Cesta za Diezenhoferovským barokem II. Nový Dvůr, Mariánská studánka a okolí..

První díl výletu nás dovedl ze středu obce  Otovic přes Umlaufův mlýn na hranice s  Polskem. Za přechodem jsme však ihned odbočili vpravo a přes pole se opět dostáváme k hranicém s naší vlastí.

Nový dvůr:

Hraniční lesík po chvilce skončí a jakoby za ním vidíme v lukách malý "ostrov zeleně", ve kterém je ukryt Nový dvůr. Přejdeme k němu po louce, případně se k němu dostaneme až z rohu hranice za jejím ohybem vpravo. Dvůr tady stával již v 18. století.

Mariánská studánka:

Od Nového dvora se dáme k jihu podél malé strouhy, v létě spíše jen vyschlým údolíčkem. V polích se potůček stočí vlevo, ale my mezi poli vystoupáme na pozvolný hřbet a po klesnutí na další zalesněný hřbítek s Křížovou cesta. Ta je již v lese a nad ní  stojí poutní kaplí P. Marie a opodál Mariánská studánka. Pěkný areál byl vybudovaný v roce 1890.

Božanov:

Od poutní kaple klesneme směrem k západu k Božanovskému potoku. A jsme také v Božanově, který je dalším místem s Diezenhoferovským kostelem. To se ale musíme dát po silnici vlevo do centra obce.

Ves byla založena údajně v roce 1253 jakýmsi Bertholdem, ovšem potok Božanov (flumen Bozanow) se uvádí již v roce 1213, takže tu muselo být nějaké slovanské osídlení. Je otázkou, jak se vsí souvisí i zbytky hradu ve stráních nad obcí.

Zdejší kostel sv. Máři Magdalény byl postavený zřejmě na místě starého středověkého kostela, ze kterého byla použita jen věž, v letech 1735 až 1740 K. I. Dientzenhoferem. Kostel je čtvercový s okosenými rohy, a jsou k němu připojeny  předsíň s kruchtou a kněžištěm. Kostelní loď je zaklenutá cihlovou klenbou a na hřbitov vede původní gotická brána z 15. či. 16. století.

Z dalších památek obce se uvádějí socha Panny Marie Immaculaty, zemědělský dvůr a výklenková kaplička v horní části obce. V obci najdeme také statky tzv. Broumovského typu.

Cíl - Otovice:

Po prohlídce středu vsi se dáme zpět po značkách cyklostezky 4002 do míst, kam jsme k potoku sešli od poutní kaple. My ale nepokračujeme vpravo ke kapli, ale stále dál rovně podle Božanovovského potoka. V dolní části obce se začne cyklostezka stáčet vpravo a pozvolna stoupat návrším, ze kterého pak zase začneme klesat do mělkého údolíčka s potůčkem. Opět pozvolna vystoupáme na další hřbet a začneme klesat. U cesty zde stojí na pravé straně jediný strom, a asi 50 metrů za ním odbočíme na polní cestu vpravo. Stočíme se mírně vpravo a pak na cestu mezi domy na okraji cílové vsi Otovice. Asfaltová cesta nás dovede přímo k otovickému kostelu, kde jsme výlet začínali.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem byl Nový dvůr 454 m a nejnižším pak v Polsku můstek přes Stěnavu s výškou 345 metrů nad mořem. Celkové stoupávání na trase je asi 500 metrů, ale je to vždy po pohodlných cestách, i když místy jen polními cestami. Trasa je vcelku zvládnutelná i na terenním  cyklistickém kole.

Božanov
Kaple a Studánka u Božanova
Kostel v Božanově
Kostel v Božanově
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků