Výlet v Beskydech na Prašivou - Kyčera, Komorní Lhotka, Malá Prašivá.

Na úpatí Beskyd leží pěkná obec Komorní Lhotka. Nemyslíme si, že by byla všeobecně v naší republice známá, tak se do ní podíváme, a navíc se odtud ještě vydáme na výlet do hor.

Komorní Lhotka:

Obec s tímto názvem najdeme na půli cesty mezi Frýdkem-Místkem a Třincem, z dálnice D48 (E462) je to sem od exitu 62 pouhých 8 km přes Hnojník. Obec vznikla kolonizací zřejmě v 2. polovině 14. století, ale první písemná zmínka je až z roku 1455. Během historie se měnil její název, dnešní se ustálil v roce 1894. V část obce se dochovaly typické těšínské roubené chalupy i s jejich hospodářskými budovami a seníky, tato část je vyhlášená jako vesnická památková zóna. Evangelický kostel zde byl postaven v roce 1783, jeho věž až v roce 1850. Katolický pseudogotický kostel byl postaven pro letní hosty v roce 1885. Další zajímavostí jsou malé lázně s tradicí od roku 1860, kde se m.j. nabízejí bylinné koupele.

Start - Malá Prašivá:

Začátek výletu si stanovíme v centru Komorní Lhotky, u turistického rozcestníku u mostu přes potok Ráztoka, kde se kříží modrá a žlutá značka. My se vydáme po žluté na západ, mineme evangelický kostel a pak zahneme vlevo. Jdeme podél toku potoka Stonávky přes osadu Kyčera a dál strání lesem a kolem různých samot, mineme i několik pramenů a v konci jen lesem vystoupáme na Malou Prašivou. Jsme vysoko 707 metrů nad mořem, ale jde jen o hřbet, který se táhne od Vyšní Lhoty a dál odsud až na Ropici (1083 m). Tady se nachází dřevěný kostel sv. Antonínu Paduánskému z roku 1640. Byl údajně postaven hrabětem Jiřím Oppersdorfem na památku toho, že zde nezahynul po střetu s jelenem. Kostel se stal významným poutním místem a poutě se tu konají dodnes. My ale asi zavítáme do chaty Na Prašivé, která tu stojí od roku 1921, a kde se můžeme nejen občerstvit, ale také se porozhlédnout do kraje z věže, která budovu korunuje.

Kyčera:

Po prohlídce Malé Prašivé pokračujeme dál po červené. Stoupáme zalesněným hřebenem na Prašivou, mineme vysílač i samotný vrchol. Stejně z něho není žádný výhled. Klesneme do sedla a začneme stoupat na další vrchol Čupel. Když se odpojíme od červené, můžeme po stejně dlouhé trase přejít přímo přes vrchol a dostat se tak do výšky 873 metrů nad mořem. Ale výhled odtud také není. Pak pokračujeme stále po červené kolem dvou pramenů, jeden je považován za počátek říčky Stonávky. Dojdeme na rozcestí Kotař s modrou značkou. Pokud toužíme po občerstvení, stejnojmenná chata je kousek dál po červené, ale jinak my odbočujeme vlevo po oné modré. Jdeme asi jeden kilometr do míst, kde modrá odbočí vpravo a začne klesat stráněmi do údolí Raztoky. Tady se od značky odpojíme a pokračujeme po hřbetu na vrchol Kyčery. Konečně jsme tu našli místo, ze kterého jsou, sice dílčí, ale pěkné výhledy.

Cíl - Komorní Lhotka:

Jsme zde sice bez značek, ale orientace je velmi jednoduchá. Klesáme z vrcholu dál ve směru příchozího hřbetu asi půl kilometru. Tady pak odbočíme vpravo a měli bychom klesnout do horní části cílové obce. Na silnici se dáme vlevo a dojdeme do cíle. Pokud neodbočíme, a budeme stále klesat v daném směru, dostaneme se i tak do Komorní Lhoty, kde po žluté pak dorazíme taky do cíle.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Čupel 873, nejnižším pak start a cíl 414 metrů nad mořem. Celkové převýšení je asi 570 metrů, což není na hory hodně, a navíc je to po pohodlných cestách. Trasa by šla zdolat i na horských kolech, ale není to vysloveně cyklistická trasa.

Dřevěný kostel na Malé Prašivé.
Malá Prašivá.
Žulová studánka v Beskydech.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků