Z Jablonce nad Jizerou do Vysokého nad Jizerou a zpět

Město Jablonec nad Jizerou, důvěrně nazývané Jabloneček na odlišení od Jablonce nad Nisou, se poprvé uvádí v roce 1398. Šlo však o ves na jilemnickém panství, ale v 15. století zde již stával dřevěný kostel. V roce 1896 byla ves povýšena na městys a roku 1971 na město. Město má několik pamětihodnosti, jmenujme především pozdně barokní kostel sv. Prokopa, v dnešní podobě z roku 1777, sousední empírovou faru z roku 1813. Dále můžeme připomenout pamětní desku P. Metelky a několik památných domů a chalup.

Start - Buřanská skála:

Dnes máme dvě možnosti, odkud vyjít, buď od městského úřadu nebo od železniční zastávky, v každém případě jdeme po modré směrem na Stromkovice. Modrá vede po silničce jihovýchodním směrem. Nad Františkovským potokem, resp. nad jeho soutokem s Jizerou, se modrá zatočí vlevo, ale my se dáme po pěšině rovně na Buřanskou skálu. Je to skalní hřeben s dominantní 17 metrů vysokou skalní věží, ale zcela pro vysoké stromy bez rozhledu. Pokud objevíme i kříž, tak ten se jmenuje Slavíkův.

Porostlice:

Vrátíme se na modrou a pokračujeme vpravo. Asi po 100 metrech se však odkloníme od značky a prudce se stočíme po pěšině vpravo skoro do protisměru. Sejdeme na silnici do Buřan a dáme se vpravo, kde dojdeme na hlavní silnici, na křižovatku v Porostlicích. Zde stával starý buřanský mlýn, a to minimálně již v 18. století.

Dolní Dušnice:

Vydáme se po hlavní silnici vlevo, tedy směrem od Jablonečku. Asi po 300 metrech za neudržovaným secesním domem (2018) po levici zahneme na polní cestu vlevo a jdeme podél domků, patřících taky k Porostlicím, ale jinak jde o Vojtěšice. Jdeme vrstevnicovou cestou lesem kolem další samoty a klesneme na silnici do Bratrouchova. Tu ale přejdeme a pokračujeme silničkou do Dolní Dušnice. Dušnice se uvádí poprvé v roce 1664 ve jméně potoka, první známý obyvatel Wentzl Donth roku 1724, dělení vsi na Horní a Dolní je známé od roku 1739. U vojenského pomníku jdeme rovně, ne vlevo, měli bychom dojít do malého lesíku, ve kterém se cesta stočí vlevo.

Hradsko:

Na konci lesa se dáme mezi domy a klesneme na železniční přejezd u vlakové zastávky Jablonec n. Jiz.- Hradsko. Na hlavní silnici se pak dáme opět proti toku Jizery. Pod námi je v řece jez, který pak vede náhon do tunelu na protější straně řeky a dál pohání vodní elektrárnu. Jdeme dál po silnici a elektrárnu vidíme na protějším břehu. Jdeme dál a v další prudké zatáčce přejdeme po mostě řeku a dojdeme na rozcestí se žlutou značkou.

Nístějka:

Po žluté se dáme vpravo a dojdeme na zříceninu hradu Nístějka. Hrad patřil k zajímavým objektům, protože byl postaven na úzkém hřbetu v délce 140 metrů s tím, že všechny budovy stály v řadě ta sebou. Nístějka byla postavena nejspíše ve 2. polovině 13. století, ale zmiňuje se až v roce 1369 za Jiřího z Valdštejna, v roce 1519 je hrad uváděn již jako pustý. Zbyly z něho příkopy a zbytky zdiva.

Dykova skála:

Pro další pokračování můžeme jít od hradu dál po žluté, nebo si to zkrátit tak, že se kousek vrátíme směrem k silnici a odbočíme vpravo podél hřbetu, kde na křižovatce opět narazíme na žlutou značku. Po ní vystoupáme k okraji lesa u Dykovy skály. V roce 1933 zde byl odhalen pomník v podobě žulového balvanu na paměť toho, že básník Viktor Dyk v letech 1917 až 1931 pobýval ve Vysokém nad Jizerou. Výhled, který Dyk miloval dnes již neexistuje, ale jiný se nám naskytne kousek výš.

Muzeum Vysoké nad Jizerou:

Pokračujeme dál po žluté až k Márinkovu křížku s překrásným rozhledem na Krkonoše, kde neznačenou cestou rovně dojdeme na silnici, kde je opět další žlutá Vysockého okruhu. Pak si to namíříme k Vysokému nad Jizerou, kde mineme fotbalové hřiště, hřbitov (hrob Kramářovy rodiny), sochu sv. Floriána a K. H. Borovského v Parku básníků. Na něj navazuje divadlo Krakonoš a kostel sv. Kateřiny Alexandrijské z poloviny 18. století, kdy nahradil starší ze 14. století. Proti kostelu stojí Vlastivědné muzeum, kde můžeme m.j. obdivovat pěkné betlémy, model hradu Nístějky, lyže a sněžnice a další památky na historii města a okolí.

Vysoké nad Jizerou:

Město je známé od poloviny 14. století, dokonce zde bývalo samostatné sídlo, 1382 až 1394 se uvádí Henich z Vysokého a Valdštejna a po něm i další. Město byl většinou stavěné ze dřeva, takže vícekrát, třeba naposledy v roce 1834 vyhořelo. Proto se nedochovaly starší stavby mimo kostela. Přesto jsou památkové chráněny například Kramářova vila a již zmíněné divadlo Krakonoš.

Kramářova vila:

Na náměstí se dáme po zelené a modré k směrem Petruškovy vrchy. Po pravé ruce mineme vilu významného politika Karla Kramáře z let 1927 až 1931 ve stylu ruské architektury, snad proto, že jeho manželka vyla Ruska. Během 2. sv. války zde byla politická škola NSDAP a pak rekreační zařízení ROH, dnes je zde hotel.

Blansko:

Pokračujeme dál po značkách až k horním stanicím lyžařských vleků Ski areálu Větrov. Podle elektrického vedení odbočíme na neznačenou cestu vpravo a klesneme k lesu. Po jeho okraji pak dojdeme na křižovatku s křížkem, kde narazíme na červenou značku. Po ní se dáme vpravo a strání výšiny Na Kamenci (688 m) pod dalšími vleky sejdeme do pravobřežní části Jablonce nad Jizerou Blanska, lyžařského střediska s velkou možností ubytování i občerstvení. Jinak se Blansko jako ves uvádí až v roce 1834 v souvislosti s průmyslovým rozvojem kraje.

Cíl - Vysoké nad Jizerou:

Na křižovatce před mostem se k nám připojí žlutá, přejdeme přes most a dojdeme k městskému úřadu. Ti, kteří přijeli vlakem, dojdou k zastávce po modrém, případně po cestě podél železniční tratě ze silnice nad městském úřadem.

Výlet měří 14 km, nejvyšším bodem je Vysoké nad Jizerou 700 metrů, nejnižším je Jizera v Hradsku 419 metrů nad mořem. Na trase je celkové stoupání asi 530 metrů, což na Krkonoše není mnoho, výlet tak patří mezi středně náročné.

Kramářův hrob
Márinkův kříž
Nístějka
Buranské skály
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků