Lázeňský výlet 2. Muchomůrka, Medvědí jeskyně, Maršov, Svoboda a okolí..

První díl povídání o výletu nás seznámil krátce s historií Janských Lázní. Pak jsme se vydali na cestu od dolní stanice kabinkové lanovky na Černou horu k Hofmannově boudě a od ní k moderní Stezce koruinami stromnů Krkonoše. Nad ní jsme pak nevšívili další rozhlednu Zlatou vyhlídku. A od ní nyní budeme pokračivat dál.

Svoboda na Úpou:

Od rozhledny a chaty Zlatá vyhlídka pokračujeme po žluté až na rozcestí Hladíkova výšina, mimochodem se slušným výhledem na Janské Lázně a druhým směrem na oblast Rudníku. Zde odbočuje vpravo zelená značka a pak i vlevo žlutá, a my jdeme rovně po neznačené cestě dál po okraji lesa. Dojdeme do nejzazšího cípu louky, vejdeme do lesa a cesta se stočí vlevo. Sejdeme pak do sedla proti Janské hoře (728 m) s rozcestím se zelenou a žlutou značkou. Zde se dáme vpravo po žluté a sejdeme postupně až ke kostelu sv. Jana Nepomuckého ve Svobodě nad Úpou.

Jmenovaný kostel je z roku 1777, ale obec se připomíná roku 1533 s tím, že v roce 1546 byla povýšena na horní město, tedy v dnešním slova významu hornické město. Ale jen se zde netěžilo, žili zde různí řemeslníci, obchodníci, dřevaři, a to až dokonce z alpských zemí. Ti sem přišli, aby zbavili Krkonoše lesního porostu, ekologie tehdy zcela jiná, než dnes.

Medvědí jeskyně:

Od kostela sejdeme k Úpě a přejdeme ji. Zde se od turistického rozcestníku dáme proti toku řeky se zelenou značkou. Mineme benzínovou stanici a za ní zelená značka ze silnice odbočuje vpravo. Pak se stočí vlevo, ale my jdeme rovně vzhůru kolem čp. 173 na ulici Sluneční stráň nad námi. Po ní se dáme vlevo a lesem až na lesní silničku ze zelenou a žlutou značkou. Stoupáme pak šikmo vzhůru a pak se cesta zlomí prudčeji vpravo. Asi po 50 metrech od značené cesty vlevo odbočuje cesta neznačená, a tou se dáme. Takřka v nevýrazném sedle vlevo na úpatí skalky je vchod do Medvědí jeskyně. Ta zde byla objevena při těžbě vápence v19. století, snad v roce 1884, a jméno získala podle zde nalezených zvířecích kostí. Vchod do jeskyně je však uzavřený, ale můžeme si také připomenout, že se zde našly i stopy po ohni, takže i zde žil onen tajemný "člověk jeskynní".

Dolní Maršov:

Přejdeme přes sedlo a mírně zahnutím vlevo okrajem lesa sejdeme k potoku a podle něho vlevo sešupem k Úpě v Horním Maršově. To už jsme na zelené značce, po které přejdeme přes Úpu. Na hlavní silnici vlevo najdeme informační centrum a přemilou pohádkovou výstavu s názvem Do Krakonošova. Vystaveni jsou zde různí skřítci a jiné pohádkové postavičky, včetně Krakonoše, Kuby, Anče, ale spatříme i Trutnovského draka s rytířem Albrechtem.

Zelená značka nás pak dovede ke kostelu sv. Josefa, vystavěného v letech 1927-1928 podle projektu místního stavitele Franze Fimmela. Nad kostelem je zajímavý terasovitý hřbitov z roku 1871, kde je pohřben mecenáš a jedna z nejvýraznějších postav oblasti „Otec Krkonoš“ Prosper Piette de Rivage.

Mochomůrka:

Po schodech od kostela sejdeme na hlavní silnici do Janských Lázní a dáme se přes ní vzhůru po místní komunikaci vedle penzionu Prom. Přejdeme přes Černohorský potok a serpentinově vystoupáme nad horní trojici domů. Zde, než bychom prošli vpravo pod dráty vysokého vedení, odbočíme prudce vlevo a stoupáme lesem na hřbet výšiny. Zde na okraji lesa narazíme na altán Mochomůrka. Ten má podobu skutečné houby, a to i s červenou střechou. Zde si lze odpočinout a vyhlížet směrem do údolí na Janské Lázně. Tady jsme však znovu na turistické značce, a to na zelené. Ta nás alejí v lukách a polích dovede k farmě park Mochomůrka. Zařízení to je spíše pro děti, které zde mají možnost poznat přírodu a venkovské prostředí, jsou zde a v širším okolí pro ně různé prolézačky, posezení a spoustu zábavných a zvířátek. Pro dospělé se zde nabízí občerstvení. Farma park je vhodným cílem pro rodinné i školní výlety.

Cíl - Janské Lázně:

Pokračujeme dál po zelené značce až do centra Janských Lázní. Projdeme si na náměstí Svobody lázeňskou kolonádu a posedíme třeba u prameníku. Dál pak Černohorskou ulicí pokračujeme podle evangelického kostela a základní školy přes autobusové nádraží a dojdeme do cíle pod lanovkou.

Trasa měřila 14 km, nejvyšším místem byla Zlatá vyhlídka s 806 metry a nejnižším pak první most přes Úpu ve Svobodě s výškou 513 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi 500 metrů, což na horskou túru není mnoho, jsme přece v Krkonoších. Trasa ale není vhodná pro cyklisty.

Svoboda nad Úpou
Výhled na Maršov
Mochomůrka
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků