Orlické hory – Zemská brána - Výlet.

 

Krajina kolem řeky Divoké Orlice je krásná a to od pramene až po soutok obou Orlic u Týniště nad Orlicí. Nicméně úsek zvaný Zemská brána je opravdu unikátní, romantický, kouzelný…  Ne nadarmo je tento kus přírody chráněný statusem přírodní rezervace a to od roku 1987. Údolí Divoké Orlice je zde tvořeno skalnatými svahy, na kterých lze spatřit nevídané kamenné útvary. Také balvanité řečiště i okolní porosty a louky patří do chráněného pásma. Na jaře zde kvetou bledulky a další kytičky, které celému kraji propůjčují svěžest a barevnost.

Voda v Divoké Orlici je ledová i v létě. Přesto se najde nemálo otužilců, kteří se v ní ochladí. V místech, kde se nad řekou klene most z počátku 20. století, je k tomu jako stvořené. Most je součástí silnice z Českých Petrovic do Bartošovic v Orlických horách. Současně také tvoří trefný začátek naučné stezky Zemská brána.  Sami uvidíte, že symbolika není náhodná. Celé místo jako by opravdu bylo jakousi branou do Čech a jejich krás.

U mostu, který byl v roce 2004 zrekonstruován a obohacen o chodníčky pro pěší, se celkem pohodně dostanete k vodě. Odtud se vydáte po modré turistické značce, která vás provede naučnou stezkou a jejími dvaadvaceti zastaveními. Potkáte například Pašeráckou lávku, jejíž jméno není jen pro efekt. Skutečně se přes ni pašovalo zboží a to až do dob po první světové válce. Také další naučné tabule vás seznámí s mnohými zajímavostmi tohoto překrásného údolí.

Najděte si čas a vydejte se do jednoho z nejkrásnějších koutů naší země. Bude se vám tady líbit.  Více informací naleznete zde Odkaz.

Další výlet v okolí Zemské brány ZDE.

Most u Zemské Brány
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků