Ústecké vyhlídky - Střekovská vyhlídka, Mariánská skála, Erbenova vyhlídka, Malé sedlo.

Město Ústí nad Labem má z našich krajských měst jedno z nejkrásnějších okolí. Přímo z jeho středu lze totiž podnikat poměrně náročné výlety do přírody. Dnes ale nesáhneme po obzvláštní náročnosti, i když určité převýšení nás čeká. Vydáme se totiž na tři vyhlídky nad městem, každá má jinou historii, ale všechny dávají poznat význam první věty tohoto článku.

Start - Malé Sedlo:

Začátek výletu jsme stanovili u hlavního vlakového nádraží při turistickém rozcestníku. Ono nejde přímo o rozcestník, ale spíš konečník či začátečník, protože odsud vedou modrá a žlutá jen jedním směrem. Vydáme se tedy podle nich, ale jen na konec nádraží, kde odpojíme a vpravo podejdeme viadukt. Kolem kašny přejdeme na rampu a na most Dr. E. Beneše. Ten byl vystavěn v letech 1934–1936 a zajímavá je i jeho pozdější historie. Přejdeme tedy přes Labe a jsme na třídě Národního odboje,. Přejdeme na levou stranu a pokračujeme přes křižovatky až na kruhák s Děčínskou. Ten přejdeme a narazíme na žlutou značku se zelenou okruhovou. S ním přejdeme přes železniční přejezd a Žukovovou jdeme stále nahoru i s tím, že nás žlutá opustí vlevo. Na Novosedlickém náměstí zahneme vlevo do Kojetické. V mírné pravotočivé zatáčce odbočíme vlevo se zelenou a po schodech a dále lesem vystoupáme na vrchol Malého Sedla.

Malé Sedlo:

Vrchol s výškou 284 m se v roce 2003 dočkal revitalizace, a to včetně výstavby turistické rozhledny. Ta byla postavena na podzim 2009 na místě bývalé letecké pozorovatelny podle projektu Ctibora Žežulky o výšce asi 8 metrů pod názvem Střekovská vyhlídka. Slavnostní otevření proběhlo 15. května a dnes je toto místo jedním u nejoblíbenějších cílů Ústečanů i dalších návštěvníků města.

Mariánský most:

Pod vyhlídkou odbočíme na kraji lesa vlevo po staré a málo používané cestě, ale je tom jedno, pokud ji netrefíme, protože stejně musíme dojít zpět na Kojetickou ulici. Tou jdeme vlevo až z autobusové zastávce Poslední cesta. Zde odbočíme mírně vlevo. právě to takto zajímavě nazvané ulice. Mineme dolní zeď hřbitova a pod ním se k nám zprava připojí žlutá značka. S ní pak jdeme ale jen kousek, ale to již jsme v ulici Nová. Proti škole se žlutá odpojí vlevo a my sejdeme k Labi přímo k Mariánskému mostu. Ten byl postaven v roce 1998, kdy se stal i jedním ze symbolů Ústí. V roce 2001 byl zařazen mezi deset nejkrásnějších staveb světa posledního desetiletí 20. století. My ho přejdeme po stezce vedoucí středem mezi vozovkami.

Mariánská skála:

Za mostem se dáme vlevo podle železnice, zahneme pak vlevo pod viadukt a kolem benzínky a parkovacího domu zahneme do ulice Důlce. Zde narazíme na modrou značku, která nás vyvede Dobětickou na okraj pole a ke křížku. Zde zahneme prudce vlevo a podle pole a lesíkem dojdeme na úzkou skálu vzniklou těžbou v lomu. Zde máme další z krásných výhledů na město a hory kolem.

Erbenova vyhlídka:

Pokračujeme cestou podél lomu až k hornímu oplocení zoologické zahrady. Dáme se vlevo podle plotu a dál přes pole až opět na modrou značku. Ta nás vede vpravo dál Dobětickou ulicí až k Výstupní. Tu přejdeme do Rabasovy, ale pozor - hned zahneme vlevo do Kmochovy ulice. Za nákupním centrem T + H zahneme k restauraci Milpa a nad ní se setkáme se žlutou značkou. Tou pak Poláčkovou a následně Bradtovou ulicí a lesem dojdeme k Erbenově vyhlídce. Zde stála dřevěná rozhledna již v roce 1889, dnešní je však z roku 1934, ale byla zvýšená v roce 2006 o patro na 15 metrů. Z věže je vidět České středohoří i Krušné hory a hlavně město pod námi.

Cíl:

Od rozhledny se nedáme po žádné značce, přibyla sem totiž i zelená, ale východně podél lesa nad zahrádkářskou osadu. Zde se dáme vlevo Lužickou ulici a klesneme na rozcestí Kočkov. Nad námi je známý hydrometeorologický ústav. Zde můžeme nastoupit do městské dopravy a dostat se do centra, ale jinak pěšky pokračujeme Kočkovskou, Krušnohorskou a za ní vpravo Bělohradskou. Ta skončí na křižovatce s Velkou Hradební, která naznačuje, že jsme v historickém jádru města. Projdeme ho a přes náměstí vlevo k násraží sejdeme Klášterní ulicí a pak Vojtěšskou.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Erbenova vyhlídka 420 m, nejnižším pak je Labe s výškou 139 metrů nad mořem. Celkové převýšení je asi 500 metrů. Trasa, i když vede stále po pěkných cestách, není vhodná pro cyklisty.

 

Erbenova vyhlídka.
Malé sedlo.
Výhled z Mariánské skály.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků