Cestami kameníků i svaté vody I. Výlet Zdíkov, Dolní Dvůr...

Šumava nás neustále může překvapovat. Dnes jsme si připravili trasu v okolí Zdíkova, vesnice mezi Vimperkem a Kašperskými Horami. Jak je tu hezky na podzim, na jaře a o létu a zimě ani nemluvě. Že nevěříte? Zkuste sem jednou přijet, pokud to tu neznáte, nebo zde nebydlíte, a dáte nám určitě za pravdu. Předem ale říkáme, že na anší trase nepůjde o žádné velkolepé stavební památky a významené přírodní zajímavosti, ale o souhrn všeho, co může krásná krajina nabídnou, symbiózu modrého nebe se zelenými lesy a horami.

Zdíkov:

Obec Zdíkov je přístupná pouze po silnici I/145, nejblíže od Vimperka, případně ze Sušice přes Kašperské Hory. Dostaneme se sem i ze Strakonic přes Nihošovice a Vacov.

Ves se zřejmě jmenuje po Zdíkovi z Janovic, který měl být purkrabím na Vimperku. Stávala zde kamenná tvrz, která byla přestavena na zámek, což je největší památka obce, a to včetně mohutné lípy na nádvoří. Dnes je ze zámku hotel. Dalšími pamětihodnostmi v obci jsou kostel sv. Ludmily z let 1921 až 1923 a Schwarzenberský pivovar (č.p. 148), který byl zrušen v roce 1911 a nyní je z něho obytný dům.

Start - Masákova Lhota:

Začátek výletu si stanovíme ve středu obce před obchodem s knihovnou se zámkem za zády a hotel Bohemii po levici. Pod námi po silnici vede červená značka, po které se taky směrem vlevo vydáme. Hned ale zahneme opět vlevo a kolem pošty a kostela vyjdeme z obce. Bohužel na začátku musíme šlapat trochu po asfaltu, ale brzo to již změníme. Je to sice alfalt, ale zato procházíme překrásnou Zdíkovskou alejí, kde tvoří většinu lípy a javory.

Alejí jsme dorazili do Masákovy Lhoty. Ta se poprvé připomíná sice v roce 1359, ale žádné významné památky tu nenajdeme, snad jen několik dřevěných chalup. Ale můžeme se vydat za zdejším tajemstvím. U turistického rozcestníku opustíme červenou a jdeme vlevo kousek po hlavní silnici, ale hned na první odbočce zahneme vpravo po místní komunikaci. Vystoupáme po ní na okraj vsi na roh lesa, který tu roste na vrchu zvaném Hrbeček. Podle staré pověsti mělo zde stát několik chalup, ve kterých bydlely čarodějnice. Ty se slítávaly do jedné jedné opuštěné chalupy o štědrovečerní noci na slet. Proto prý bývalo ve vsi zvykem na Štědrý den střílet a plašit tak ty čarodějnice. My se můžeme na vršek vypravit, je totiž značně skalnatý a jednomu skalnímu útvaru se zde říká Menhir.

Dolní Dvůr:

Pokud nejdeme na vrch, opíšeme po cestě okraj lesa, stočíme se trochu vlevo a dojdeme na silničku směrem na Bláhov. Pokud jsme vyšli na vrchol, sejdeme cestou dolu a pokračujeme podle lesa, a nebo sejdeme západním směrem po svahu a po okraji louky se také dostaneme na určenou silničku. Tou klesneme k pěkné kapličce, přejdeme přes potůček a jsme u selské usedlosti Dolního Dvora, jinak Baurův dvůr. Dnes je zde rodinný penzion.

Lesní Chalupy:

Za dvorem objevíme zelené turistické značky, po kterých se dáme vlevo a stoupáme podél rozptýlených usedlostí svahy Kamenného vrchu (902 m) do Nového Dvora. Ten se uvádí již v 15. století a v minulosti se zde těžil kvalitní křemen pro šumavské sklárny. Křemen se mlel v nedalekém Pucherském mlýně.

Když jsme se zelenou přišli na silnici, nedáme se po naší zelené vlevo, ale vpravo po silnici a pak hned zahneme vlevo u hotelu Elsyn Dvůr. Cesta dál vede mírně do vrchu kolem Kubičkovy studánky s lavičkou do osady Lesní Chalupy. Nedaleko byl lom na křemen zvaný Starý Kýz.

Pokračování v 2. dílu.

Dolní Dvůr, Šumava.
Masákova Lhota.
Zámek Zdíkov.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků