Krajem rytířů i literátů – 1. část

Šumava patří k nejnavštěvovanějším pohoří v Čechách, ale na úžasné výlety se můžeme vydat i v jejím podhůří, jako například v okolí Chudenic. Sem zamíříme nejenom proto, abychom se prošli krásnou přírodou, ale také abychom viděli zdejší přírodní i historické zajímavosti. Věřte, že nebude nikdo zklamán.

Chudenice:

Chudenice jsou velmi staré uvádějí se roku 1200, kdy zde již stál kostel sv. Jana Křtitele. Od 13. století zde sídlil rod Černínů z Chudenic, a to do roku 1945. Mezitím se z jejich tvrze stal barokní zámek (Starý zámek), kde je dnes muzeum s m.j. s černínskou rodovou expozicí. Jeho historie sahá až do roku 1192, kdy byl Czernin komořím českého krále Přemysla Otakara I.

Můžeme se projít pěkným historickým jádrem městyse se starým pivovarem, minipivovarem Stará škola, farou a spoustou historických statků, rodných domů významných osobností (Jaroslav Kvapil, MUDr. Václav Rubeška, gen. šéfa intendantstva Josef Peška, Adolf Roubal). Můžeme se obdivovat ale i památným stromům, v centru Chudenic zejména Zámecké lípě, přibližně 200 let staré.

Start - Bolfánek:

Výlet začneme v centru městyse Chudenice u turistického rozcestníku. Prochází tudy jediná pouze modrá značka, takže se vydáme po ní na Bolfánek. Cestou mineme u kraje lesa hřbitov s barokní kaplí sv. Anny z roku 1766, postavenou na půdoryse oválu.

Bolfánek leží v nadmořské výšce 583 metrů a najdeme zde několik zajímavostí. Původně zde stávala kaplička, postavená na paměť řezenského biskupa sv. Wolfganga, který zde měl roku 973 přenocovat při cestě z Prahy po vysvěcení prvního českého biskupa Dětmara. Již roku 1600 jsou o ní zmínky, že jde o kapli poutní. V letech 1724–1729 byla kapel přestavěna podle projektu architekta F. M. Kaňky na barokní kostel. V sousední Šlépějově kapli lze vidět kus skály s údajnými otisky nohy sv. Wolfganga a jeho biskupské berly. Roku 1786 byl kostel zrušen, začal chátrat a roku 1810 byl zbořen. Zůstala jen věž (zvonice), která byla v roce 1845 upravena jako rozhledna. Vidět z ní můžeme Plzeň, Šumavu a německý Javor, případně Čerchově. Rozhledna měří 45 m a má 138 schodů.

Na vrchu lze obdivovat u hájovny i starý tis červený, vysoký skoro 14 metrů s obvodem 250 cm. Opodál roste další mohutný strom, buk lesní. Nedaleko rozhledny se můžeme dostat na Palackého skálu s deskou připomínající zdejší pobyt F. Palackého v Chudenicích, který zde měl údajně mít proslov v den zrušení roboty roku 1848.

Americká zahrada:

Podél Palackého skály sestoupíme neznačenou cestou jižním směrem na značky naučné stezky Žďár. Po ní zahneme vpravo a dojdeme k turistickému přístřešku u Americká zahrady. Jde o významné chráněné území, arboretum s více jak 200 druhy a kultivary listnatých i jehličnatých dřevin. Unikátní jsou douglaska tisolistá (jeden z nejstarších zdejších stromů z roku 1842), dřín květnatý, liliovník tulipánokvětý. Zahrada byla založena roku 1828, ale jednotlivé druhy se sázely postupně v dalších letech. Vstup do zahrady umožňují dvě velké dřevěné brány a vybrané dřeviny jsou oploceny jednoduchými dřevěnými ohradníky, kolem zmíněné douglasky tisolisté je vybudován povalový chodník.

Další část výletu nás provede zajímavými vesničkami, ale i dovede k jednomu krásnému zámku s udržovaným parkem.

Druhá část výletu zde.

Rozhledna Bolfánek
Americká zahrada
Zámek v Chudenicích
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků