Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

 

Výstavba elektrárny Dlouhé Stráně začala v roce 1978. V osmdesátých letech vláda rozhodla o útlumu stavby. V roce 1985 byl projekt modernizován a až v roce 1989 bylo rozhodnuto o dostavbě. V roce 1996 bylo toto dílo uvedeno do ostrého provozu.

Elektrárna je vybudována v masivu Mravenečníku v chráněné krajinné oblasti Jeseník v katastru obce Loučná nad Desnou.

Hlavním úkolem této elektrárny je zajistit stabilitu energetické soustavy. Tzn. zajistit rovnováhu mezi aktuální spotřebou energie a výkonem energetických zdrojů. Pro zajištění této rovnováhy je elektrárna schopna přecházet z čerpadlového (přečerpávání vody z dolní do horní nádrže) do turbínového režimu a naopak.

Z ekologických důvodů je provoz umístěn v podzemí. V kaverně jsou umístěna dvě turbosoustrojí s reverzními Francisovými turbínami. Jsou to největší reverzní turbíny v Evropě, každá o výkonu 325 MW. Kromě turbínové kaverny je v podzemí vybudována soustava komunikačních, větracích a odvodňovacích tunelů a šachet o celkové délce 8,5 km.

Horní nádrž elektrárny je vybudována na vrcholu hory Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350 m.

Elektrárna organizuje exkurze pro jednotlivce i skupiny. Během exkurze si můžete prohlédnout jak podzemí, tak se i projít okolo horní nádrže (2,8 km). Vstupenky na exkurzi si předem zajistěte v informačním centru Odkaz.

Jestliže se chcete pouze projít kolem horní nádrže elektrárny, vyjeďte lanovkou z lyžařského areálu Kouty nad Desnou. Od horní stanice se tam dostanete pěšky po asfaltové cestě (4,5 km) nebo po lesní značené cestě (asi 2 km). Můžete využít i minibus, který vás vyveze až k nádrži. Od nádrže je pěkný výhled na Praděd a ostatní vrcholy Jeseníků.

Dlouhé stráně
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků