Výlet: Lázně Velichovky a okolí - Lázeňské město.

Dnešní výlet bude určen nejen návštěvníkům a klientům Lázní Velichovky, ale i těm, kteří mají rádi trochu tajemna. Navštívíme totiž několik hradů, po kterých zbylo sice jen málo, ale génius loci tu platí stále. Kdo ale raději touží po přírodě, okolí Velichovek je určitě moc pěkné, takže pozná i tuto stránku zdejší krajiny.

Velichovky:

Velichovky se připomínají v roce 1389, kdy patřily k hradu Rotmberk. Po roce 1523 se ale staly samostatným panstvím s tvrzí, která stála na místě obecního úřadu. Od roku 1603 patří pánům z Valdštejna, z nichž Hanibal tu postavil 1616 renesanční kostel. To již ale Velichovky ztratily punc střediska panství, a navíc se tu majitelé mění. Anna Salomena z Hořovic, Černínové, Mladotové ze Solopysk. Za Jana Pavla Pácalta z Adelschwungu se od roku 1777 opět Velichovky staly samostatným pannství, se zámečkem na místě tvrze. Po něm obec patřila Podivínům z Höpflingenu a Bergendorfu do roku 1907. Z tohoto rodu provdané sestry Berta Bess Chrostin a Gabriela Spens Boden založily roku 1897 lázně, kde jsou v provozu dodnes.

Mimo zmíněný kostel jsou tu další památky, socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1760, reliéfní kamenný smírčí kříž z doby neznámé a zvonička z roku 1933 církve Československé husitské.

Start - tvrz Dubenec:

Výlet zahájíme kdekoliv na modré značce, která prochází Velichovkami, protože jinou tu nenajdeme. Pro přesnost si určíme tento bod u kostela. Hlavní je, že pak půjdeme ulicí Na Třešňovce, vlevo Na Habeši, a pak přejdeme přes hlavní silnici a jsme za obcí. Projdeme polem a v lese přijdeme na rozcestí U Velichovského rybníka. Tady pokračujeme rovně po žluté na rozcestí U Dubence. Žlutá se tu stáčí prudce vlevo po kraji lesa. Jenže asi po 100 metrech v lese odbočíme na mýtině ze žluté vpravo na neznačenou lesní cestu. Ta mírně klesne na okraj strání nad potokem Hustířanka. Jdeme po horním okraji srázů a pomalu se stáčíme vpravo, až dojdeme na okraj samostatného hřbetu se zbytky hradu či tvrze ze 14. století, rozbořen byl 10 .6. 1441. Dnes se hradu říká i Kozamberk či Kalinovec. Dochovaly se mohutné valy a příkopy.

Vražba:

Tvrziště opustíme cestou po hřbetu zpět, ale stočíme se vpravo po horním okraji svahu, až narazíme na žlutou značku. Po ní lesy, loukou a také po okraji pole dojdeme na silnici (č. 285) z Hustířan do Vilantic. Po silnici se žlutou jdeme vpravo, ale jen do první pozvolné pravotočivé zatáčky, kde odbočíme na vedlejší lesní silničku. Jdeme asi 300 metrů serpentinou, a pak musíme odbočit vlevo na hřbet, kterým se dostaneme na výšinu s Hustířanským lesem. Pak pozvolna klesneme na silnici na jižním okraji Hustířan. Do vsi však nezajdeme, odbočíme vpravo po silnici a klesáme až k potoku Hustířanka. Zde odbočíme vlevo na cestu k mlýnu Podhrad, připomínaný již roku 1542. Obejdeme ho zleva a zamíříme na kraj lesa. Ten rovně projdeme a za ním pokračujeme po jeho okraji. Po levé ruce máme přírodní památku Vražba, a než skončí, tedy i les s ní, zahneme prudce vlevo do lesa a vystoupáme šikmo svahem na náhorní plošinu. Zde hned zahneme vlevo a asi po 50 metrech dojdeme ke zbytkům hradu Vražba. Ten existoval od poloviny 13. století a zřejmě byl zničen Branibory po roce 1278. I po něm zbyl mohutný příkop.

Rotmberk:

Vrátíme se na cestu, kterou jsme vystoupali z údolí, a pokračujeme vlevo. Asi po 150 metrech dojdeme na křižovatku, kde objeví značky cyklostezky, dáme se po vlevo. Asi po 100 metrech se cyklostezka stáčí vlevo, ale my pokračujeme lesní pěšinou podél okraje lesa. Vpravo vidíme velikou rozvodnu a pak již, když půjdeme stále podél okraje lesa, staneme na křižovatce. Zde se setkáme s modrou značkou, která nás vlevo dovede na hrad Rotemberk. I zde je to zbytek hradu s mohutnými valy a příkopy, jde o pokračovatele historie hradu Vražba, zvaný Neznášov. Opuštěný byl po roce 1500, a až pak je znám i již jako Rotmberk.

Cíl - Velichovky:

Modrá značka, která nás sem přivedla, nás dovede již bez problémů do cíle ve Velichovkách.

Trasa měří 14 km. Pokud někoho zříceniny nezajímají, nemusí k nim odbočovat a trasa se mu zkrátí o 1,5 km. Nejvyšším bodem je zalesněná výšina před Kozamberkem 326 m, nejnižším místem pak mlýn Podhrad s 258 metry nad mořem, celkové stoupání je necelých 300 metrů, takže je o poměrně rovinatou vycházku. Trasa je vhodná pro pro zkušenější terénní cyklisty.

Lázně Velichovky
Nad hradem Dubenec
Zbytky hradu Vražba
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků