Liberecké pamětihodnosti II. Zajímavá místa v Liberci. Liberecké památky.

Liberecké pamětihodnosti II.

První díl procházky Libercem nás vedl od Lidových sadů do středu města, kde jsme prošli až k budově správy CHKO Jizerské hory.

Věznice:

Projdeme kolem Scholzova domu po břehu Lužické Nisy a v ulici U Besedy přejdeme po mostě, kdy Besedu máme po levici. Za ní v Orlí ulici zahneme vlevo a Františkovskou dojdeme na křižovatku s Oldřichovou. Tou zahneme vpravo a za můstkem máme po pravici novobarokní kostel sv. Máří Magdalény z let 1908 až 1911 a novější kapucínský klášter. Na kruhové křižovatce se dáme vpravo do Jungmannovy a za soudem zahneme vlevo. Nad soudem stojí vazební věznice, postavená v toskánském slohu v roce 1877.

Appeltův dům:

Valdštejnskou ulicí vpravo dojdeme k areálu barokního kostela Nalezení sv. Kříže, dílo architekta J. J. Kunzem v letech 1753 až 1761. Kostelní socha piety je z roku 1506 a složitou cestou se dostala z Londýna až sem. U kostela se nachází i křížovou cestu z roku 1760 s obrazy J. Führicha. Za kostelem přejdeme přes parkoviště do Větrné (uličky), kde se octneme najednou v jiném světe. Zde se dochovala trojice hrázděných Valdštejnských domků. Ty ovšem Albrechta z Valdštejna nepamatují, jsou z let 1678 až 1681. Dnes je využívá Střední průmyslová škola stavební, jejíž profesoři se před lety rozhodli čelní části domků zachránit. Vedle, ale již na Sokolovském náměstí stojí třípatrový Appeltův dům z let 1793 až 1794 ve stylu klasicismu a rokoka, sídlo Střední průmyslová škola stavební.

Svatý Antonín:

Projdeme jižní parkovou část náměstí a za Budvarkou zahneme doprava. Sejdeme po schodech do miniparku, kde vpravo je vchod do Libereckého podzemí. To vzniklo v roce 1944, ale bylo využívané i za socialismu. Otevřeno je zde vždy první sobotu v měsíci, jinak je nutno se objednat. Vrátíme se na náměstí a vpravo dojdeme ke kostelu sv. Antonína Velikého, který zde byl postaven na místě dřevěného kostela ze 14. století v letech 1579 - 1587. Poblíž stojí i budova farnosti a arciděkanství.

Divadlo:

Kolem kostela se dostaneme na hlavní liberecké náměstí, Dr. E. Beneše. Dominantou zde je novorenesanční radnice z let 1888 až 1893 podle návrhu architekta F. Neumanna a vzoru radnice ve Vídni. V rámci muzea jsme se zmínili o staré radnici, ta stávala na ploše náměstí od roku 1599 až 1602 do 1894, kdy byla zbořena. Za radnicí stojí divadlo, stojící na místě svého předchůdce Soukenického divadla z roku 1820. Po jeho požáru 1872 byla postavena dnešní budova v letech 1881 až 1883 podle plánů vídeňských architektů F. Fellnera a H. Helmera.

Zahrada vzpomínek:

Za divadlem přejeme přes Sokolskou ulici a vlevo spatříme moderní objekty. Nejdříve do je Nová synagoga, která jako Stavba smíření vznikla v letech 1997 až 2000 na místě Staré synagogy vypálené za Křišťálové noci v listopadu 1938. Vedle stojí současně stavěná Krajská vědecká knihovna. Od knihovny pokračujeme Rumjancevovou ulicí na Tržní náměstí. Přes něj se dáme vlevo a kolem Siesty vstoupíme do parku Budyšínská. Na první křižovatce zahneme vpravo a za dětským hřištěm vlevo do Zahrady vzpomínek. Zde kdysi býval hřbitov, po které zbyly dvě kaplové hrobky, některé náhrobky a sochy. Zahradou prochází kamenná cesta jako „řeka vzpomínek“.

Kostel sv. Antonína:

Kolem kaple vyjdeme na Budyšínskou ulici a dáme se vlevo na kruhovou křižovatku, kde pokračujeme vlevo Budyšínskou. Na další křižovatce se dáme vpravo Ruprechtickou a tou jdeme až k autobusové zastávce U Jelena. Za ní vlevo mám židovský hřbitov z roku 1864. Dřív se židé pohřbívali až ve vzdáleném Turnově. V čele hřbitova stojí secesní obřadní síň. Pokračujeme dál Ruprechtickou až z aut. zastávce Rychtářská, kde odbočíme na asfaltový chodník vlevo a do Rychtářské ulice. Na jejím konci zahneme šikmo vpravo do Vrchlického ulice, kterou dojdeme ke kostelu sv. Antonína Paduánského. Jde o pseudogotickou stavbu z let 1908 - 1910.

U Obrázku:

Vrchlického ulicí dospějeme na náměstí Míru, projdeme ho vlevo a Staškovou ulicí zahneme vpravo. Jdeme jí jen kousek, protože odbočíme vlevo do ul. U Obrázku. Tou dojdeme do Horské ulice, kde začíná Křížová cesta. Tu v roce 1833 nechal postavit potomek G. Webera, zakladatele poutního místa. Na námi je kostel Panny Marie U Obrázku, jde o secesní kostel z let 1906 až 1909. Kalvárie končí u studánky

U obrázku, která má léčivou vodu a a v minulosti zázračně uzdravovala.

ZOO:

Křížovou cestou prochází modrá turistická značka, po které pokračujeme Krakonošovou pod sportovní střelnicí na křižovatku pěti cest, kde zahneme vpravo do ulice U Slunečních lázní. V těch se odděleně opalovali muži a ženy, dnes se to řeší trochu jinak. Ulicí dojdeme do Horské, kde mineme křížek se třemi lípami. Na další křižovatce odbočíme vlevo do ul. U Trianglu a pak vpravo do E. Krásnohorské. Mineme ZŠ a MŠ logopedickou a dospějeme do ul. Javorová, která nás dovede k oplocení ZOO. Jde o nejstarší ZOO v ČR, byla založena v roce 1919.

Cíl - Lidové sady:

Opět jsme narazili na modrou značku, ale do cíle je to již asi 200 metrů.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je střelnice na modré značce nad Ruprechticemi 489 metrů a nejnižším místem je moste přes Lužickou Nisu pod kapucínským klášterem 347 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase ke 316 metrů, ale při chůzi městem se na převýšení tolik nehledí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kostel Ruprechtice
Valdštejnské domky
Zahrada vzpomínek
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků