Vandr u Pelhřimova 1. - Pěkný výlet Pelhřimov, Pavlov, Vokov, Rynárec.

Do titulku jsme si dovolili vsunout jméno města, jak zaznělo ve filmu Marečku, podejte mi pero, ale jde samozřejmě o okresní msto Pelhřimov. Dnes se ale nevydáme za památkami a pamětihodnostmi do jeho ulic, ale do nejbližšího okolí. Za východisko si určíme obec Rynárec.

Rynárec:

Obec Rynárec se rozkládá asi 4 km jižně od Pelhřimova na silnici I/112. Dojet sem lze i vlakem z Jihlavy, Tábora, Horní Cerekve i Palhřimova, případně i z Počátků. Vlaková zastávka je asi 600 metrů severně od středu opbce směrem na Pelhřimov.

Rynárec patří bezesporu k těm nejstarším v naší zemi, první zmínka o ní je z roku 1203, kdy se posvětil zdejší kostela sv. Vavřince. Zajímavý je seznam osad tehdejší farnosti, a to "Rynárc, Nemojov, Lešov, Kresepelov, Slanyborg, Větrov, Sbimov, Vostrovec, Benátky, Dluhá Lhota, Okruhlá Lhota, Smrchovec, Vysšoky, Rovni, Radymov, Bedřichov, Raiov, Posvatny, Vratišov, Metvezy". Některá jména existují dodnes, jiná jsou pozměněná a některá budeme hledat asi těžko, ne-li marně. Ze vsi pocházel i zemanský rod, který zde měl sídlo (tvrz?)asi do poloviny 15. století. K jejim potomkům jistě patřil i Matěj Kozka z Rynárce, který žil v 1. polovině 16. století a který se dal na církevní dráhu. Je však o něm známo, že měnil tzv. kabát a přecházel několikrát od katopicismu k protestantství. Stal se i opatem kláštera v Sázavě a pak proboštem v Borovanech. Příběhy z jeho života posloužili několika spisovatelům jako příklad k humorným příběhům a Kozal se stal českým Enšpíglem, arci dnes již zapomenutým.

Původně se ve středu obce rozkládaly dva poměrně velké rybníky, ale někdy na přelomu 18. a 19. století byly vypuštěny a časem byly zastavěny domky. Nad nimi býval proti toku Bělé mlýn a velký statek.

Památkami v obci jsou zmíněný původně snad dřevěný románský, ale stavebně až gotický, jenže dnes již vysloveně barokně přestavěný kostel, a ousední fara. Za pozornost stojí u čp. 33 roubená stodola z 18. století, která je charakteristická vyšší roubenou konstrukcí a jednoduchým hambalkovým krovem.

Start - Vokov:

Výlet začneme u turistického rozcestníku u mateřské školy. Prochází tudy žlutá značka, po které se vydáme směrem na Vokov a Myslotín. Mineme hřbitov, zahneme vlevo a na další křižovatce se žlutá odpojí vpravo. My zde neznačenou cestou zahneme vlevo k jihu. Ujdeme asi 150 metrů (vlevo končí pole), kde zahneme vpravo. Cesta nás podél remízky dovede nad rybník a zalesněnou strání vlevo jdeme kus proti toku Vlásenického potoka. Po jeho zákrutě vlevo cesta potok přejdeme na jeho levý břeh a mělkým údolíčkem vystoupáme na rozcestí tvaru T v polích. Zde se dáme vpravo do Vokova.

Vokov byl založen neznámo kdy, ale připomínán je až roku 1355. Je zajímavé, že zde středem vsi teče potok, na kterém bývalo osm rybníčků, z nich většina je již zaniklých a na jejich místě stojí statky. Zbyly pouze rybníčky dva v horní části obce. Památkou je zde z roku 1800 návesní kaplička se stanovou šindelovou střechou a se zvoničkou. Ve vsi jsou velmi aktivní hasiči, v jejich klubovně mají více jako stovku různých pohárů z vítězných klání v hasičském sportu.

Pavlov:

Ve Vokově opět narazíme na žlutou značku, dáme se po ní vpravo, tedy podél toku potoka po silnici. Po chvilce se žlutá odpojí vpravo směrem k Rynárci, ale my jdeme rovně na hlavní silnici I/112 k autobusové zastávce. Zde zahneme vlevo směr Pelhřimov, ale na další křižovatce uhneme vpravo a dojdeme na hráz rybníka Štemflík. Ten existoval již v 18. století a pod ním býval mlýn, jehož budovy tu stojí dodnes.

Silničkou od hráze dojdeme do obce Pavlov. Ta se uvádí roku 1377 a je spojena se jménem zemana Vlčka z Pavlova. Ten tu zřejmě měl svou tvrz, která se v roce stala sídlem samostatného panství pelhřimovského měšťana Kryštofa Šrejnara. Stará tvrz byla ale v roce 1850 přestavěna na zámek. Další památkou jsou Boží muka, která nechal roku 1681 postavit tehdejší majitel panství Jan Karel Mateřovský z Mateřova na cestě k Pelhřimovu. Zajímavá je zvonička u čp. 3 a také k křížek mezi Pavlovem a Nemojovem.

Pokračování ve 2. díle.

Kaplička Vokov.
Rynárec.
Zámek Palov.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků