Podhůřím Orlických hor - Výlet Nové Město nad Metují, Černčice, Homole, Bohuslavice.
Dnes se nevydáme do hor, ale naopak se vydáme do okolí Nového Města nad Metují, do historicky velmi zajímavé obce Černčice.
Černčice:
Ves Černčice byla založena v době kolonizace ve 13. století, a to s panským sídlem, tvrzí s hospodářským dvorem a s kostelem. Poprvé se uvádí v roce 1318 za Arnošta z Černic, a po něm tu ještě sídlili třeba Vítek, uváděný 1381 až 1400 a další Arnošt 1425. Roku 1527 za Jana Černického z Kácova byla tvrz již pustá. Gotický kostel sv. Jakuba se na rozdíl od tvrze dochoval dodnes, stojí u něho renesanční věž z roku 1613, vysoká 25 metrů. Kolem kostela se rozkládá hřbitov.
Start - kostel:
Výlet začneme u místní vlakové zastávky, která leží na trati z Rychnova nad Kněžnou do Náchoda, nedaleko je i autobusová zastávka i restaurace. My se vydáme po silnici směrem do obce, ale na první křižovatce u sochy se dáme vpravo. Mineme školku i obecní úřad, obchod, vlevo vodní nádrž a pak vpravo školu. A to již stojíme na parkovišti před věží, kostelem a hřbitovem. Za kostelem, kde se říká Na Hradčanech, můžeme vidět zbytky tvrze. Dostaneme se k ním po asfaltce vpravo za školou, ale jsou to dnes soukromé majetky.
Homole:
Když jdeme od kostela k tvrzišti, na druhé křižovatce odbočíme vpravo a klesneme k Černčickému potoku, který se zde spojuje s Mlýnským náhonem. Zde se dáme po silnici vlevo po značkách cyklotras 4034 a 4059. Dál na křižovatce, kde se rozdvojují, si můžeme odpočinout na lavičce u křížku. Pokračujeme rovně po 4034 až na křížení s další cyklotrasou 4060. Po ní zahneme vlevo a vystoupáme mezi domky místní části Homole s bílým křížkem a vpravo s vrchem Horka (324 m) s vysílačem. Homole je známá již od 18. století.
Bohuslavice:
Sejdeme k železniční trati a k domkům Bohuslavic. Ves se uvádí v roce 1361, kostel sv. Mikuláše však již v roce 1100. Románský kostel byl goticky přestavěn a i u něho stojí renesanční zvonice. Pod kostele je rybníček s ostrůvkem, kde stávala zdejší tvrz. Pokud máte zájem o tyto památky, určitě se na ně běžte podívat, ale jinak pro nás jsou mimo trasu. Jdeme po silnici směrem do středu obce, ale asi po 250 metrech odbočíme vlevo a vpravo od brány rovně podél statku. Nad ním se stočíme vpravo přes parkoviště vlevo silničkou do polí.
Halin:
Rovnou cestou mezi poli stoupáme zvolna na Králíčkův kopec (330 m). Z vrcholu jsou pěkné rozhledy do dalekého okolí, ale byl značně poškozen pískovnou, ve které je dnes sportovní střelnice. Pokračujeme dál až do sedla a pak v mírném stoupání projdeme lesem. Jdeme po jeho okraji s polem po levici asi 200 metrů, kde zahneme vpravo po okraji loučky. Pak lesem klesneme do údolíčka s rybníčkem Halín. Jsme na území stejnojmenné přírodní památky, kde se chrání některé silně ohrožené druhy obojživelníků, jako jsou kuňka ohnivá, čolci horský, obecný i velký, ale i některé ohrožené druhy rostlin, jako je orchidej střevíčník pantoflíček a další.
Běstviny:
Od rybníčku pokračujeme vlevo asi 750 metrů a za úzkým políčkem zahneme vpravo a lesem vystoupáme na lesní silničku. Po ní se dáme vlevo do vísky Běstvina. Ta se uvádí v roce 1361, kdy měla druhé jméno Hatin. V 16. století zde byl dvůr, který máme na okraji obce po levici. Mimo dvou křížků je tu větší zajímavostí za potokem po pravici mohutná hrušeň planá. Vsí projdeme až na hlavní silnici, kde zahneme vlevo.
Starč:
Asi 100 metrů po silnici za zatáčkou odbočíme na místní komunikaci vlevo. Přejdeme přes potůček s mohutnými olšinami a stoupáme kolem běstvinských domků na rozcestí. Kdy se dáme vlevo, před poslední usedlostí vlevo v louce roste 160 let stará Michlova jabloň, která díky roubování rodí dvě odrůdy jablek, řepínskou a panenskou. Ale jinak pokračujeme na vidlicovitém rozcestí vpravo a lesem vystoupáme na náhorní plošinu Starč (355 m) s vrcholem po pravici.
Vršovka:
Ještě než dojdeme na okraj lesa, zahneme vlevo na lesní cestu po horní hraně svahů nad Běstvinami. Pak obejdeme jedno velké pole a za ním se stočíme mírně vpravo a jsme v osadě Vršovka. Ta se v listinách objevuje od roku 1527, kdy patřila pod panství Nové Město nad Metují, později ale pod Opočno. Uprostřed vsi je návesní rybník, u něho křížek, žádné památky zde nejsou, protože šlo o ves jen prostých chalupníků.
Cíl - Černčice:
Vršovku opustíme po silnici, projdeme kolem sadu a dospějeme do Černčic na hlavní silnici. Přejdeme ji a pak i koleje a jsme u cíle naší cesty.
Trasa měří 14 km, nejvyšší bodem je Starč s 346 metry a nejnižším černčický potok pod kostelem 276 metrů nad mořem. Celkové převýšení je malé, pouhých 150 metrů, jde tedy o fyzicky snadný výlet.