Výlet kolem Černého Dolu, Purkhybl, Lom, Vápenická stezka..

Městys Černý Důl patří k nejvýznamnějším turistickým a rekreačním střediskům Krkonoš. Má za sebou i zajímavou historii. V roce 1383 jsou odsud první zmínky o dolování železné rudy, u jednoho dolu s názvem Pomoc Boží (Gottes Hilf) vznikla osada poblíž Nové Vsi, uváděné roku 1489. V roce 1556 zde byla postavena kaple. Eustachie z Gensdorfu, vdaná za Zikmunda Bočka z Hermstorfu, nechala v roce 1564 osadu povýšit na městečko a to dostalo i nové jméno Černý Důl. Od 18. století se zde začal ve velkém těžit vápenec a mramor, a tento důl si právě při výletu prohlédneme. Vedle toho se tu rozvíjelo dřevařství, textil a zemědělství, zejména chov dobytka.

Černý Důl má čtvercové náměstí s historickými domy, z dalších památek vyniká kostel sv. Michaela Archanděla, přestavený z původní kaple. V dnešní podobě je z let 1830 až 1832.

Start - vápencový lom:

Výlet zahájíme u rozcestníku vedle autobusové zastávky. Vydáme se po značkách naučných cest Vápenická stezka a Okolo dolu. Za náměstím zahneme na křižovatce vlevo a hned zase vpravo. Vystoupáme na okraj lomu a můžeme se podívat do jeho mohutného jícnu. Pokračujeme pak dál do stráně již jen po značkách žluté a NS Okolo lomu. Na hřbetě nad námi se žlutá odpojí vpravo, my se však dáme vlevo. Po silničce se opět přiblížíme k lomu, k jeho horní a méně využívané části.

Lanovka:

Na další křižovatce se setkáme se značkami cyklostezky, a dáme se tu prudce vlevo. Opět jdeme takřka po kraji lomu, který máme po pravici. Značky vedou po kraji lesíka, který nás od lomu odděluje, ale ještě ve svahu odbočíme po neznačené cestě vpravo po hřbítku k vysílači. Od něho lesem klesneme do průseku, nad kterým se tyčí nákladní lanovka. Ta míří od lomu v Černém Dolu přes Slunečnou Čistou, Malou Sněžku a Malý Lánov. Má délku 8,25 km a končí v Kunčicích nad Labem. My se dáme po cestě vedoucí pod lanovkou vpravo a jdeme asi jeden kilometr. Sejdeme do údolíčka s potůčky a zde odbočíme vlevo jihovýchodně na cestu mezi poli.

Purkhybl:

Cestou mezi poli mineme po pravici mohutný dub a vedle malou vodárnu a kolem hospodářských objektů vlevo sejdeme na silnici II/297 v osadě Čistá u hasičské zbrojnice. Dáme se tu vlevo po silnici a míjíme vícero soukromých penzionů. Jdeme opět asi jeden kilometr a za Roubenkou uvidíme vpravo dřevěný můstek, po kterém odbočuje cyklotrasa (modrá) 4301. Zde na ostrožně před námi stával ve středověku hrad či hrádek, ovšem neznáme jeho jméno a tím pádem ani jeho osudy, lidově se mu říká Purkhybl. Tušit ale můžeme, že byl postaven na ochranu zdejší hornické činnosti.

Svatá Barbora:

Na křižovatce se dáme vpravo po trase zmíněné cyklostezky a po místním okruhu údolím Smrkového či Smrčinového potoka. Pozvolna stoupáme, mineme chatu Černý Důl a dále v lese se od nás vpravo cyklotrasa prudce odpojí. Pak již dojdeme na rozcestí v katastru Janských Lázní (čp. 154) a pod Olympii. Zde zahneme vlevo a dojdeme na silnici, vedoucí vpravo směrem do Janských Lázní. My ale zde u kapličky svaté Barbory silnici přejdeme a pokračujeme loukami až ke křížku, za kterým vstoupíme do lesa.

Cíl - Černý Důl:

Jdeme po okraji lesa, míjíme horní konce vleků Nad hřbitovem a dojdeme na křižovatku, kde se k nám zprava připojí žlutá značka. Ta nás již v pohodě a hlavně po silnici dovede do cíle na náměstí v Černém Dole.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je hřeben nad lomem (741 m) a nejnižším hasičská zbrojnice v Čisté 505 metrů nad mořem. Celkové stoupání je asi 450 metrů, což na Krkonoše je vlastně "rovinka". Trasa je vhodná i pro lépe fyzicky zdatné cyklisty.

Náměstí Černý Důl.
Lom v Černém Dole.
Nákladní Lanovka Černý Důl.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků