Vysočina – Veselý kopec - Výlet v okolí Hlinska.

 

Na pomezí Železných hor a Ždárských vrchů můžeme navštívit skanzen Veselý kopec. Jeho úkolem je ukázat a připomenout návštěvníkům, jak v minulosti lidé žili. Najdeme zde expozici cca třiceti stavení, která jsou vybavena jako za starých časů. Chaloupky sem byly dopraveny z okolních vesnic. Pouze jedna je původní, a to stavení bezzemka – to byli zpravidla ti nejchudší ve vesnici, nepatřily jim žádné polnosti ani lesy a tak se živili námezdní prací nebo řemeslem.

Cesta na Veselý kopec není nijak složitá. Z Hlinska, které je vzdálené cca 7 kilometrů, pojedete autem po silnici číslo 343 směr Trhová Kamenice. Auto můžete zaparkovat za lidových 50,- na den přímo u skanzenu. Autobusová zastávka je odsud vzdálená 2 kilometry a je v Dřevíkovicích, popřípadě cca 3 kilometry v Trhové Kamenici. Nicméně autobusy tady o víkendu moc nejezdí. Vlakem to je sice jistější, nicméně vyšlápnete 4 kilometry a to z Vitanova po „zelené“. Ať přijedete nebo přijdete, jistě uvítáte možnost občerstvit se v příjemné hospůdce „U kováře Matěje“.

Skanzen Veselý kopec patří do „souboru lidových staveb Vysočina“, které sdružuje také domky hlineckých řemeslníků (tzv. hlinecký Betlém) a památky lidového stavitelství ve Svobodných Hamrech. Pokud navštívíte všechny tři expozice, budete mít zábavu a hodně zajímavých informací postaráno.

Veselý kopec, kromě toho že má historickou a naučnou hodnotu, má ještě jedno velké plus. Nachází se v krajině, která oku přímo lahodí. Zdejší hory a kopce jsou sice možná chudé a v minulosti se zde jistě žilo velice těžce, nicméně je zde krásně. Na jaře, kdy se vše probouzí a zelená jsou zdejší kopce plné života. A na podzim, kdy se barví listí na stromech, je zdejší kulisa jednou z nejpřitažlivějších v našich zemích.

Podrobnosti o historii i současnosti skanzenu Veselý kopec, najdete na webu Odkaz  Objevíte zde i otevírací dobu, výši vstupného a další užitečné informace.

Skanzen Veselý Kopec
Veselý Kopec
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků