Výlet do Vraních hor - Královecký Špičák, Bernartice, Mravenčí vrch, Železná stezka...

Vraní hory patří k nejmenším našim pohořím, větší jeho část totiž leží v Polsku, naše část měří od severu k jihu jen asi 6 km, a zajímavostí je, že oba nejzazší vrchy mají stejný název Mravenčí vrch. ještě štěstí, že neměří stejně, severní má 831 a jižní 837 metrů nad mořem. Nejvyšším vrcholem je Královecký Špičák s 881 metry. My se na něj tedy vypravíme.

Bernartice:

Obec Bernartice leží v údolí na soutoku říčky Líčné a Lučního potoka a Dlouhé vody. Založena byla někdy v 2. polovině 13. století v rámci velkoakce kolonizace pohraničních území Českého království. První zmínka o obci je z roku 1297, kdy Vítek z Úpy (Trutnova) daroval patronát nad zdejším kostelem křížovnickému klášteru Na Zderazech v Praze. To znamená, že zde již stál kostel. Dnešní kostel Nanebevzetí Panny Marie je však v podobě, kterou získal v letech 1677 – 1678. Ve středu obce najdeme další církevní památky, jde zejména o dva cyrilometodějské smírčí kříže, jeden ve hřbitovní zdi vedle márnice a druhý na louce proti budově fary. Pak zde máme sousoší Piety před kostelem z roku 1736, sochu sv. Floriána z roku 1833 před kostelem a sochu sv. Jana Nepomuckého proti obecnímu úřadu. V obci pak stojí několik křížků a zejména pak sloup sv. Anny u silnice do Bečkova. V seznamu památek je i železniční most z let 1866 až 1868, který je vysoký 30 metrů a má jako nižší patro dva opěrné oblouky.

Start - Mravenčí vrch:

Výlet začneme v centru obce u rozcestníku turistických tras. Končí zde zelená ze Žacléře a žlutá z Petříkovic, ale my se dáme jen po modré směrem na Královecký Špičák údolím výše zmíněného Lučního potoka do Vodního údolí. Jméno má zřejmě podle pramenů, ze kterých se jímá pitná voda. Vodárnu mineme v místech, kde modrá značka zahýbá prudce vpravo a pokračuje po vrstevnicové cestě souběžně s cyklotrasou Traverz Vraních hor, značenou také modře. Dostaneme se na rozcestí odbočky do Bečkova, kde s modrou také odbočíme vlevo do údolí mezi hřbety Mravenčího vrchu (837 m) a vystoupáme až na jeho vrchol. Les je zde místy vykácený, takže i cestou a pak i na vrcholu máme občasné dílčí výhledy do okolní krajiny.

Železná stezka:

Mravenčí vrch je vlastně dvojvrcholem, pod druhým na křižovatce lesních cesta zahneme šikmo vpravo na neznačenou cestu a po plochém hřbetu dojdeme na lesní cestu. Zde zahneme vpravo a asi po 40 metrech opět odbočíme vlevo a dostaneme se na státní hranici se zelenou značkou. Po ní se dáme vlevo a po hraničním chodníku se přes Malé sedlo dostaneme do dalšího sedla Železná stezka. Zde končí zleva přicházející žlutá značka, na kterou ale nyní odbočíme.

Královecký Špičák:

Žlutá značka nás dovede na Údolní cestu a pak pozvolna vystoupáme na rozcestí Sedlo U buku, kde zahneme po žluté a modré vpravo. Pak od odbočky nás na vrchol dovede již jen modrá značka. Královecký Špičák má jméno po obci Královec, zde od nás severně. Lidově se mu říká ale jen Špičák, ale těch je v ČR velká spousta, takže je nutné je odlišovat. Na vršku je jen vysílač, ale i tak z vrcholu máme velmi dobrý rozhled na část Krkonoš Rýchory, na obec Královec a na část Žacléřské vrchoviny a polskou část Vraních hor, které se jmenují Góry Krucze.

Cíl - Bernartice:

Vrch opustíme po modré, jak jsme na něj vystoupali, a klesneme až do sedla U buku. Modrá tu jde rovně, žlutá, po které jsme přišli, odbočuje vlevo, ale my zahneme na neznačenou cestu prudce vpravo středem údolí. Nemůžeme zabloudit, takže klesneme na lesní silničku s nám již známou cyklotrasou Traverz Vraních hor. Jdeme po ní vlevo necelých 200 metrů, kde přejdeme údolíčko s potůčkem a pak odbočíme z cyklotrasy šikmo vpravo dolů. Krajem lesa se dostaneme na nám již známou modrou značku, po které zahneme vpravo a sejdeme do cíle, do Bernartic.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je samozřejmě Královecký Špičák 881 metrů a nejnižším tradičně start a cíl s výškou 473 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi 700 metrů, takže je výlet řazen mezi fyzicky náročnější. Na druhé straně je ale nutno sdělit, že většina trasy vede po velmi dobrých cestách, takže převýšení, byť se může zdát velké, nebude zas tak obtížné.

Cesta na Špičák
Královecký Špičák
Viadukt Bernartice
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků