Výlet do Německa: Krkavčí kameny, Nonnenfelsen (Skály jeptišek), Lindnersteine (Medvědí kámen), Varhany

Dnes se opět vypravíme kousek za hranice, a možná nejen státní, ale i za hranice našich snů. Navštívíme úžasnou oblast kolem obce Jonsdorf. Jestli vám toto jméno nic neříká, tak po absolvování této trasy na něj do smrti nezapomenete, tomu věřte. My ale výlet začneme u nás, v Dolní Světlé.

Dolní Světlá:

Dolní Světlá je horská protáhlá údolní ves kolem říčky Svitávky, která tu je ale ještě malým potůčkem. Ves vznikla ve 14. století zřejmě na ploše vykáceného lesa, jehož dřevo bylo použito na vytápění sklářských pecí. Jejich zbytky se tu v okolí nalézají dodnes. Ves patřila k panství Milštejn a s ním i později k Zákupům. Z památek tu můžeme vidět lidové dřevěné chalupy, kaplička je drobná a vedle ní stojí penzion, ovšem který byl původně celnicí.

Start – Krkavčí kameny:

Výlet zahájíme v centru osady, na křižovatce u hostince Stará hospoda. Prochází tudy červená turistická značka, po které se vydáme severním směrem, tedy podél Svitávky. Na konci vsi mineme zmíněnou bývalou celnici a kapličku, ale přejdeme zde na zelenou značku. Tou pozvolna stoupáme lesní silničkou k státní hranici. Po stranách si můžeme všimnout starých úvozů, protože již ve středověku zde byl důležitý přechod přes hraniční hory. Těsně u hranice se před námi tyčí skaliska Krkavčí kameny. Můžeme zde vidět i nějaké staré zdi, ale nejsou po hradu, ale po hostinci Gondola z roku 1887. Vršky skal jsou pro turisty nepřístupné, výhledy z jejich úpatí jsou jen dílčí. Přesto jde o moc hezké místo.

Nonnenfelsen (Skály jeptišek):

Na hranicích, kde je jen prostá závora, vstoupíme na území Saska, resp. Horní Lužice. Pokračujeme stále po zelené značce, až na rozcestník. Tady odbočíme vlevo, přejdeme přes potůček a po zelené značce jsme hned pod skalní výšinou Nonnenfelsen. Najdeme zde upravené výstupy na skalní bloky, skalní chodby, ale stojí tu i restaurace z roku 1860, v dnešní úpravě po požáru v roce 1902. Pro zdatné je zde i vybudovaná ferrata.

Kurort Jonsdorf:

Od parkoviště pod skalami pokračujeme po modré (Oberlausitzer Bergweg) přes Malou skalní uličku (Kleine Felsengasse) na silnici již mezi domy. Zde opustíme značku a zabočíme vlevo. Dojdeme k velmi pěkné hrázděné stavbě restaurace Zum Lindengarten, kde narazíme na žlutou značku. Po ní se dáme vpravo a dojdeme k restauraci Dammschenke. Pod ní je zelený Hermann R. Tempel-Platz s pomníkem. Stále však pokračujeme po žluté až k informačnímu centru. Vedle něho stojí lázeňská budova, obec se vlastně jmenuje Kurort Jonsdorf, Lázně Jonsdorf. Ves se připomíná v roce 1569, rozvoj turistického, resp. lázeňského ruchu nastal v roce 1841. Starší je ještě těžba pískovce na výrobu mlýnských kamenů, a to od roku 1580. Těžba byla zastavena v roce 1917.

Pod lázněmi se rozkládá pěkný park s voliérami a dalšími atrakcemi. Zajímavostí m í obec daleko víc, ale vše zjistíme v IC.

Lindnersteine (Medvědí kámen):

Na křižovatce vedle obecního úřadu (Gemeindeamt) stojí vedle menšího parku s fontánou turistický rozcestník. Od něho se dáme na jih po ulici Talweg proti toku potoka Grundbachu. Ale jdeme jen kousek, mezi skalami odbočíme vpravo po schodech Am Kurhaus. Pak odbočíme vlevo a dojdeme na konec skalního hřbítku s vyhlídkou na obec Lindnersteine. Při cestě zpět kousek pod vyhlídkou odbočíme vlevo a sejdeme mezi domy na křižovatku. Zde se dáme vlevo po Hohlsteinweg.

Drei Tische (Tři stoly):

Pokračujeme na další křižovatku a za ní k lesíku. V něm odbočíme vpravo a lesní cestou pozvolně vystoupáme do lesa, kde narazíme na turistický rozcestník. Od prava sem vede modrá a od leva zelená. Dáme se tedy vlevo po modré i zelené, přejdeme přes plochu starého sportoviště a dojdeme k dalšímu rozcestníku. Tady jsou informační tabule, my tu také odbočíme vpravo jen po zelené a vystopuáme ke skalisku Drei Tische (Tři stoly). Ta má tři vrcholky, které tvoří vodorovné desky silně proželeznělého pískovce. Jinak jsme zde v oblasti nejstaršího lomu již z 16. století.

Orgel (Varhany):

Pokračujeme dál po zelené, odbočujeme vlevo na skalní vyhlídku, a pak vpravo na Carolafelsen (Karlina skála, 570 m).

V této oblasti můžeme odbočovat k dalším skalním útvarům, ale musíme se stále vracet k zelené značce. Ta nás dovede na křižovatku s červenou. Kousek vpravo jdeme po obou barvách, ale pak zase jen po zelené Naturlehrpfad Mühlsteinbrücke k pomníku Dr. Heinkeho a dále skalami. Pak se opět spojíme s červenou a po nich společně pokračujeme k odbočce ke Grosse a Kleine Orgel (Velké a Malé varhany). Jde o ukázku pískovcové odlučnosti, kterou najdeme i u nás na Českolipsku, např. je to Dutý kámen u Cvikova.

Cíl - Dolní Světlá:

Pokračujeme dál po obou značkách, ale pak již jen po červené a dojdeme ke státní hranici. Zde se dáme po hraničním chodníčku vlevo a bez značky asi po 80 metrech dojdeme na lesní cestu, kterou se dáme vpravo a již v Čechách klesáme podle potůčku. Cesta se lomí vlevo, takže pak pokračujeme k jihu po okraji lesa a kolem několika samot. Cesta zahne pak vpravo a klesne na silnici již jen malý kousek nad Starou hospodou, našim cílem.

Trasa měří 14 km, určitě se vám líbila. Nejvyšším místem je výšina na červené německé značce při návratu kousek před naší hranicí 596 m, nejnižším místem je pomník R. Hermanna v Jonsdorfu 418 metrů nad mořem. Celkové převýšení je asi 500 metrů. Trasa není vůbec vhodná pro cyklisty.

Krkavčí kameny
Výhled z Carolafelsen
Výhled z Nonnenfelsen na Jonsdorf
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků