Malá pouť z velkého poutního místa - Horní Police, Radeč,Volfartice

Jedním z největších poutních míst severních Čech bývala Horní Police. Dnes se tu poutě také konají, ale co do rozsahu a významu to proti minulosti je jen stín. Obci vévodí nádherný barokní kostel s celým souborem staveb, zejména je to vstupní věž a děkanství. Určitě toto místo stojí za návštěvu, i když se nenalézá ne v Českém Švýcarsku, ale na toku Ploučnice mezi Českou Lípou a Děčínem.

Horní Police

Osada Horní Police vznikla na konci 13. století zřejmě při kolonizaci na panství doksanského kláštera. Po husitských válkách přišla do rukou Berků z Dubé, ale ti i další majitelé museli Doksanům až do roku 1849 platit ze zdejšího panství desátek. K těm dalším majitelům patřila hlavně mezi lety 1689 až 1741 Anna Marie Františka, vévodkyně Toskánská. Ta se zasloužila o výstavbu kostela a pozvedla jeho význam natolik, že zdejší arciděkan dostal titul opata. Základem poutí nebyl kostel, ale 75 cm vysoká zázračná soška P. Marie, která byla po povodni v roce 1523 nalezena u dnešního mostu. Dnes tam stojí na tuto událost pomník.

Start - muzeum Achilles

Do Horní Police se snadno dostaneme vlakem, autobusem i autem. Výlet zahájíme na levém břehu Ploučnice u restaurace U Huberta. Zde vidíme onen zmíněný pomník na místě nálezu sošky, je zde obchod, odbočky na Podlesí a Dolní Polici, místo je hezky upravené. My se vydáme po historickém mostě z roku 1843, který byl skoro málem zbořen po výstavbě mostu nového. Ale nestalo se tak, takže přejdeme na tzv.Malou Stranu, kde po pravici vidíme barokní zámek. My se ale dáme po hlavní silnici vlevo a přejdeme přes trať. Za ní zahneme prudce vpravo a před sebou máme dům s peč. službou, bývalou vilu majitele zdejší továrny na jízdní kola a motorky značky Achilles. Zde zahneme vlevo, v domě nad námi je malé muzeum věnované právě této kdysi vyhlášené značce.

Radeč

Pod muzeem jdeme podél zdi DPS kolem vysokého smrku zatravnělým schodištěm ke škole z roku 1955. Nad školou se na křižovatce dáme vpravo, ale nezahneme vpravo do vsi, nýbrž vlevo a rovnou nahoru k osadě Dvorsko. To byla ves z poloviny 18. století, mívala 9 domů i hospodu, ale již roku 1955 tu nikdo nebydlel. Dnes tu stojí jediný dům, kolem kterého projdeme a na kraji lesa zahneme vpravo. Pak vlevo podle okraje lesa a pak lesem stoupáme na úbočí Dvorského vrchu do nejvyššího místa cesty s výhledem do krajiny, zejména na Radeč pod námi. Pak začneme klesat a v Radči jsme za chvilku.

Ves vznikla zřejmě na počátku 14. století, ne-li dřív, uvádí se roku 1341. V minulosti se zde hovořilo i o sídle, ale není to zcela dokázané. My ale obejdeme ves po horním okraji po žluté značce.

Volfartice

Žlutá značka nás po silnici dovede do Volfartic. Zde v klesání v prudké levotočivé zatáčce odbočíme vpravo a dojdeme k mohutné budově tvrze Horní Volfartice. Tu vystavěl v polovině 16. století Hanuš z Weisenbachu. V roce 1624 bylo panství připojeno k Horní Polici a tvrz po roce 1793 se stala obytním domem a za pozdějšího JZD hospodářským objektem. Dnes je soukromým majetkem a je velmi vkusně opravená na bydlení.

Od tvrze, od které je pěkný výhled na protější kostel se hřbitovem, se vrátíme na silnici a sejdeme již bez žluté dolu na hlavní křižovatku. Zde zahneme vpravo a dojdeme pod školu k můstku po levici. Ovšem my se dáme vpravo po místní asfaltové komunikaci (za čp. 282). Stoupáme rovně mezi stromy a pak po okraji les až na záhyb místní silničky pod dvojitým vysokým vedením.

Radečský vrch

Pokračujeme silničkou stále nahoru až do lesa. Zde přijdeme na rozcestí, na kterém zahneme vpravo. Ujdeme ale jen asi 150 metrů a ještě v lese odbočíme vlevo a stoupáme na Radčský vrch (504 m). Z něho pak máme pěkný výhled do krajiny, zejména na široké údolí Ploučnice, ale i třeba na Lužické hory aj. Vrch je tvořen čedičem, což je patrné z výchozů do zajímavých skalek.

Vrchol opustíme stejnou pěšinou, ale odbočíme v polovině klesání vlevo a úbočím se stočíme k jihozápadu. Pak opět klesneme a kamenitými stráněmi dojdeme na okraj lesa.

Stoupno

Loukami mezi lesíky se stočíme vpravo a přijdeme k prvním domům Radče a pak na hlavní silnici. Po ní se dáme vlevo dolu a silnice nás dovede do osady Stoupno. To vzniklo zřejmě současně s Policí již na konci 13. století, ale bylo zde maximálně 21 čísel. Jako zajímavost zmíníme zdejší marné pokusy o těžbu uhlí v 19. století. Šachta byl hluboká přes 50 metrů.

Cíl - Horní Police

Po silnici pokračujeme po mostě přes Ploučnici a vpravo a přímo do Horní Police.

Trasa měří 14 km, nejvyšším místem je Radčský vrch 504 m, nejnižším místem je start a starý most v Polici 237 metrů nad mořem. Celkově jsme nastoupali asi 500 metrů, a to na začátku a pak při výstupu na Radečský vrch. Cesta sice vede místy po asfaltových komunikacích, ale celkově není vhodná pro cyklisty.

Dvorsko
Radečský vrch
Tvrz Horní Volfartice
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků