Putování Bílými Karpatami - Výlet Stráně, Vlachovice a okolí Valašských Klobouků.

Dnes se vydáme na horský výlet v širší oblasti Valašských Klobouků, konkrétně jsme si určili jako místo startu obec Vlachovice. Ty leží v údolí mezi Bílými Karpatami na východě a Vizovickou vrchovinou na západě a severu, jsou také součástí mikroregionu Ploština a Jižní Valašsko. Obcí prochází silnice 494 ze Slavičína do Valašských Klobouků, železnice sem ale nevede.

Vlachovice:

Osídlení zdejší oblasti je velmi staré, našlo se tu nejvýznamnější pohřebiště lidu popelnicových polí na Moravě, přibližně 1 km severně od obce v místě zvaném Ďulův kopec (395 m). Vykopávky lze spatřit v expozici Městského muzea ve Valašských Kloboukách a některé i ve vitríně na chodbě obecního úřadu ve Vlachovicích. Zajímavá je především rituální nádoba ve tvaru boty. Ďulův kopec byl osídlen i v mladší doby kamenné. Snad bychom našli spojitost pravěku i vrchem Hradisko (474 m), západně od obce. Na jeho východním úpatí stávala v 13. století tvrz Hradisko či Hradištěk. Zbyly tu příkopy, val a ústřední pahorek s mohutným štítovým valem. Další tvrz stávala v jižních Vlachovicích, po ní zůstal také výrazný pahorek jako jádro tvrze, příkop a částečně i obvodový val. Tvrz vznikla po zániku Hradiska a byla až v 18. století rozebraná na stavební materiál.

Další památkou obce je původně gotický kostel sv. Michaela, roku 1739 barokně přestavěný. Zdejší Muzeum lidové kultury a tradic nabízí ukázku života před 1. sv. válkou, jihovalašský lidový nábytek a i něco z historie obce a další zajímavosti. K muzeu patří i naučná stezka po 8 historických dřevěných vlachovických sušárnách ovoce. Obec je střediskem národopisné oblasti.

Start - Hložecká kaple:

Výlet začneme u turistického rozcestníku vedle kulturního domu. Setkávají se tu zelená a červená značka, s tou se vydáme na jih po hlavní silnici do Vrbětic, osady Vlachovic. Ta se sice připomíná již v roce 1318, ovšem ve všeobecnou známost se dostala v roce 2014, kdy zde vybuchl muniční sklad a zahynuli při tom dva lidé. Muniční sklady jsou zde od nás vlevo v lesích, tam ale nepůjdeme. Po odbočení vlevo z hlavní silnice si všimneme zajímavé dřevěné zvoničky a pokračujeme dál po červené do hor. Vystoupáme na vrch Kubovec (642 m) a budeme pokračovat po hřbetu severovýchodním směrem po Hložeckém hřbetu (masivu).

První zastávkou bude Hložecká kaple. Kaple P. Marie byla sice postavená až v roce 1953 podle návrhu Františka Rafaje, ovšem na místě staré barokní kaple. Ta byla připomínkou na tatarský vpád roku 1663, na kurucké války 1704 - 11 a na údajný zázrak, kdy se tu zjevila Madona a zabránila nemilosrdným nájezdníkům pobít ženy, dětí a starce z okolních vesnic, kteří se tu před nepřítelem ukrývali. Na nedaleké samotě bydlí s rodinou vynikající košíkář David Opálka, držitel ochranné známky Tradice Bílých Karpat, kde si lze i zakoupit jeho výrobky.

Stráně:

Pokračujeme dál po červené na rozcestí Stráně - sedlo. Dál po červené vystoupáme na úbočí Stráně, kde vlevo dolu se táhne louka s lyžařským vlekem. Asi 100 metrů za okrajem louky, těsně před nejvyšším bodem cesty odbočíme vlevo po klesajícím hřbetě. Cesta se stočí vlevo a přes mýtinu sejdeme do údolí potůčku, který pramení na spodním okraji louky s vlekem. Podle potůčku se jdeme na lesní silničku se žlutou značkou. Po ní se dáme ostře vlevo a po 350 metrech nám žlutá odbočí vlevo, ale my pokračujeme rovně mírně z kopce.

Cíl - Vlachovice:

Za chvilku dojdeme na okraj další mýtiny, kdy cesta opisuje její dolní okraj. Obejdeme tu malé údolíčku s potůčkem a zahneme vpravo. Cesta poklesne asi 40 výškových metrů a stočí se opět vlevo. Jdeme pak skoro po vrstevnici lesem až k dalšímu údolíčku s potůčkem, který sem teče od Hložecké kaple. Za potokem jdeme ještě kus na hranu hřbetu a po něm se stočíme vpravo a klesneme k usedlosti Vlachovice čp. 129.

Od domu na kraji lesa jdeme po jeho příjezdové cesta až na hlavní silnici pod námi. Po silnici vlevo pak dojdeme krátce do Vlachovic.

Trasa měří 14 km, nejvyšším místem na trase bylo již zmíněné odbočení na úbočí Strání (643 m), nejnižším místem byl dolní díl Vrbětic 528 metrů nad mořem. Celkové stoupání na trase bylo něco málo přes 500 metrů, ale bylo po pohodlných lesních cestách. Trasa, pokud zvládneme stoupání, je vhodná i pro terénní cyklistiku.

Zvonička Vrbětice
Kostel Vlachovice
Hložecká kaple
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků