Zajímavý výlet v Orlických horách - Potštejn, Litice a okolí. Díl 1.
Když někdo chce navštívit Potštejn a Litice, tak má vlastně jen jednu možnost, o to z jednoho bodu do druhého údolím Divoké Orlice. Vede tady červená značka a je velmi pěkná a nenáročná. Pokud chce někdo navštívit obě místa pěšky a nepřijel třeba vlakem, že se musí vrátit do výchozího místa, má ještě jednu možnost jít po červené z Potštejna přes Liščí doly a po zelené do Litic. Tato trasa měří 12 km a je celá turisticky značená. Dnes vám nabídneme jinou možnost, sice o málo delší, ale zcela podle titulku netradiční.
Potštejn:
Potštejn není jen známý hrad, ale je to městečko se zámkem se zámeckým parkem, tři kostely, dokonce s další zříceninou hradu (Velešov). Jen to vše za den stihnout je trochu maratón. Dnes ale půjdeme jinak. Ovšem nejdřív něco o historii obce. Ta nejspíše vznikla jako hospodářské zázemí hradu na konci 13. století, zprávy o ní jsou až po roce 1350. Podhradní vsi většinou sdílely osud se svým hradem, ale málokdy se o tom píše. Takže prosperita, chudoba, dobývání, zmar, to vše se střídalo během staletí. Ale nebylo vše tak zlé, ves se změnila na městečko, jak se uvádí roku 1558. Po dvou stech letech získal Potštejn slezský emigrant Jan Ludvík Harbuval Chamaré, který zde postavil tkalcovnu, bělírnu plátna, manufakturu na zpracovávání hedvábí a postavil zámek.Po zavedení železnice se z městečka stalo známé letovisko, klimatické lázně, stalo se i základnou Jednoty bratrské a střediskem výroby knoflíků. Řada významných osobností si zde postavila vilu, městečko žilo spolkových životem, sportem, kulturou. Přes určitý úpadek po roce 1945 žije Potštejn v podobném duchu i dnes. Protože jsme turisté, tak můžeme ještě zmínit, že zde jsou i tři okruhy naučných stezek.
Start - Modlivý důl:
Výlet tentokrát začneme na nádraží. Zde sice u turistického rozcestníku končí, případně začíná zelená značka, ale my se po ní nevydáme, spustíme se k potoku po modré a vystoupáme přes hlavní silnici až na rozcestí ke hradu. Na hrad se můžeme vydat, ale prohlídka není součástí naší trasy. My totiž pokračujeme po žluté zalesněným hřbetem a pak silničkou k Divoké Orlici. U ní se objeví další turistické rozcestí s pěkným názvem Vochtánka, což je nedaleký westernový kemp, který jsme právě vpravo minuli. Zde žlutá končí a my pokračujeme po zelené vlevo k můstku pro pěší přes řeku. Za ní přijdeme na silničku, se kterou dojdeme pod ústí Modlivého dolu. Zelená k němu odbočuje vlevo, na jeho počátku stojí pamětní kámen. Ten připomíná těžkou situaci prostých lidí po třicetileté válce, kdy ke zvýšenému robotnímu zatížení nastal i náboženský útlak. Nekatolíci prchali houfně ze země, a ti, kteří tu zbyli, často naoko vstoupili ke katolíkům, ale tajně se scházeli na skrytých místech. A právě Modlivý důl, jak známe z Jiráskova Pokladu, byl jedním z těchto míst.
Rybná:
Od rozcestníků, pokud se nevydáme na pokoukání do Modlivého údolí, pokračujeme bez značky silničkou dál kolem vrchu Homolka a dostaneme se opět k břehům Divoké Orlice ke starobylému statku Horky. Dál mineme letní tábor a dojdeme na hlavní silnici z Potštejna do sousední Sopotnice a dál do Ústí nad Orlicí. Po silnici teď musíme jít asi 650 metrů na okraj Sopotnice. zde přitéké Sopotnický potok, při jehož ústí do Orlice spatříme budovy mlýna. Pak hned odbočíme vlevo a na rozcestí na okraji louky se dáme vpravo. Pak u statku po pravé ruce odbočíme pastvinami vlevo a loukami stoupáme na holý hřbet a pak na jeho druhé straně klesneme k říčce Rybná. Ta sem přitéká od České Rybné pěkným údolím s mnohými studánky a prameny.
Pokračování v dalším dílu.