Výlet kolem Bedřichova, Bedřichov a okolí část 2

První část výletu nás seznámila krátce s historií Bedřichova, ale hlavně jsme nalezli Bedřichovský viklan, a pak jsme pokračovali na Novou Louku. Zde jsme si odpočinuli u dřevěné stavby bývalého panského domu u sklářské hutě, který byl přestaven na lovecký zámeček. A můžeme pokračovat dál.

Kristiánov:

Po odpočinku jdeme po modré značce k Blatnému rybníku a za ním k Tetřevímu kříži. Ten najdeme na velkém Tetřevím kameni a nechal ho zde zřídit lesník Gahler na památku své zemřelé dcerky. Po modré za chvíli dojdeme do Kristiánova. Jde o jedno z míst, které určitě každého návštěvníka osloví tajemností a krásou. Také zde stávala od roku 1774 sklárna, která ukončila provoz v roce 1887. V domečku Liščí bouda najdeme malé muzeum, ale prohlédnout si můžeme starý hřbitůvek.

Přehrada Josefův Důl:

Kolem Liščí boudy vede žlutá značka, kterou budeme pokračovat na křižovatku s Lexovou památkou na břehu říčky Kamenice, zde ještě ve velikosti menšího potoka. Pomníček je relativně mladý, v roce 2000 zde měl tragickou nehodu cyklista Horst Lex z Opavy.

Jdeme dál po žluté značce a po pravé  ruce se nám začne objevovat mezi stromy hladina přehrady Josefův Důl. Ta byla vybudovaná v letech 1976 až 82 jako zdroj pitné vody pro Liberec, takže tu nenajdeme žádné rekreační zařízení. Součástí přehrady je i malá vodní elektrárna.

Královka - Nekras:

Přejdeme po hrázích přehrady již opět bez značek. Na konci hlavní hráze odbočuje po silničce vlevo cyklostezka 3021, ale my zahneme vpravo a hned vlevo a podle elektrického vedení vystoupáme k Jablonecké chatě. Vlevo za ní pokračujeme ve směru od přehrady lesní cestou na silnici od Hrabětic. Zde se opět setkáme s turistickou značkou, zelenou. Dáme se po ní vpravo a silnice se značkou nás dovedou k rozhledně Královka, či Nekras. Asi nebudeme chápat, proč Nekras, když je tu tak krásně?

Věž rozhledny byla postavena roku 1907 a místě starší věže z roku 1888. V roce 1934 byla k věži přistavena horská chata s restaurací a ubytováním. Věž je vysoká 23,5 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 metrů. Rozhledna nabízí výhled na okolní vrcholy Jizerských hor, Krkonoše, Ještěd, Český ráj, Polsko a v dáli i Německo.

Cíl - Bedřichov:

Od rozhledny nás žlutá značka dovede bez problémů do Bedřichova.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Královka s 859 metry a nejnižším bodem je start a cíl se 730 metry nad mořem. Celkové převýšení po trase je asi 350 metrů, ale jde většinou o pozvolná stoupání po velmi dobře udržovaných cestách. Trasa je vhodná i pro cyklisty, lze ji zvládnout i s kočárkem s většími koly, až výstup k Viklanu na začátku trasy.

Královka
Liščí bouda
Josefův Důl
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Další nabídka pobytových balíčků