Lázeňský výlet I. Stezka Korunami stromů, Janské lázně, Zlatá vyhlídka a okolí..

Lázeňské pobyty jistě slouží k uzdravování těla i ducha, ale do Janských Lázní se nejezdí jen za léčbou, ale i za turistikou po krásách naší vlasti. Těch tu máme dosytosti, takže si jich budeme na našem výletu užívat plnými doušky.

Janské Lázně:

Janské Lázně mají vcelku zajímavou a dlouhou historii, protože zdejší pramen byl využíván dlouho před tím, než zde vznikla osada. Údajně byl pramen objeven již v roce 1006 zbrojnošem Janem z Chockova, případně o trochu později hledači rud a drahých kamenů. Ovšem pramen byl později používán úplně k jinému účelu, a to k pohonu vodního kola hamru na železo. V roce1300 je zmíněn jako majetek Silbersteinů (do 1621), kteří ve 14. století tady měli soukromou lázeň v podobě dřevěného domku. Roku 1451 se píše o koupání v teplém prameni, v roce 1485 zde již stála budova k ubytování. V roce 1552 se poprvé připomíná zdejší osada a roku 1621 se stal po konfiskacích jejím majitelem slavný Albrecht z Valdštejna. Roku 1673 byla postavena kaple sv. Jana Křtitele a následně roku 1677 se postavily první budovy veřejných lázní. Jejich rozvoj nebyl nijak bouřlivý, ves dostala titul jen městyse až v roce 1881, ale tetno městyt v roce 1902 koupil lázně do svého majetku. Od roku 1920 patřily lázně akciové společnosti. A tehdy nastal skutečný rozvoj zdejšího lázeňství, rekreace a cestovního ruchu a sportu. Na město byly Janské Lázně povýšeny až roku 1964.

Ze zdejších památek připomínáme pseudogotický kostel svatého Jana Křtitele z let 1882 až 85, evangelický, též pseudogotický kostel z let 1873-1879, secesní kolonádu z roku 1893, množství lázeňských domů a vil, zejména hotel Evropu a pak také proslavenou sochu Krakonoše.

Start - Hofmannova bouda:

Výlet začneme u informačního centra a u turistického rozcestníku při dolní stanici lanové dráhy na Černou horu. Ta dnešní je z roku 2006, ale technická lanovka pro dopravu stavebního materiálu zde byla již roku 1927. Osobní lanovka zde byla v provozu v následujícím roce 1928.

Od rozcestníku jdeme po modré značce do svahu pod mosty lyžařské sjezdovky a sáňkařské dráhy a silnice do Černého Dolu. Nad nimi se stočíme vlevo a dojdeme na křižovatku v oblouku silnice na Černou horu. Zde opustíme modrou značku a zahneme vlevo. Naproti horské chalupy mineme Silbersteinův plodný pramen se soškou Panny Marie. U Ludvíkovy boudy pod kabinkovou lanovkou objevíme Ludvíkův pramen, tentokrát zdobený soškou vodníka. A pak již staneme u Hofmannovy boudy.

Poprvé se tato horská bouda uvádí v roce 1781 a jméno má po majiteli Wenzelovi Hofmannovi. V roce 1889 byla budova přestavěna na stylovou hospodu Johannem Erlebachem, m.j, také starostou obce Černé Hory. Podle délky provozu jde o jednu z nejdéle provozovaných horských bud v rámci celé republiky.

Stezka korunami stromů:

Naproti přes křižovatku je již vidět jednu z novodobých dominant Krkonoš, Stezku korunami stromů Krkonoše. Jde o zcela novu rozhlednu se stezkou, která provede návštěvníky od kořenů stromů až po jejich vrcholky. Stezka je dlouhá 1,5 km a je na ní umístěno šest informačních zastávek a také různé adrenalinové prvky. Navíc v podzemní expozici přímo pod věží je naučné centrum, které představuje život pod zemí se spletitým kořenovým systémem stromů. Výška věže je 45 metrů a nabízí široký rozhled nejen do kraje, ale i pod sebe až na 150 let staré stromy. Z výšky pak můžeme nejít po svých, ale sjet toboganem.

Zlatá vyhlídka:

Od stezky pokračujeme dál po žluté značce úbočím Šibeničního vrchu (809 m) na Zlatou vyhlídku. Zde okolo roku 1880 Wenzel Donth postavil dům s verandou pro občerstvení hostů z Janských Lázní i s 3,2 m vysokou vyhlídkovou terasou, kterou lze považovat i za rozhlednu. Restaurace byla postupně rozšiřovaná, dnešní věž však byla vztyčena teprve v roce 2008. Výšku má 21 metrů a vyhlídkový ochoz ve výšce 18 metrů a je volně přístupný. Bohužel stromy v širším okolí jsou vyšší, takže čistý výhled je zde jen východním a jihovýchodním směrem na Broumovsko a část Krkonoš a na severu je to dominantní Černá hora.

Pokračování ve druhém dílu.

Janské Lázně
Stezka korunami stromů Krkonoše
Zlatá vyhlídka
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků