Cestičkami pod Krušnými horami - Výlet v podhůří Krušných hor.

Dnes se projdeme v podhůří Krušných hor v okolí města, které není žádným turistickým centrem. Přesto se již nyní blízká na lepší časy, aby se jím v určitém směru v blízké budoucnosti stal. Tím městem jsou Chabařovice.

Chabařovice:

Zdejší počátky osídlení sahají někam do 11. století, ale ves se s kostelem uvádí poprvé v roce 1352. Na počátku 16. století to již bylo městečko s právem vařit pivo, městský statut mu udělil v roce 1549 král Ferdinand I. Habsburský. V okolí v roce 1774 bylo objeveno uhlí, což sice vedlo k prosperitě, ale město uteklo doslova ze lžíce bagrů, protože byla plánováná jeho likvidace. Nestalo se, a tak můžeme do Chabařovic přijet výletovat.

Centrem města je Husovo náměstí s barokním kostelem narození P. Marie, původně gotickým. Najdeme zde ale například Vyklickou cukrárnu, kde si můžeme nejen dát něco dobrého na zub, ale prohlédnout si některé památky na zaniklou ves Vyklice. Ve Staré radnici z roku 1609 je muzeum a knihovna. Vedle v domě čp. 322 je umístěno Muzeum kávomlýnků.

Start – Školní rybníky:

Začátek výletu, protože tu nevedou žádné turistické trasy, si stanovme poblíž kostela u obou jmenovaných muzeí. Dáme se Radniční a pak ulicí V Aleji vpravo. Za parkovištěm zahneme vlevo a podél hřbitovní zdi dojdeme za město na křižovatku nedaleko Školních rybníků. Ty vznikly zaplavením dolů a nedají se proto vypustit. Ve středu vodní plochy stojí důlní vozík, který je mementem na nehodu důlní vlečky.

Vyklice:

Pokračujeme rovně směrem k bývalým Vyklicím. Na křižovatce pod dráty vysokého vedení zahneme po zeleném Tuchomyšlském okruhu vlevo a hned zase vpravo a podle vodoteče obejdeme průmyslový podnik. Před silnicí k podniku odbočíme vlevo a po silničce vpravo. Je to trochu motanice, ale měli bychom se dostat na okružní cestu, zvanou Vyklický okruh, která obchází dokola  jezero Milada. V těchto místech stávaly Vyklice, které se uváděly již roku 1239. Obec byla v roce 1982 zlikvidovaná, ale část obyvatel usiluje o její obnovení poblíž tohoto místa.

Jezero Milada:

Jezero Milada (dříve Chabařovické jezero) vzniklo zaplavením těžebné jámy hnědouhelného dolu Chabařovice, kde byl ukončen v roce 1997. Milada má rozlohu 252,2 ha a průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m. Jezero Milada je první velkou vodohospodářskou rekultivací v ČR, a jak se můžeme sami přesvědčit, krajina dostává takřka přírodní podobu. Jezero s okolím je rekreačním a sportovním střediskem s velkou možností různých sportů, jako jsou koupání, plavání, rybaření, jachting, cyklotrasy atd.

Tuchomyšl:

Když se postavíme na břeh v severozápadním roku jezera Milada na Vyklickém rozcestí, dáme se jižně po silnici a přes sebou vidíme ves Roudníky s gotickým kostelem. Pak zahneme podél okraje vody vlevo směrem na východ, kde asi ve třetí čtvrtině rovinky mineme místo, kde po pravici stála dědina Tuchomyšl, také s gotickým kostelem. Před námi je jihovýchodní výběžek (laguna) jezera, který obejdeme s tím, že tady pod hladinou stával tuchomyšlský mlýn. Podle okraje vodní plochy se stočíme opět vlevo směr sever.

Na běháni:

Jdeme přes pláž Trmice stále podél jezera, i když se občas setkáme s cestami, které vedou dál od jezera. Obejdeme malou severovýchodní zátoku po hlavní pláži, stočíme se podle hladiny k západu a jsme na historicky důležitém místě, které se nazývalo Na běhání. Zde se totiž v roce 16. června 1426 odehrála bitva mezi husity a početně silnější armádou římskoněmeckých žoldnéřů, kteří chtěli vysvobodit Ústí z téměř dvou měsíčního obléhání. Husité slavně zvítězili a Ústí pak snadno dobyli. Návrší bylo při dolování uhlí odtěženo a my jsme tomuto místu relativně nejblíže.

Halda:

Jdeme dál podle břehu po hlavní pláži, stočíme se mírně vlevo a za místem, kde do jezera míří dlouhé úzké molo, odbočíme vpravo po Vyklickém okruhu. Serpentinově se dostaneme na další křižovatku, kde odbočíme vlevo (/bez okruhu) a na další pak zase vpravo. Pak se již takřka rovnou cestou dostaneme na silničku s Tuchomyšlským a Otovickým okruhem, na které se dáme vlevo. Cesta se stočí vlevo a za zatáčkou odbočíme vpravo jen po Otovickém okruhu. Vypadá to složitě, ale před sebou máme jasný cíl - vrchol bývalé haldy (výsypky), a to neznačenou odbočkou z Otovického okruhu. Halda se zdvíhá nad hladinou jezera asi do výše 80 metrů. Z vrcholu se můžeme rozhlédnout po okolí.

Jánský vrch:

Vrchol opouštíme jihovýchodním směrem, kterým jsme přišli a silničkou začneme obcházet návrší po jižní, úbočí vpravo po Otovickém okruhu s vyhlídkou Na Běhání. Ten ale opustíme a polní cestou pak klesneme severozápadním směrem k okrajové části města u bývalého dolu Petri. Zde se dostaneme na Ústeckou ulici, po které jdeme vlevo. Za průmyslovými objekty po levici je malé návrší Jánský vrch. Na něm stojí kostelík sv. Jana Křtitele, kde od roku 1750 byla poustevna s kaplí. Ta byla sice roku 1781 zrušena, ale v roce 1822 zde byl postaven zmíněný kostelík s podzemní jeskyní, která je tu dodnes a má údajně léčebné účinky. Kostelík dnes slouží pravoslavné církvi.

Pod kostelíkem stojí památník bitvy Na běhání, který byl na místě bitvy postaven v roce 1925, zničen Němci v roce 1941 a znovu postaven v letech 1952 až 1953 s částečným využitím původního zdiva. V roce 2000 byl již zde postaven nový pomník s použitím původních darovacích kamenů.

Cíl - Husovo náměstí:

Od Jánského vrchu je to již jen kousek do cíle na náměstí u muzeí.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je halda s výškou 225 m, nejnižším je část jezera v místech nad tuchomyšlským mlýnem 213 metrů nad mořem. Celkové převýšení je asi 150 metrů, takže jde skutečně oddychový výlet, který hravě zvládneme i na kolech.

Chabařovice
Jezero Milada
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků