Orlické hory – Velká Deštná, Jelení lázeň.

 

Tři kilometry východně od obce Deštné v Orlických horách, najdeme nejvýše položené místo této krásné krajiny. Je jím Velká Deštná. Hora s výškou 1115 nad mořem. Stejně jako vše ve zdejších končinách, je i tato část Orlických hor okouzlující. Nemůžou se sice pyšnit tím, že by byly nejvyšší, největší nebo že by měly jiná nej… nicméně je zde moc hezky. A to ve všech ročních obdobích.

Jarní nebo podzimní procházka na vrchol Velké Deštné jistě stojí za to. Vybrat si můžete pozvolnou trasu, červeně značenou Jiráskovu cestu. Ta začíná pod Šerlichem a vede okolo přírodní rezervace Jelení lázeň. Strmější výstup potom můžete zvolit z Luisina údolí. Přes hřeben Velké Deštné vede také cyklotrasa.

Cestou na vrchol hory se v sezoně můžete občerstvit v boudě horské služby. Otevřeno je každý víkend, v týdnu pouze nárazově. Nicméně přístřešek je přístupný celoročně a lze se pod něj schovat před deštěm nebo poledním sluníčkem. Půl kilometru pod vrcholem najdete také studánku s výbornou pitnou vodou. Poskytuje ledové osvěžení v letních měsících. Na Velké Deštné jsou k vidění i zbytky opevnění, která v Orlických horách vznikala na obranu před vpády cizích vojsk. Jak už víme, byla tato opevnění odevzdána bez boje.

Na samém vrcholu Velké Deštné bylo v minulosti vystavěno několik rozhleden. Nebyly vysoké, ale přesto z nich byl hezký výhled. Nicméně nebyly vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů a tak všechny brzy podlehly místnímu drsnějšímu klimatu. V současné době tak Velké Deštné rozhledna bohužel chybí. Ale třeba se brzy nějaký nadšenec najde, dohodne se s majitelem zdejšího pozemku a vybuduje bytelnou, kovovou vyhlídku, která bude dalším lákadlem a důvodem, proč na Velkou Deštnou vypravit.

Podrobné informace o nejvyšší hoře Orlických hor najdete na Odkaz.

Velká deštná.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků