Malá Skála - Výlet kolem Malé Skály - Pantheon a okolí...

 

Zavede-li vás cesta do Českého ráje, nenechte si ujít návštěvu turisticky atraktivní obce Malá Skála. Naleznete ji na řece Jizeře mezi Železným Brodem a Turnovem. V okolí se nachází desítky turistických cílů, které stojí za to navštívit.

 

Na pískovcovém útesu nad obcí se tyčí hrad Vranov – Pantheon. Původní hrad byl postaven v první polovině patnáctého století na obranu proti husitům. Na začátku devatenáctého století nechal místní textilní podnikatel František Römisch na troskách hradu vybudovat pomníky významných osobností. Z vyhlídky je pěkný pohled do údolí řeky.

 

Po návratu do údolí si určitě zasloužíte příjemné posezení s občerstvením. Jednou z možností odpočinku je Boučkův statek (vyplatí se zajistit si rezervaci, neboť statek je oblíbenou restaurací turistů, cyklistů i horolezců). Je to roubená patrová budova, která je nádhernou ukázkou pojizerské architektury. V patře najdete stálou expozici historie regionu a galerii výtvarného umění.

 

Každého návštěvníka rozhodně budou lákat, z Malé Skály dobře viditelné, Suché skály. Bohužel, ty pro běžného turistu dostupné nejsou. Nevedou tudy ani žádné značené cesty. Důvodem je bezpečnost (padající kameny) a také ochrana této národní přírodní památky. Nádherný výhled na panorama skal je z vyhlídky na vrchu Sokol.

 

Když se vydáte z Malé Skály po Vranovském hřebeni, dojdete po cca 3 km ke zřícenině hradu Frýdštejn. Hrad byl na strmých skalách postaven ve druhé polovině čtrnáctého století. Dominantou hradu je patnáctimetrová hradní věž. V současné době je ve vlastnictví obce Frýdštejn. Zajímavost – filmovala se zde pohádka „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“.

 

Další zajímavosti v okolí: skalní města Kalich a Chléviště, zřícenina hradu Zbirohy, Klokočské skály, a další.

Frýdštejn
Výhled na Trosky
Okolí Malé Skály.
Pantheon - Malá skála.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků