Cestami sklářů, horníků i vojáků II. - Jelení skály, Stožec a okolí...

Dnešní výlet v Lužických horách jsme začali na Nové Huti a došli jsme podél Hraničního rybníku na vrchol Velké Tisové. Z vrcholu jsme sešli  na červenou značkou na jejím úbočí.

Velký Jedlovský rybník:

Červená značka vpravo prochází prudkým severním úbočím Velké Tisové společně s dalšími řopíky. Cesta se začne zahýbat vpravo, projde mírnou serpentinou a pak si musíme dát pozor, zahýbáme totiž prudce vlevo na rovnou lesní cestu. Na malém hřbítku se cesta ohne vpravo a sestoupí k Velkému Jedlovskému rybníku. Ten byl se sousedním Malým založen pro zachycování velkých vod, ale i tak se v roce 1705 po velkých deštích hráze protrhly a povodeň v Chřibské zničila 5 životů. Obdobně po deštích v srpnu 2010 se opět protrhla hráz Malého rybníka, ale vodu zachytila Chřibská přehrada, takže k žádnému neštěstí nedošlo.

Rolský rybník:

Za hrází Malého rybníka zahneme vpravo a stoupáme rovně neznačenou cestou k železniční trati. Po levé ruce v údolíčku pod námi je další rybník, zvaný Hutní, či Rolský (Rollteich). Ten sloužil k provozu sklářské huti Kittlů, která zde pracovala mezi léty 1680 a 1740 a patřila mezi tehdy velmi významné české sklárny.

Jedlová nádraží:

Na železniční trati se rozhodneme, zda půjdeme podle ní od turistického odpočívadla rovnou na nádraží Jedlová, nebo tam dojdeme po značkách kousek nad námi. Domy, které míjíme patří do osady Jedlová, která vznikla kolem panské hájovny po roce 1750. Zdejší nádraží bylo uvedeno do provozu v roce 1869. V provozu je zde vyhlášená výletní restaurace, a výletníků zde bývá obvykle ve volných dnech dost. Není se co divit, zdejší okolí nabízí mnoho tras, nejznámější je cesta na Tolštejn a na vrchol Jedlové.

Na nádraží Jedlová, jak jsme na začátku zmínili,  je také druhé nástupní místo na tento výlet.

Jelení skály:

Před nádražím se od turistického rozcestníku vydáme vpravo po zelené značce k Třípanskému sloupu. Ten byl vztyčen u staré Pražské silnice (dosud dochovány výrazné úvozy) v roce 1745 na místě sloupu staršího z roku 1705. Sloup byl asi před 20 lety ukraden a dnes je nahrazen novodobým sloupem. Stojí zde další hraniční tříboký sloup a výše sloup Sv. Jakuba, jinak zvaný Jelení sloup.

Odbočkou vlevo vystoupáme na Jelení skály (676 m), neboli Konopáč. Je odsud pěkný výhled do kraje.

Stožec:

Od Jeleních kamenů pokračujeme východně po hřebenu Stožce (německy Schöber - Šébr, 665 m). Jde o čedičový hřeben se skalkami, zejména Jelením kamenem na severním úbočí. Najdeme zde i stopy starého lomu a vojenských opevnění, zejména z roku 1778. Po jižní straně hřbetu běží opět řada řopíků. Po přejití nejvyššího bodu klesneme a pak zahneme vpravo a sestoupíme na modrou značku.

Cíl - Nová Huť:

Modrá značka nás směrem vpravo dovede na Novou Hutˇ, do cíle naší trasy, pokud jsme přijeli po silnici. Pokud jsme přijeli vlakem, pokračujeme od počátku článku až na nádraží Jedlová.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Velká Tisová 692 m, nejnižším je Hraniční rybník 498 metrů nad mopem. Celkově nastoupáme málo přes 400 metrů, ale nejde o žádná prudká stoupání, jen od Hraničního rybníku na Velkou Tisovou se trochu zapotíme. Trasa není vhodná pro cyklisty.

Jedlovské rybníky
Jelení skály
Třípanský sloup
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků