Cestami kameníků i svaté vody II. Výlet Nový Kýz, Hora Výšky, Ostrov...

První díl trasy nás dovedl ze Zdíkova, obci mezi  Vimperkem a Kašperskými Horami, přes Masákovu Lhotu a Nový Dvůr do osady Lesní Chalupy.

Nový Kýz:

Na rozcestí turistických tras Lesní chalupy se tu sešly značky modrá a žlutá, a právě po té žluté budeme pokračovat vlevo. Vystoupáme na lesní silničku, kde jsme ve výšce asi 998 metrů nad mořem v nejvyšším msítě naší trasy. Pak trochu klesneme po Staré cestě a dostaneme se stále po žluté do místa zvaného Nový Kýz. Zde se v sedle mezi vrchy Homole (1001 m) a Výška (1117 m) v nadmořské výšce 990 m u silnice z Nového Dvora do Kvildy těžil od 19. století křemen. Dnes tu zbylo zajímavé jezírko o průměru 35 metrů a udávanou hloubkou 25 až 30 metrů, kde si drobní vodní živočichové vytvořili vlastní stabilní ekosystém.

Pod skalami:

Místo si prohlédneme, je zde i přístřešek k odpočinku, a právě od něho se vydáme dál neznačenou lesní silničkou k východu. Klesneme do údolí s několika potůčky a následně pravotočivě obejdeme skalnatý hřeben vpravo nad námi. Na jeho východním úbočí se dostaneme ke studánce příznačně nazvané Pod skalami. Jde o vzorně upravené prameniště ve výšce 928 metrů n.m.

Na Lizu:

Od pramene se vrátíme asi 50 metrů zpět na lesní křižovatku. Odbočíme zde vpravo (myšleno od studánky) a po necelém kilometru sejdeme na křižovatku lesních asfaltek. Zahneme vlevo, ale hned zase vpravo a dojdeme k několika domkům patřícím ke Zdíkovu. Nesmíme odbočit vlevo, ale klesneme opět do lesa k místu zvaném Na Lizu. Najdeme tu pramen a kapličku Narození Panny Marie, která byla od 19. století vcelku významným poutním místem. Tradovalo se totiž, že zdejší voda uzdravila několik lidí. Dřevěná bouda tu měla stát již před rokem 1800, ale roku 1803 tu na jejím místě dal postavit plukovník Jakub Wimmer dřevěnou kapličku. Tu zase v roce 1852 majitel zdíkovského panství František Antonín Thun-Hohenstein nechal vybudovat jako kamennou v duchu romantismu. Kapli stavěl zednický mistr Martin Kyznar z Krušce. V okolí býval dokonce i udržovaný lesopark. Kaple byla v roce 2012 opravena a obnovené poutě se zde konají vždy první neděli po 8. září.

Jezírka:

Do lesa nad kapličkou na Zdíkovském potoce se můžeme jít podívat na trojici jezírek, jejichž voda sloužila jako zásobárna vody pro vodní kolo pily a drtírny kůry z oloupaných klád pro koželužny. Ta tu pracovala někdy v letech 1850 až 1870. Najdeme zde i zbytek kamenného náhonu, jen ani ne sto metrů jižně nad kaplí. Jezírka (rybníčky) byly v poslední době obnoveny.

V okolí jezírek, v blízkém lesoparku a u kaple Narození Panny Marie a výše na Lizem je mnoho vývěrů vody, tedy pramenů. Ty svědčí o značném bohatství a zásobách podzemních vod na svahu úbočí hřbetu Šumavských plání.

Ostrov:

Od kapličky máme dvě stejně dlouhé možnosti, jak dojít do Zdíkova. Pokud se nám chce šlapat po asfaltu, můžeme pokračovat po lesní silničce podél Zdíkovského potoka kolem rybníčků přes Zábrod do Zdíkova. Pokud asfalt nechceme, tak se vrátíme asi 150 metrů, kde na křižovatce zahneme vpravo k cípu lesa a pak luční cestou podél remízky dojdeme k javoru na Johankách. Ten se díky své výjimečnosti dostal do seznamu chráněných památných stromů České republiky. Od javoru klesneme k Adámkovu potoku a za ním do Zdíkova. V části obce před zámkem si ještě prohlédneme zajímavé místo, Ostrov. Ten tu byl vybudován v 19. století a slouží k různým společenským a kulturním akcím obci Zdíkov. Na ploše Ostrova roste další chráněná lípa.

Cíl - střed obce:

Od Ostrova podél zámku dojdeme do středu obce, do našeho cíle.

Trasa měří 14 km, nejvyšším místem je severní úbočí hory Výška (1117 m), kde se dostáváme, jak jsme psali, do výšky 998 metrů nad mořem. Nejnižším místem na trase je tradičně start a cíl se svými 727 metry nad mořem. Celkem po trase nastoupáme necelých 400 metrů, což na horskou šumavskou túru zase určitě není mnoho. Trasa je vcelku vhodná i pro terénní cyklistiku, cesty jsou většinou zpevněné.

Jezírko na Lizu.
Kaplička na Lizu.
Nový Kýz.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků