Lužické hory – Luž

 

Nejvyšším vrcholem Lužických hor je Luž.  Je to 793 metrů vysoká, znělcová hora. Luž je hraniční – část se nachází na území České republiky a část v Německu (německý název zní Lausche). Najdeme ji na severním okraji okresu Česká Lípa, konkrétně potom cca 700 metrů od osady Myslivny u Horní Světlé. Na Německé straně je dva kilometry od Luže městečko Waltersdorf. Jeho obyvatelé Luž nazývali „Polední hora“ protože z jejich pohledu je slunce nad jejím vrcholem právě v pravé poledne. Hora měla v minulosti i jiné názvy, například Špičák (Spitzberg)nebo Heilnstein.

Podloží Luže tvoří pískovec, který byl na severní části také těžen a při těžbě se našlo mnoho zkamenělin. V současné době je zde dávno klid, i turistická stezka která bývalým lomem vedla, byla zrušena. Lidé rušili, zde hnízdící, ptactvo.

Už v roce 1967 byla německá strana hory Luž vyhlášena přírodní rezervací. Česká strana k tomu shledala důvody až v roce 2001. Nachází se zde několik vzácných druhů rostlin a stromů. Také fauna má zajímavé zastoupení v podobě kamzíka horského, rejska, myšky drobné, střevlíka zlatého a dalších více či méně rozšířených zvířat.

Hora Luž je velmi vyhledávaným turistickým cílem. Vedou na ní dvě přístupové cesty, ta jižní – česká byla upravena už v roce 1851. Restaurace, která byla na Luži už od roku 1823, se zde bohužel už nevyskytuje. V roce 1946 vyhořela a od té doby se nenašel odvážlivec, který by ji obnovil. Jsou zde proto pouze lavičky a vyhlídka. Nicméně i přes to je Luž hezkým výletním místem a jistě stojí za vaše kroky, námahu a čas.

Podrobnosti o nejvyšší hoře Lužických hor, o výhledu z ní a o turistických či sportovních možnostech v její blízkosti se dozvíte více na Odkaz.  Jsou zde popsány další zajímavosti týkající se Luže a také například informace pro sportovce, kteří by si chtěli pod Luží zalyžovat.

Hora Luž
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků