrá značka, takže pokračujeme dál rovně po zelené. Ta se za osadou stočí vpravo a začne lesem stoupat na rozcestí Nad Novými Sady. Zde opustíme zelenou a zahneme vlevo po značkách NS až na mírný hřeben s lesní silničkou, bodem záchrany OC 015, pěkným turistickým posezením a rozcestníkem mnoha turistických tras. My však nepůjdeme po žádné, ale po značkách již zmíněných cyklotras po silnici vlevo a klesneme na další lesní silnici s červenou značkou. Po této silnici se dáme vlevo a jdeme sále po ní, i když červená odbočí vlevo, až dospějeme k vysílači a restauraci Chata pod Věží. Zde se můžeme občerstvit.

Pevnost:

Mezi vysílačem a restaurací vede cesta k pevnosti Fort II Radíkov. To je nejmladší prvek z pevnostního systému ochrany Olomouce, ale postavený v letech 1871 až 1876 byl i poslední rakouskou pevností na území naší republiky. Dnes je areál v soukromých rukách a její vlastníci se snaží pevnost opravit.

Liliovník:

Další trasa výletu vede po lesní silničce se značkami cyklotrasy 6030 a zpočátku s NS Svatý Kopeček. Ta odbočí zakrátko vpravo, pak se od nás odpojí vpravo další okruhy, dále překřížíme žlutou a následně staneme u samoty Zdiměř. První zajímavostí zde je mohutný liliovník u hájovny, který roste u silnice asi 250 metrů od nás vlevo po zelené značce. Pak se vrátíme a pokračujeme silničkou vpravo také po zelené. Ujdeme asi 100 metrů a jsme u vcelku nenápadné Zdiměřské studánky, ale za ní pak stojí zajímavý památník. Vznikl v roce 1898 k 40. výročí panování majitele zdejšího panství knížete Jana II. z Lichtenštejna. Vedle menší deska je o 10 let mladší k 50. výročí jeho panování. Nakonec vládl1 70 let a 3 měsíce, ale další desky již nevznikly. Nedaleko ještě stojí dřevěný kříž s plechovým Kristem na památku rodiny revírníka Johna.

Radíkov:

Od památníku jdeme dál po zelené přes rozcestník u božích muk, odkud se k nám připojí žlutá značka. Klesneme k prvním domům Radíkova. Ves vznikla zřejmě již ve 13. století a patřila Klášteru Hradisko. Šlo ale jen o dvůr, který byl roku 1788 rozparcelován, a tak vnikla ves. V roce 1850 se Radíkov stal samostatnou obcí, byl zde škola, pošta a další instituce, v roce 1974 byl připojen k Olomouci. Významné památky tu nenajdeme, ale za pozornost stojí cihlová zvonička v historizujícím slohu. Kaplička sv. Ježíše je nevýznamná. Jinak na informačních panelech se dozvíme další podrobnosti, můžeme zde i posedět na lavičkách.

Šmeralova vila:

Dál pak pokračujeme již jen po žluté značce. S ní odbočíme vlevo a přejdeme přes hřebínek mezi vlevo Radíkovým kopcem (402 m) a vpravo Hvězdou (412 m) a klesneme na silnici. Žlutá zahne po ní vlevo, ale my ji přejdeme a pokračujeme po lesní cestě bez značení. Ta se stočí vlevo a klesneme ke Šmeralově vile, dnes hotel. Pokud jde o jméno, není podle zakladatele KSČ a ani po herci, také významnému propagátorovi KSČ, ale po lékaři Dr. Josefu Šmeralovi (1898 až 1966), který si ji nechal vystavět v letech 1927 až 1935 podle plánů olomouckého stavitele Rudolfa Drobníka a měl zde ordinaci i zde bydlel s rodinou.

Cíl - Svatý Kopeček:

Pod vilou se dostaneme na ulici Pod Hvězdou a jdeme pak stále rovně Holubovou podle starého a nového hřbitova až k Bazilice a tím pádem do cíle naší cesty.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je pevnost Radíkov 426 metrů a nejnižším kruhová křižovatka v Dolanech. Celkové převýšení na trase je asi 270 metrů, takže jde vcelku o méně náročný výlet s tím, že je to po dobrých cestách či silničkách.


 

Kartouzka u Dolan.
Pevnost Radíkov a vysílač.
Výhled od Wolkerova domu.
Wolkerův dům na Svatém kopečku.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků