Lázeňský výlet I. Stezka Korunami stromů, Janské lázně, Zlatá vyhlídka a okolí..

Lázeňské pobyty jistě slouží k uzdravování těla i ducha, ale do Janských Lázní se nejezdí jen za léčbou, ale i za turistikou po krásách naší vlasti. Těch tu máme dosytosti, takže si jich budeme na našem výletu užívat plnými doušky.

Janské Lázně:

Janské Lázně mají vcelku zajímavou a dlouhou historii, protože zdejší pramen byl využíván dlouho před tím, než zde vznikla osada. Údajně byl pramen objeven již v roce 1006 zbrojnošem Janem z Chockova, případně o trochu později hledači rud a drahých kamenů. Ovšem pramen byl později používán úplně k jinému účelu, a to k pohonu vodního kola hamru na železo. V roce1300 je zmíněn jako majetek Silbersteinů (do 1621), kteří ve 14. století tady měli soukromou lázeň v podobě dřevěného domku. Roku 1451 se píše o koupání v teplém prameni, v roce 1485 zde již stála budova k ubytování. V roce 1552 se poprvé připomíná zdejší osada a roku 1621 se stal po konfiskacích jejím majitelem slavný Albrecht z Valdštejna. Roku 1673 byla postavena kaple sv. Jana Křtitele a následně roku 1677 se postavily první budovy veřejných lázní. Jejich rozvoj nebyl nijak bouřlivý, ves dostala titul jen městyse až v roce 1881, ale tetno městyt v roce 1902 koupil lázně do svého majetku. Od roku 1920 patřily lázně akciové společnosti. A tehdy nastal skutečný rozvoj zdejšího lázeňství, rekreace a cestovního ruchu a sportu. Na město byly Janské Lázně povýšeny až roku 1964.

Ze zdejších památek připomínáme pseudogotický kostel svatého Jana Křtitele z let 1882 až 85, evangelický, též pseudogotický kostel z let 1873-1879, secesní kolonádu z roku 1893, množství lázeňských domů a vil, zejména hotel Evropu a pak také proslavenou sochu Krakonoše.

Start - Hofmannova bouda:

Výlet začneme u informačního centra a u turistického rozcestníku při dolní stanici lanové dráhy na Černou horu. Ta dnešní je z roku 2006, ale technická lanovka pro dopravu stavebního materiálu zde byla již roku 1927. Osobní lanovka zde byla v provozu v následujícím roce 1928.

Od rozcestníku jdeme po modré značce do svahu pod mosty lyžařské sjezdovky a sáňkařské dráhy a silnice do Černého Dolu. Nad nimi se stočíme vlevo a dojdeme na křižovatku v oblouku silnice na Černou horu. Zde opustíme modrou značku a zahneme vlevo. Naproti horské chalupy mineme Silbersteinův plodný pramen se soškou Panny Marie. U Ludvíkovy boudy pod kabinkovou lanovkou objevíme Ludvíkův pramen, tentokrát zdobený soškou vodníka. A pak již staneme u Hofmannovy boudy.

Poprvé se tato horská bouda uvádí v roce 1781 a jméno má po majiteli Wenzelovi Hofmannovi. V roce 1889 byla budova přestavěna na stylovou hospodu Johannem Erlebachem, m.j, také starostou obce Černé Hory. Podle délky provozu jde o jednu z nejdéle provozovaných horských bud v rámci celé republiky.

Stezka korunami stromů:

Naproti přes křižovatku je již vidět jednu z novodobých dominant Krkonoš, Stezku korunami stromů Krkonoše. Jde o zcela novu rozhlednu se stezkou, která provede návštěvníky od kořenů stromů až po jejich vrcholky. Stezka je dlouhá 1,5 km a je na ní umístěno šest informačních zastávek a také různé adrenalinové prvky. Navíc v podzemní expozici přímo pod věží je naučné centrum, které představuje život pod zemí se spletitým kořenovým systémem stromů. Výška věže je 45 metrů a nabízí široký rozhled nejen do kraje, ale i pod sebe až na 150 let staré stromy. Z výšky pak můžeme nejít po svých, ale sjet toboganem.

Zlatá vyhlídka:

Od stezky pokračujeme dál po žluté značce úbočím Šibeničního vrchu (809 m) na Zlatou vyhlídku. Zde okolo roku 1880 Wenzel Donth postavil dům s verandou pro občerstvení hostů z Janských Lázní i s 3,2 m vysokou vyhlídkovou terasou, kterou lze považovat i za rozhlednu. Restaurace byla postupně rozšiřovaná, dnešní věž však byla vztyčena teprve v roce 2008. Výšku má 21 metrů a vyhlídkový ochoz ve výšce 18 metrů a je volně přístupný. Bohužel stromy v širším okolí jsou vyšší, takže čistý výhled je zde jen východním a jihovýchodním směrem na Broumovsko a část Krkonoš a na severu je to dominantní Černá hora.

Pokračování ve druhém dílu.

Janské Lázně
Stezka korunami stromů Krkonoše
Zlatá vyhlídka
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků