Krajem rytířů i literátů – 2. část
Vyšli jsme v první části výletu z Chudenic na Bolfánek a do Americké zahrady. Nyní budeme pokračovat v chůzi za dalšími pamětihodnostmi Chudenicka.
Chocomyšl:
Projdeme Americkou zahradou, prohlédneme si stromy, některé jediné v Evropě, a po značkách sejdeme do údolí s potůčkem. Zde na silničce opustíme značky a zahneme vpravo. Silnička a pak silnice nás dovedou do obce Chocomyšl: Ta se připomíná v roce 1365 a tvrz byla také sídlem Černínů z Chudenic. V 18. století byla přestavěna na lovecký zámek podle plánů již zmíněného F. M. Kaňky. Dnes zámek slouží hospodářským účelům, kde byl v roce 1830 zřízen jeden z prvních cukrovarů v Čechách. Ve vsi stojí socha sv. J. Nepomuckého z roku 1708.
Unějovice:
Po silnici projdeme vsí a hned jsme v Unějovicích. Ty se objevují v listinách v roce 1379 jako sídlo majetek královského lovčího Ctibora Tlama. Jeho syn Jan si zde zřejmě vystavěl sídlo, tvrz. Pocházel odtud rytířský rod Únějovských z Krásného Dvora. Sídlo panství zde bylo i v 16. století, kdy byla tvrz a celý dvůr renesančně přestavěny (zbytky psaníčkových sgrafit). Budova zámku byla kolem roku 1720 přestavěna na sýpku, kterou můžeme u silnice vidět na západní straně dvora. Dál ve vsi stojí pseudogotická kaple sv. J. Nepomuckého z roku 1868.
Bezpravovice:
Od tvrze se vrátíme kousek zpět směrem na Chocomyšl, ale stočíme se ze silnice vpravo k Unějovickému rybníku. Přejdeme po jeho hrázi a za ní neodbočíme vlevo ke hřišti, ale vpravo podle potůčku a lesem vystoupáme do sedla vrchu Na Kamejkách (615 m). Odtud je pěkný rozhled do okolí. Zde také opět narazíme na modrou značku, po které se dáme vlevo a sejdeme na silnici, kde vpravo dojdeme do Bezpravovic. Tato ves se uvádí v roce 1390 a z pamětihodností můžeme připomenout dřevěnou sýpka u domu čp. 5 (na jižním konci vsi) a dům čp. 17 na návsi. Vlevo návsí také sejdeme k Bezpravovickému potoku (ne se žlutou po silnici) k malému rybníčku na něm. Za rybníčkem se cesta stáčí vlevo a zamíří do Lučic.
Lučice:
Také Lučice se uvádějí ve 14. století (1399) a najdeme zde skutečnou originalitu. Můžete tu totiž vidět jednu z nejstarších roubených chalup v Čechách. Je to čp. 2 nazývané „U Žižků“, chalupa byla postavená ve 2. pol. 16. století, dnes slouží k rekreaci. Další zajímavostí vsi je kousek dál po pravé ruce mohutný dub. Na křižovatce za vsí se dáme vpravo alejí směrem na Chudenice.
Lázeň.
Asi po 150 metrech přijdeme k odbočce vlevo a za ní ke zdi s branou. Na konci zdi zahneme parkovou cestičkou vlevo a přijdeme k zámku Lázeň sv. Wolfganga. Šlo o skutečné lázně se studánkou s léčivým železitosirným pramenem. Ta však již zanikla a dnes je tu hotel. Z dávných hostů připomeneme třeba F. Palackého, J. Dobrovského a J. Kvapila. Po něm bylo nazváno jedno jezírko a je pohřben na místním hřbitově.
Vpravo u zámku můžeme vidět dalšího z velikánů Chudenicka, Zámeckou lípu. Za lípou se můžeme dát vpravo a pak vlevo, nebo vlevo, a pak vpravo, vždy dojdeme na značky již zmíněné NS Žďár. Jdeme podle nich po okraji lesa kolem hřiště, za kterým mineme pomník Josefa Dobrovského s reliéfem od Štěpána Kořána z Prahy z roku 1941.
Cíl - Chudenice:
Rovně od pomníku přijdeme ke hřbitovu, kde to již známe, dáme se vpravo a dojdeme do Chudenic.
Trasa měří 14 km a myslíme si, že jsme toho viděli moc a moc. Nejvyšším místem bylo sedlo pod Kamejkami 604 metrů, nejnižším místem byla Chocomyšl 448 metrů nad mořem. Celkově jsme nastoupali necelých 400 metrů, ale po pohodlných cestách. Trasa je vhodná i pro cyklisty, ale je potřeba si v lesích dávat někde pozor na kořeny.
První část výletu zde.