Cestou pramenů na Zlatý Chlum - Kolem Jeseníku, Neuburský pramen, Francouzský pramen...

Jeseník je známý především svými lázněmi, které mají kolem sebe desítky pramenů, ale za dobrou a léčivou vodou se můžeme vypravit i úplně na jinou stranu od tohoto města. Trasa je zajímavá tím, že je rozdělená na dvě poloviny, odpočatí v prvé půlce budeme pozvolna stoupat a pak "unaveni" v druhé zase jen klesat.

Jeseník:

Město Jeseník, do roku 1947 známý jako Frývaldov, je nám známý třeba k knížky Věry Sládkové Malý muž a velká žena, resp. z podle něho natočeného televizního seriálu. Ze starší historie můžeme připomenout, že zde byla roku 1622 zahájena éra čarodějnických procesů. To známe z literatury (Václav Kaplický: Kladivo na čarodějnice a později film) spíše z Velkých Losin, kde ale církev v tomto směru začala řádit až v roce 1678. My se dnes nemusíme zatím ničeho takového obávat, a tak se vydáme na cestu.

Start - Neuburský pramen:

Výlet začneme na náměstí, kde v jeho středu stojí radnice. Projdeme kolem ní a od zadního vchodu projdeme proti nám podchodem vedle lékárny do Průchodní ulice. Po levicí máme budovu a kapli kláštera Voršilek z konce 19. století. U pošty se dáme vlevo a pak vpravo a přejdeme po mostě přes říčku Bělou. Zde narazíme na červenou značku, po které jdeme ale jen kousek a za tenisovým areálem kolem dětského hřiště zahneme vpravo. Nad tenisovým domkem se stočíme mírně vlevo a vystoupáme k Neuburskému pramenu z roku 1896. Teplota pramene je 17,2°C, a tak patří k nejteplejším pramenům v Jeseníku.

Francouzský pramen:

Nad pramene vede asfaltový chodník a vycházejí z něho tři pěšiny, my se dáme tou prostřední. Tou vystoupáme na další asfaltovou cestičku přímo pod sousoší Vincence Priessnitze, dílo sochaře Josefa Obetha z roku 1909. Zde se také potkáme s modrou značkou, se kterou vystoupáme k pramenu Skalka. Jeho voda je velmi chutná, ale jsou bohužel období, kdy žádná voda neteče. Pokračujeme po modré k Anglickému pramenu z roku 1848. Zde voda teče stále a pomník opravdu nechali postavit Angličané za vděk za uzdravení ve zdejších lázních.

Křížová cesta:

Od Anglického pramene opět stoupáme, ale jen asi 30 metrů a na křižovatce odbočíme vpravo. Za chvilku projdeme okrajem mýtiny a dostaneme se na dolní okraj Křížové cesty. Stojí zde 14 dřevěných křížů a na vrcholu kaple. Historie je taková, že na vrcholu Křížového vrchu již v 17.století stála dřevěná kaplička a později i křížová cesta. Po roce 1845 byla postavena nová kaple sv. Anny, vysvěcena byla až roku 1861. Nově byl areál obnoven v roce 2012. U 9. zastavení je Mločí pramen z roku 1898, opraven byl v roce 2001. Vedle kaple byl roku 1902 postaven hotel, kde možno se nyní občerstvit.

Pramen Marie Guadalupské:

Před chatou objevíme modré turistické značky, po kterých se vydáme na rozcestí, kde se stýkají všechny čtyři barvy. Odtud pak pokračujeme po žluté lesní silničkou lesem k prameni Marie Guadalupské. Voda velmi dobře poutníka osvěží, protože je dobrá a teplá jen 9,1°C. Panna Marie se roku 1531 zjevila v Mexiku indiánu Juanu Diegovi a byla hnědá a přála si tam postavit kostel. Tak se i stalo, jméno se dostalo i sem, protože na stavbě se podíleli dary i Mexičané.

Zlatý chlum:

Pokračujeme dál po žluté asi 100 metrů k Viktorovu potoku a zde odbočíme vlevo na neznačenou cestu. Tady je další pramen s názvem Lesní muž, ale patří k těm nejhorším v oblasti. Stoupáme pak stále údolím potůčku až do sedla pod Bílou skálou (922 m). Tady se potkáme s červenou značkou, která nás vlevo dovede na vrchol Zlatého chlumu (891 m). Zde stojí od roku 1899 kamenná rozhledna, která nabízí výhledy nejen na okolní Jeseníky, ale i do Polska na Otmuchovské jezero a při příznivém počasí západním směrem na Kralický Sněžník a severozápadně na Rychlebské hory. V roce 1902 byla otevřena vede rozhledny turistická chata.

Čertovy kameny:

Od vrcholu pokračujeme po modré značce k Čertovým kamenům, další velmi hojně navštěvovanou lokalitu. Zdejší skalní oblast tvoří věže a skaly, hlavní skalní útvar je 40 m vysoký a 100 m dlouhý. Po výstupu zajištěném řetězy, vybudovaném v roce 1892, je z něho výhled do údolí říčky Bělé od Jeseníku do Mikulovic a na polské roviny opět až k Otmuchovskému jezeru.. Z Jeseníku je sem snadný přístup a stojí tu od počátku 20. století také turistická chata.

Zapomenutý pramen:

Čertovy kameny opustíme po modré značce, souběžné s NS Česká Ves. Mineme věž srubový turistický přístřešek a skalní věž Pekelník a staneme u zastavení NS u Památníku obětem čarodějnických procesů. O těch jsme se zmínili na začátku. Obejdeme několik skal (Plotnu) a jsme u Památníku Albína Reichela. Byl to myslivec, který zde zemřel v roce 1927. Dál pak klesneme na lesní silnici se zelenou značkou, která končí u Zapomenutého pramene. Původně se jmenoval podle svého tvůrce Stöhrův, ale opravdu se na něj zapomnělo, až byl v roce 2015 i s nejbližším okolím obnoven. Jeho teplota je 13,6 °C.

Cíl - Jeseník:

Za pramenem můžeme vlevo klesnout po pěšince vpravo na lesní neznačenou silničku pod námi, případně se vrátit na rozcestí a zahnout na ni prudce vlevo. Jdeme silničkou až na rozcestí se zelenou značkou, ale tu jen přejdeme a pokračujeme ještě kousek po neznačené silničce. Pak se k nám ale zleva připojí žlutá značka a tak po ní pokračujeme až k prvním domkům Jeseníku a dál za most a kolem vodního hradu na náměstí.

Trasa se dlouhá 14 km, nejvyšším bodem je Zlatý chlum 891 m, nejnižším je most přes Bělou 430 metrů nad mořem, celkové stoupání je 460 metrů, takže jde o středně náročnou trasu, ovšem je to po pěkných cestách.

 

Anglický pramen
Čertovy kameny
Křížový vrch
Výhled ze Zlatého vrchu
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků