Letohrad a jeho okolí - Výlet kolem Letohradu
Jméno Letohrad je mnohem mladší, než město, které toto jméno dnes nese. Vzniklo totiž v roce 1950, když se sloučily obce Kyšperk, Orlice, Kunčice a Rotnek. Ty všechny mají středověký původ, ne-li ještě starší.
Start - Letohrad
Výlet začneme na vlakové stanici Letohrad. Sem jezdí vlaky třeba z Prahy, Hradce Králové, Kolína a mnohých dalších měst. Před stanicí je i autobusové nádraží, kam se dostanete autobusem třeba z ústí nad Orlicí, Žamberka aj. Turistický rozcestník je přímo před budovou, je tu ale jen žlutá značka a my se dáme po ní směrem na náměstí. Cestou mineme Nový dvůr s rozsáhlým muzeem řemesel a další muzea, jedno městské a druhé Cimrmanovo. Město, tehdy s jménem Kyšperk, se uvádí poprvé v roce 1513, ale určitě bude starší, jen nevíme, o kolik. Okolo náměstí stojí historické budovy, kterým dominuje zámek a kostel sv. Václava. Projdeme kolem radnice a jdeme kus po červené a modré Komenského ulicí a od školy pokračujeme ulicí již bez značek.
Mechnáč:
Po Komenského ulici mineme průmyslovou školu a jdeme vilovou částí města. Po levici máme široký výhled od kraje, napravo pak asi 200 metrů dlouhou travnatou proluku a pak další skupinku vilek. Tady však odbočíme mírně šikmo vlevo a stoupáme rovnou cestou na hřbet Mechnáče. jeho jméno je odvozeno od mechu a je z něho, pokud to stromy dovolí, výhled na Orlické hory a obec Lukavici pod námi. Když stojíme na hřbetu, vrchol (468 m) je od nás po levici. My ale jen hřbet přejdeme a šikmo vlevo klesáme k Pustinám.
Pustiny:
Osada Pustiny se poprvé připomíná v roce 1790 jako šafářský dvůr. Dnes zde stojí jen několik domků a kaplička se zvoničkou. Objevíme zde i turistický rozcestník, odkud pokračujeme po červené Cestě J. S. Gutha-Jarkovského. Za vede z Ústí nad Orlicí do Kostelce nad Orlicí, pamětní desku jsme mohli vidět v Letohradu na náměstí.
Šušek:
Červená značka nás lesem dovede na rozcestí Písečná - u rybníčka. Zde odbočíme vlevo na zelenou a dojdeme podél Potočnice k rybníku Šušek o rozloze 5 hektarů. Ten zde byl již v 18. století. Po zelené pak pokračujeme do Valdštejna.
Valdštejn:
Jen se nesmíme plést, nejde o Český ráj, kde najdeme hrad s tímto názvem, tady jde jen o malou osadu. Osada se uvádí již v 18. století. Zde se k nám připojí modrá značka, takže jdeme po dvou, ale pak necháme zelenou odbočit vpravo a pokračujeme již jen po modré. Dostali jsme se do širokého údolí řeky Tichá Orlice.
Červená:
Modrá značka nás dovede od osady Červená. Její kaple má tu zajímavost, že se měla stavět podle plánů B. Dvořáka z Pardubic, ale než se církevníci vzpamatovali, byla postavena "na černo" podle plánů Stanislava Tošovského z Ústí nad Orlicí, a to v roce 1939. Ves se jako Rotnek (Červený roh) připomíná k roku 1514, ale osídlení je tu mnohem starší.
Hrad Rotnek:
Od rozcestníku v centru Červené pokračujeme po modré do lesa nad námi. Na okraji lesa odbočíme z modré vpravo po hřbetu a vlastně po pár desítkách metrů jsme u hradu. Ten byl z čela chráněn hlubokým příkopem, po stavení hradu ale památky nejsou. Jsou zde jen lavičky s posezení a dřevěný kříž. Ale místo to je velmi pěkné. Hrad sloužil zřejmě jako ochrana této části panství Kyšperk.
Jankovice:
Vrátíme se do Červené, kde se od rozcestníku dáme po silnici k Letohradu. Za mostem však odbočíme na úzkou asfaltku vlevo (cyklotrasa 18), a na dalším mostě se opět vrátíme na pravý břeh Ticho Orlice, zde již do osady Jankovice. Tady zahneme vpravo a jdeme do centra osady. Ta se uvádí také jako Rotnek k roku 1514, v roce 1890 měly Jankovice jen devět domů (chalup), ale byla tu cihelna.
Sedlo mezi Hradiskem a Kopečkem:
Za potokem v Jankovicích odbočíme vlevo a podle zmíněného potoka stoupáme po okraji lesa. Les i s naší cestou se stočí do vedlejšího údolíčka vpravo. Projdeme menším lesem a za ním se cesta lomí vlevo, my však odbočíme na pěšinu vpravo. Vyjdeme údolíčkem na loku v sedle mezi Hradiskem vpravo (431 m) a Kopečkem vlevo (434 m). Dále se vpravo podél lesa a přijdeme na červenou značku. Po ní se dáme vpravo a dojdeme ke zbytkům hradu Kyšperku.
Kyšperk:
Prvním známým majitelem hradu byl v roce 1308 Ježek z Kyšperka. Když bylo zdejší panství spojeno se Žampachem kolem roku 1400, byl zřejmě hrad opuštěn, či zanikl v následných husitských válkách. Zbytků zdiva použito na výstavbu poutní kaple J. Nepomuckého a ještě se zde podepsala stavba železnice pod námi. Proto se z hradu dochovaly vlastně opět jen příkopy.
Poutní kaple:
Vrátíme se po červené zpět, až dojdeme k rozcestníku, kde odbočíme vlevo na zmíněný Kopeček a na něm ke kapli sv. Jana Nepomuckého z let 1734 až 1736. Kaple stojí uprostřed pětibokých ambitů s kapličkou v každém z rohů. Stavba tak připomíná slavnou kapli na Zeleném vrchu u Žďáru nad Sázavou.
Zámek Letohrad:
Od kaple se vrátíme po červené a modré, zahneme u vodárny vlevo, mineme Svatojánskou studánku a pod ní odbočíme vpravo do Zámeckého parku. Na jeho druhém konci je areál kostela navazující na areál zámku. Ten byl postaven v roce 1680, ale později byl vícekrát přestavován. Dnes je zde hotel s restaurací, škola a zámecká expozice.
Cíl - Nádraží:
Před zámkem je již náměstí a na něm cesta, kterou již dobře známe. Po ní se dostaneme k nádraží, do našeho cíle.
Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je hřeben Mecháč 462 metrů a nejnižším je Valdštejn s 350 metry nad mořem. Celkové převýšení je 270 metrů, jde vlastně jen o čtyři prudší výstupy (Mecháč, hrad Rotnek, Jankovice a Kopeček), je to tedy fyzicky nenáročná cesta.