Výlet kolem Opočna, Dřízenské údolí, Přepychy, Osičina.

Na dnešní výlet se vydáme z Opočna. V tomto městečku lze strávit v pohodě a za pěkného počasí celý den a stále je na co koukat. Stojí zde především renesanční zámek, jeden z nejvýznačnějších v tomto slohu v naší republice, ale nejen ten. Ve městě je dále kostel Nejsvětější Trojice (1567) s mramorovým oltářem, kostel Panny Marie (asi 1603) se zvonicí (1596), kapucínský klášter a kostel (1678), bývalý pivovar a spousta historických domů, jako třeba čp. 9, 13, 24, 79, 134, 141, 208 a další. Můžeme se také projít kolem Mariánského sloupu a dalších soch a památných stromů ve městě, ale také po starobylém mostu přes Zlatý potok. Samozřejmě tu je ještě zámecký park s dalšími stavbami, jako jsou míčovna (1635 a 1690), letohrádek, pivovar a rybníky.

Start - Záhornice:

Výlet začneme u rozcestníku na jižní straně Kupkova náměstí. Namíříme si to po červené a žluté Komenského ulicí kolem kostela P. Marie a přejdeme přes Zlatý potok. Na dalším rozcestí Švamberk se odpojíme od červené a pokračujeme vpravo jen po žluté. Ta nás provede kolem zdi obory a po silnici do osady Malé Záhornice a dál do Záhornic. Ta se připomíná až v roce 1680. Zde zahneme po silnici vlevo, projdeme kolem kapličky a serpentinou. Vyjdeme za ves, ale zde zatočíme na úzkou asfaltku prudce vpravo a opět stoupáme mezi domky. Na rozcestí u domu čp. 52 se dáme vlevo. Jdeme rovně a silnička se změní na polní a lesní cestu, až dojdeme na rozcestí se zelenou značkou.

Osičina:

Zelená značka nás dovede k rozhledně Osičina. Ocelová konstrukce stožáru mobilního operátora byla postavena v roce 2002, ale rozhledna byla zpřístupněná v roce 2004. Celková výška věže je 54 metrů, vyhlídková plošina je v úrovni 33 metrů nad zemí. Máme odtud nádherný kruhový rozhled na Královéhradecko, Orlické hory, Krkonoše a Železné hory.

Dřízenské údolí:

Rozhlednu opustíme po žluté značce, která nás klikatě dovede do Dřízenského údolí. U rozcestníku zahneme vpravo a dojdeme ke křížové cestě. Vyvěrá zde pramen a u studánky stojí pěkný kříž. V roce 1889 byla nedaleko pramene postavena kaple Panny Marie Lurdské a 14 zastavení křížové cesty v podobě výklenkových kapliček a ještě kaple Božího hrobu právě poblíž studánky. Po prohlídce pokračujeme dál po žluté do Přepych.

Přepychy:

Přepychy jsou starobylou obcí, uváděnou v roce 1355. Z té doby se dochoval i gotický kostel sv. Prokopa, bohužel panské sídlo (tvrz, zámek?) se nedochovalo, i když panství Přepychy bylo samostatné až do roku 1752. Projdeme vsí kolem kostela a pak kolem pomníku a křížku a rovně směr na Opočno. Za zatáčkou sejdeme ze silnice na polní cestu vpravo a hned alejí vlevo.

Cíl - Opočno:

Vstoupíme do obory a pak již rovně dojdeme do Opočna a na náměstí.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je návrší Osičina s rozhlednou 416 m, nejnižším místem je Zlatý potok na Opočně 280 metrů nad mořem, celkové stoupání je 300 metrů. Trasa je vhodná i pro cyklisty.  

Dřízenské údolí
Rozhledna Osičina
Přepychy
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků