Krkonoše - Údolní přehradní nádrž Les Království

 

Tuto přehradu, která byla spolu s elektrárnou v roce 1958 zapsána jako nemovitá památka, od roku 1964 je národní technickou památkou a od roku 2010 patří mezi národní kulturní památky, najdete asi šest kilometrů od Dvora Králové na Labem proti toku Labe v katastru obce Bílá Třemešná. Postavena je v úzkém údolí. Na levém břehu ji lemuje zbytek starého hraničního hvozdu Království, po němž dostala přehrada své jméno.

 

Podnětem pro výstavbu tohoto vodního díla byla povodeň v roce 1897, která ničivě zasáhla údolí Labe od Vrchlabí až po Pardubice. Ze stejného důvodu bylo rozhodnuto i o výstavbě přehrady Labská u Špindlerova Mlýna. V roce 1903 začalo Technické oddělení pro úpravu řek v Praze připravovat stavební projekt. Vlastní stavba byla zahájena v roce 1910, dokončena byla až v roce 1920. Do realizace projektu zasáhla první světová válka, která stavební práce zdržela. V době dokončení byla největší vodní nádrží v Československé republice.

 

Hráz je postavena jako gravitační oblouková, zděná je z královédvorského pískovce. Maximální výška koruny hráze je 41 m, šířka v koruně 7,2 m, šířka v základu je 37 m, délka koruny hráze je 218 m. Nádrž je dlouhá 5,1 km a maximální zatopená plocha je 85 hektarů. Od roku 1923 je součástí přehrady vodní elektrárna, postavená na pravém břehu pod přehradou, s původním výkonem 2x600 kW. Elektrické zařízení dodala firma Křižík Praha, technologickou část firma Českomoravská-Kolben Praha. V roce 2005 byla elektrárna vybavena dvěma novými horizontálními Francoisovými turbínami s výkonem 2x1,105 MW.

 

Přehrada je postavena v romantizujícím pseudogotickém stylu. Koruna hráze je ozvláštněna dvěma branami s věžičkami. Domek hrázného, stojící na pravém břehu, připomíná kamenný hrad, kterému nechybí ani věž s cimbuřím.

 

Nádherné údolí s „pohádkovou“ přehradní hrází je častým cílem turistů. Chcete-li přehradu navštívit i vy a přijedete-li vlakem, vystupte na nádraží v Bílé Třemešné odkud vás k, necelé tři kilometry vzdálené, hrázi dovede turistické značení. Autem se sem dostanete od Bílé Třemešné nebo Dvora Králové nad Labem.

Lesní království
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků