Hrubý Jeseník a jeho zajímavosti v okolí Karlova I. Hora Klobouk, Zmijovka...Pěkný výlet.

Součástí obce Malá Morávka je osada Karlov pod Pradědem. Je to velmi známé lyžařské středisko, ale my se do vsi podíváme v létě, protože jsou zde nejen pěkné lyžařské terény, ale i hezká příroda.

Karlov pod Pradědem:

Ves na říčce Moravici a v horní části na Kotelném potoku byla založena roku 1680, původně z důvodů těžby dřeva na výrobu dřevěného uhlí. Jméno dostala po Petrovi z Ditrichštejna a lokátorem byl tehdejší vrchní hejtman Jiří Hasník z Welssenfeldu. Časem se zde začaly těžit i zpracovávat železo a měď, těžba olova a stříbra byla však nevýnosná. Ze železa se tu vyráběly dráty, hřebíky, slévalo se olovo a podobně, byla zde i pila. Na konci 19. a začátkem 20. století však průmysl postupně zanikal a ves se stále víc stávala rekreačním a turistickým střediskem. Toho je i důkazem počet obyvatel, v roce 1880 zde jich žilo skoro 700, roku 1930 již asi 430 a dnes sotva stovka.

Karlov dnes nabízí široké možností různého ubytování v hotelích, penzionech i na tábořišti, dále možnosti stravování, k aktivnímu pohybu lyžařské areály, koupaliště, lanový park, inlinový okruh, ale také stanici horské služby atd. Zajímavostí tu je, že osada Karlov patří k Moravě, ale jeho obec Malá Morávka ke Slezsku.

Od Karlov je k Pradědu vzdálenost přímou čarou 8,5 km severozápadně, pěšky to je ale 12 km a automobilem jen k Ovčárně 13,5 km.

Start - Klobouk:

Začátek výletu si stanovíme v pomyslném středu Karlova, u zastávky autobusu Restaurace Praděd nad koupalištěm. Jsou zde i dvš velká parkoviště. Značená cesta zde žádná nevede, ty jsou pod námi za Morávkou. Výlet začneme tedy neznačeným úsekem, který nás ke značce dovede. Vydáme se tedy po silnici proti toku Morávky, což je zde západním směrem. Za penzionem Pohádka proto odbočíme vlevo a nad penzionem Roháč již narazíme na žlutou značku. Po ní budeme pozvolna stoupat kolem domů a chat Karlova až k lesu, a pak dál do sedla mezi Kloboukem a vrcholem V Javořinkách (850 m), na rozcestí zvaném Nad Karlovem.

Zde jsme došli na lesní silničku, po které žlutá odbočuje vlevo. My se ale dáme vpravo po nevýrazném jihovýchodním hřebeni hory Klobouk. Nejdříve se cesta mírně stáčí vpravo, ale pak jde již rovně přímo na vrchol. Klobouk se německy v 18. století nazývaný "im Laagen" (V táboře) a později Schisselberg (Schiesselberg - Střelecký vrch). Jeho vrchol tvoří dlouhý hřeben s nejvyšší kótou 960 metrů na mořem. Takřka celý vrchol je zalesněný, ale díky tomu, že od vrcholové cesty vedou na obě strany četné průseky, jsou odsud pěkné dílčí výhledy. Za tím nejhezčím výhledem se ale vypravíme na jihozápadní vrchol (asi 942 m) se skalkami. Výhled odtud je sněrem na Rýmařov a Nízký Jeseník.

Na opačném severovýchodním svažitém konci hřebenu stojí horní stanice sedačkové lanové dráhy Klobouk, či. Olomoučák, a je zde i želená věž vysílače. Odtud je zase výhled na protější Kopřivnou (1019 m).

Zmijovka:

Od skalní vyhlídky sejdeme rovnou cestou na rozcestí Mravencovka. Zde stojí turistický přístřešek a sbíhají se zde modrá a zelená značka. Vybereme si modrou, ale do Nové Vsi se dostaneme i jinak, třeba po lesní silnici s cyklotrasou 6077, případně kousek po modré a vpravo neznačenou lesní cestou, která zmíněnou lesní silnici takřka kopíruje. Na této cestě dojdeme k velmi pěkně přírodně upravené studánce Nad Zmijovkou.

Pokračování v druhém dílu.

Karlov pod Pradědem.
Penzion Roháč
Výhled z Klobouku
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Další nabídka pobytových balíčků