Opět Ještěd? Ale úplně jinak! Zajímavosti kolem Ještědu.

Ještěd je jedním z nejčastějších cílů návštěvníků Liberecka. Je to přeci tak snadné vyjet městskou dopravou k úpatí hory, a pak lanovkou na vršek, tam si dát pivo, kávu a oběd, od terasy hotelu se podívat na kopečky kolem, a zase sjet stejnou cestou dolů a jet domů, případně do hotelu. Vůbec nechceme tento trend znevažovat, ale přeci jen chceme trochu víc, pozvat vás turisty na výlet, a přitom vás neobrat o možnost si vyjet lanovkou na vrchol Ještědu, dát si i to pivo, oběd a podobně. Ale cesta zpátky bude jiná, pěšky a ještě cestami, které nejsou vůbec tradiční.

Ještěd:

Ještěd je dnes již fenomenem, nejen jako jedna z českých tisícovek, ale hlavně pro svůj dominantní hotel. Pokud se říká, že doba ukáže kvality, tak u Ještědu to platí nejméně dvojnásob. O době socialismu se dnes mluví víceméně jen jako o době nesvobody, cenzury a podobně, ale na druhé straně byli bychom dnes schopní vybudovat něco takového, jako je hotel Ještěd, jak byl postaven v letech 1966 až 1973? Jen se zamyslete, kde je Kaplického knihovna, která měla určitou podobu právě s naším Ještědem?

Start - Výpřež:

Od hotelu na Ještědu se vydáme kolem sochy Dítě z Marsu západním směrem a klesneme na turistické rozcestí Odbočka k vrcholu. Odtud se pustíme dál do klesání severním směrem po červené a modré na rozcestí Nad Výpřeží. Modrá se tu odpojí vpravo, takže pokračujeme jen po červené Hřebenovkou a E3. Dál  ještě kus po asfaltce k vrcholu a jsme přímo na Výpřeži, na horském sedle ve výšce 739 metrů nad mořem. Od pradávna tudy vedla kupecká cesta a právě zde se od vozů vypřahaly pomocná spřežení, aby se vůbec vozy sem dostaly. Představte si ale, že se cesta podobala spíše polní cestě, současná byla vybudovaná až v letech 1863 až 1867.

Dánské kameny:

Na Výpřeží se sbíhá více turistických cesta, ale my pokračujeme dál po naší červené Hřebenovce. Klesání již není tak prudké a tak v klidu dojdeme na rozcestí a nad nimi ke křemencové skalní zdi s jednou samostatnou věží, říká se tu Dánské kameny. Skály jsou velmi pěkné, ale vrcholové výhledy jsou již omezené stromy.

Sedlo Černé hory:

Od Dánských kamenů se vrátíme na rozcestí pod nimi, kde červenou značku opustíme a vydáme se dál po lesní silničce od skal vlevo, od Ještědu vpravo. Pozvolna klesneme k prameništi Rokytky, která níže protéká Kryštofovým údolím a vlévá se pod Hamrštejnem do Lužické Nisy. Přejdeme i přes modrou značku a od rozcestí ujdeme 300 metrů. Silnička se pozvolna stáčí vlevo a my se dáme na pěšinu vpravo. Pokud ji přejdeme, silnička stejně dojde do sedla Černé hory. Zde stojí turistický přístřešek, kde si můžeme odpočinout.

Rozsocha:

Přes sedlo vede zelená značka, po které vystoupáme k Ptačím kamenům. Pěkné skály jsou tu po obou stranách cesty. Pokračujeme dál po zelené přes mělké sedlo na vrchol Kaliště (745 m). Další mělké sedlo odděluje tuto výšinu od dvojvrcholu Rozsochy (767 m). Jde o plochý kupovitý vrchol, kde si můžeme povšimnout různých fylitů, aniž bychom zde rozebíraly jejich složení. Jen řekneme tolik, že jde i o břidlice, které se používají na střechy. Z několika míst na vrcholu jsou i výhledy do kraje.

Nad Horní Suchou:

Od vrcholu Rozsochy se vrátíme asi 100 metrů zpět a zahneme na neznačenou cestu vlevo. Klesáme východně postupně po hřebenu až na rozcestí s lesní silničkou. Po ní se dáme vpravo a po 100 metrech na větvení se dáme opět vpravo. Postupně obcházíme po vrstevnici údolí s prameništěm Karlovského potoka. Pak mírně stoupneme a dostaneme se na křižovatku se zelenou značkou naučné stezky Hravé putování ještědským lesem. Po značkách odbočíme vlevo, obejdeme plochý hřbet a dostaneme se do údolí Ostašovského potoka nad libereckou osadou Horní Suchá.

Dvořákův kříž:

Vedle potoka se naše cesta zatáčí vlevo a klesá do Horní Suché, my však odbočíme prudce vpravo. Asi po 50 metrech jedna  cesta stoupá rovně podél potoka, my však opět odbočíme vlevo a stoupáme před jedno rozcestí rovně a na další křižovatce s cestou vlevo u malého potůčku opět rovně. Je to tady trochu složité, takže se na dalším rozcestí budeme držet vlevo a na dalším vpravo. Pokud jsme šli správně, měli bychom se stočit vpravo a začít prudce stoupat až na silnici od Liberce k Výpřeži.

Nyní se dáme po té silnici vlevo, serpentinou se dostaneme k parkovišti a nad ním k turistickému rozcestníku Dvořákův kříž.

Ptačí kameny:

Tady v lese vidíme úvozy původní cesty na Výpřež, my se ale vydáme jakoby s modrou značkou do vrchu, ale nepůjdeme po ní, ale vlevo neznačenou cestou. Asi po 50 metrech opět vlevo odbočuje vrstevnicová pěšina, po které se dostaneme k dalším ještědským Ptačím kamenům. Ty jsou vpravo kousek nad námi a stáčejí se k nim staré úvozy.

Cíl - lanovka:

Od Ptačích kamenů se dáme cestou s kopce dolu a po serpentině přijdeme na lesní silničku, tzv. Televizní cestu. Pokud chceme Ptačí kameny vynechat, je to rovná cesta sem od Dvořákova kříže. Po silničce se dáme vpravo a  bez obtíží dojdeme po ještědskou lanovku. Pod jezdícími kabinkami sejdeme k dolní stanici, kde je náš cíl cesty.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je samozřejmě vrchol Ještědu (1012 m), místem nejnižším Ostašovský potok 529 metrů nad mořem. Celkově jsme stále vlastně klesali, ovšem přes několik výšin jsme přesto nastoupali asi 300 metrů.

Dánské kameny
Ještěd
Lanovka Ještěd
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků