Krušné hory – Božídarské rašeliniště

 

Rašeliniště se nachází na mnoha místech Krušných hor. Jsou jejich nedílnou součástí a pokrývají jejich velkou část. Najdeme zde rašelinu všech fází – nenarušenou, těženou a vytěženou i tu postupně zarůstající.

V okolí Božího daru byla v 19. století rozsáhlá rašeliniště vymícena a vysušena, aby mohlo dojít k jejich vytěžování. Takto získaná hlína se používala převážně na topení. Místní obyvatelé možnost těžby vítali, obzvlášť poté, co zde byla ukončena těžba stříbra a cínu. Nicméně Božídarské rašeliniště bylo jediné, které se nepodařilo vysušit. To možná nebylo ku prospěchu těžbě, nicméně podařilo se, díky zachované vlhkosti, přežít střevlíkům, kteří z ostatních oblastí Krušných hor vymizeli.

Božídarské rašeliniště se rozkládá na ploše 930 hektarů a jeho výrazným bodem je hora Špičák. V roce 1965 byla tato rozsáhlá plocha vyhlášena státní přírodní rezervací. Touto rezervací (nebo její nejhodnotnější částí)vede naučná stezka, která byla vystavěna už v roce 1972. Ta začíná v obci Boží Dar první naučnou tabulí umístěnou před místní radnicí a končí taktéž v Božím Daru, na křižovatce. Odtud lze navázat na další poučnou procházku – Blatenský příkop.

Naučná stezka Božídarským rašeliništěm je dlouhá 3,2 kilometry a má 12 zastavení. Na nich se dozvíte vše podstatné o tomto rostlinném společenstvu. Samozřejmě je podstatné, chovat se na celé cestě slušně, lidsky a dodržovat základní bezpečnostní pokyny. Chodníčky, které slouží k cestě po rašeliništi, chrání nejen rostliny, ale i zdraví návštěvníků. Je proto velmi důležité se pohybovat pouze po nich a dalších k tomu určených místech.

Další informace najdete na Odkaz.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků