Výlet kolem Bedřichova, Bedřichov a okolí část 1
Bedřichov v Jizerských horách je asi nejvíce znám ve spojení s lyžařským závodem Jizerskou padesátkou. Zima tu je ale úžasná i jindy, jsou ty lyžařské vleky, upravené stopy, no i dnešní naše trasa se dá takřka celá absolvovat i v zimě.
Bedřichov:
Horská obec Bedřichov není v pohledu historie nijak stará, do konce 16. století se tu rozkládal hluboký pohraniční hvozd. A jestli někdo tvrdí, že naši předci ctili přírodu a žili v ní v souladu, ať dál již nečtou, protože kolem roku 1600 zde byla založena sklářská huť s cílem vykácet tyto lesy za účelem je spálit a vyrábět tak sklo. Začalo se hromadným kácením a kolem sklárny na mýtině vznikla vesnice, poprvé připomínaná v roce 1602. Sklárna byla v provozu 209 let, pak se zde lidé živili těžbou rašeliny, jistě z dnešního pohledu ekologickou činností, pokračovalo se s kácením lesa a řezáním na pile, ale také těžbou zdejší žuly, které padla za oběť mnohá skaliska. Ovzduší se také ekologicky přiživovalo kouřem z ohnišť mačkáren. Takový byl tehdy život na horách, dnes bychom se jistě divili, jak hluboce byli lidé svázáni s přírodou, resp. jak ji dokázali využívat k životu svému.
Jinak zbytky sklármy je možno vidět pod Lesní chatou.
Start - Viklan:
Výlet začneme v centru Bedřichova u turistického rozcestníku u autobusové zastávky, stadionu a centrálního parkoviště nedaleko stanice horské služby. Dáme se kousek po červené, ale hned u parkoviště zahneme vpravo směrem ke koupališti. Projdeme kolem penzionu Pod hrází a na okraji parčíku před koupalištěm zahneme vlevo. Jsme teď na cestě již bez značek. Pozvolna stoupáme k lesu a v něm se mírně stáčíme vlevo. Cesta končí na křižovatce ve tvaru T, zahneme zde vpravo a a budeme sledovat pěšinu, která odbočuje vlevo. Zahneme na ni a vystoupáme asi deset výškových metrů na plochý vrchol návrší, kde bychom měli vidět tzv. Bedřichovský viklan. Jde o zajímavý přírodní výtvor z jizerské žuly.
Klogertův kámen:
Od Viklanu se vrátíme na cestu, zahneme vlevo a kolem lesní školky dojdeme na tzv. Vládní cestu, na křižovatku se značkami naučné stezky Lesy Jizerských hor. Dáme se po nich vpravo po silnici. Na další křižovatce můžeme trochu zapátrat po nejstarším jizerskohorském pomníčku, Klogertovu kameni. Je z roku 1674 a označuje místo, kde zahynul dřevorubec Klogert. Pomníček najdeme vpravo malý kousek od neznačené cesty, která se zatáčí se vlevo od silnice a značek NS.
Lichtenecknerův kříž:
Pokračujeme pak dále po značkách NS přes další křižovatku. Za ní pak mineme po levé ruce Lichtenecknerův kříž. Ten neznačí žádné neštěstí, jen místo, kde strávil noc alkoholem zmámený polesný Lichtenecker. Podle něj zde odolal vábení strašidel a světélek, které ho chtěly zavést do bažin.
Nová Louka:
Značky NS nás dovedou na křižovatku s modrou značkou od Údolní přehrady a pak se k nám ještě zprava připojí žlutá přímo z Bedřichova. Bezpečně tak dorazíme na Novou Louku. Ta vznikla vykácením lesa také jako Bedřichov pro provoz sklářské hutě. Ten byl zde ukončen v roce 1817, budovy byly zbořeny a zbyla jen tzv. panská budova majitele sklárny. Po roce 1844 byl objekt upraven na lovecký zámeček. Dnes je zde penzion a stylová restaurace. Místo patří k nejfrekventovanějším v rámci celých Jizerských hor.
Pokračování v druhém dílu.