Lužické hory – Přehrada Naděje

V hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka leží přehradní nádrž Naděje. Najdeme ji pod Suchým vrchem nedaleko od Horní Světlé a 1,5 kilometru severně od osady Naděje. Nádrž byla postavena v letech 1937 – 1938 podle projektu A. Niklase z Teplic. Původně sloužila jako zásobárna vody respektive akumulační nádrž pro pohon mlýna a pily v osadě Hamr.

Naděje má kamennou přehradní hráz. Ta je dlouhá necelých 92 metrů a 8,5 metru vysoká. Znělec na její stavbu byl vytěžen v lomu na severním svahu Suchého vrchu. Spodní výpusť nádrže je uzavřena a voda volně přepadá přes korunu hráze. Přehrada Naděje není v současné době využívána a slouží pouze na případné koupání. Nicméně na jejich březích nejsou žádné pláže a voda bývá velmi studená.

V okolí přehrady byly nalezeny stopy po sklářských hutích. Jedna byla asi i na Fořtově louce. Ta je ale nyní součástí vodní plochy, která má celkově 1,16 hektaru. V okolí se také v minulosti pálilo dřevěné uhlí. Stopy po milířích jsou často viditelné až dodnes.

Když už vás vaše kroky zavedou k nádrži Naděje, vystoupejte i výš. Na severním svahu Suchého vrchu najdete Ledovou jeskyni. Přístup do ní byl sice bohužel znemožněn přírodními vlivy a posléze i uzamčeným vchodem, nicméně i z venku je to hezká podívaná.

Zajímavé technické údaje o přehradě Naděje můžete najít na (Odkaz). O Ledové jeskyni a jejím osudu se dočtete více na (Odkaz). Určitě stojí za přečtení i navštívení.

Přehrada Naděje
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků