Výlet okolím Náměště nad Oslavou - Řeznické muzeum, Zňátky, Velkopolský dvůr. Výlet Vysočinou...

Město Náměšť nad Oslavou je známé zejména pro nádherný zámek a vojenské letiště. Najdeme zde i jiná atraktivní místa, ale my tu jsme pro výlet a ne prohlídku města. Ostatně některé zajímavosti stejně cestou mineme, takže i neznalci města si přijdou na své.

Start - Řeznické muzeum:

Výlet začneme v centru historického města na Masarykově náměstí. Zde najdeme informační centrum, městský úřad, poštu a i místa k občerstvení. Od kostela sv. Jana Křtitele se dáme k baroknímu mostu, ovšem před ním zahneme vpravo a podle řeky Oslavy dojdeme k Řeznickému muzeu Jana Pavlíčka. To bylo založené v roce 2012 a najdeme zde exponáty starší i víc jak 150 let.

Zňátky:

Pokračujeme dál podle řeky, podejdeme silniční most a mineme dětské hřiště. U čistírny odpadních vod narazíme na zelenou značku, po které se dáme na další cestu. Překročíme Oslavu do Smetanovy ulice. Za městem pak podejdeme železniční most a po dalším přejití řeky vystoupáme do vsi Zňátky, která se uvádí poprvé v roce 1377. Projdeme kolem rybníku na náves s kaplí a s rozcestníkem.

Tvrziště Zňátky:

Pokračujeme dál po zelené až na okraj lesa na výšinu Kleštěnec (422 m). Zde se odpojíme od značky a v nejvyšším místě cesty, jen pár metrů od okraje lesa, zahneme vlevo. Cesta nás dovede do plochého sedla proti bezejmenné výšině. Pokračujeme po její levé straně a pak po hřbetu klesneme k valům a příkopům tvrze Zňátky. Jestli se tak skutečně jmenovala, přesně nevíme, protože nejsou o ní žádné historické zprávy. Opevnění je však zajímavé, ovšem bez známek zdiva, ale je odsud hezký pohled na náměšťský zámek a protější Velkopolský mlýn.

Tvrziště je zakončené skalní stěnou, po které se dáme vpravo a podle Oslavy ze zatočíme a dojdeme k můstku.

Velkopolský dvůr:

Přejdeme přes Oslavu a na kraji lesa zahneme vpravo. Vystoupáme na hřbítek, kde objevíme červené značky. Dáme se po nich vlevo. Podejdeme vysoké vedení a pak s červenou neodbočíme vlevo, ale jdeme rovně a pak přes koleje a po silnici dorazíme k Velkopolskému dvoru. Za ním od cyklo rozcestníku se dáme vpravo po cyklotrase 5182. Jdeme nádhernou tzv. Severovýchodní kaštanovou alejí. Na jejím konci neodbočíme s cyklisty vpravo, ale jdeme rovně kolem turistického přístřešku a pak po silnici do Kralic nad Oslavou.

Kralice nad Oslavou:

Jistě znáte pojem Kralická bible, tak to jsme tady. Jádrem obce byla tvrz, kde se na přelomu 16. a 17. století skrývala českobratrská tiskárna. Dnes můžeme spatřit její zbytky a navštívit sousední Památník Bible kralické a bratrské tiskárny. Další památkou obce je i gotický kostel sv. Martina z 14. století.

Náměšťská obora:

Za tvrzí odbočíme z hlavní silnice vlevo a dojdeme ke Kralické oboře. První zmínka o tomto loveckém revíru je z roku 1437 a dnes navazuje na zámecký park v Náměšti, po které také nese jako celek jméno. Plocha obory je 346,5 ha.a stojí zde zámeček Lusthaus z roku 1890, ve východní části myslivna z roku 1850 a u zdi při silnici na Brno hájovna. Chovají se tu zejména daňci, ale žije zde velké množství dalších zvířat a najdeme zde i některé zajímavé představitelé flóry. Kdyby nebyla obora přístupná, musíme ji obejít zprava přes Otradice, nebo zleva po hlavní silnici.

Cíl - Náměšť:

Oborou projdeme po silničce, mineme drobné rybníčky a přijdeme k rozsáhlému zámeckému areálu. Projdeme ho kolem zámku, a pokud ho nenavštívíme, pokračujeme pak po žluté značce až do cíle na Masarykově náměstí.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Náměšťská obora 476 m, nejnižším přechod přes Oslavu pod zňáteckou tvrzí 342 m nad mořem. Celkové převýšení je pouhých 330 metrů, takže jde víceméně o rovinatou trasu. Tu jde až na kousek podle Oslavy pod Zňátkami projet i na kole.

Zámeček Lusthaus.
Náměšť z Kleštěnce.
Tvrz Kralice.
Zňátky.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků