Výlet kolem Šluknova - Knížecí, Hrazený, Karlovo údolí atd...

Na sever od Národního parku České Švýcarsko se rozkládá Šluknovská pahorkatina. Nelze říci, že Šluknov je jejím centrem, protože leží na jejím severním okraji, ale jde o nejvýznamnější sídlo této oblasti. Je to zajímavý a zřejmě pro odloučenost i velmi málo navštěvovaný kraj. Je to škoda, protože zde můžeme objevovat příjemnou krajinu a drobnější historické památky. My se ale vydáme na nejvyšší vrchol oblasti, vrch Hrazený.

Šluknov

Šluknovské náměstí je upravené, v zimě zde stojí velký betlém, v létě tu je jen přístřešek. Najdeme zde historickou radnici a další historické domy. Žádný z domů však nepamatuje nejstarší období města, na který bylo Šluknov povýšeno v roce 1359, i kostel stojící opodál je "jen" barokní. Nejstarší památkou je proto až renesanční zámek v nedalekém parku, který v roce 1986 vyhořel. Oprava trvala víc jak 20 let, ale dnes opět slouží veřejnosti jako IC, ale má i zámeckou expozici a výstavní sály. Nyní se město pouští do rekonstrukce zámeckého pivovaru.

Start - Křížová cesta:

Začátek výletu bude na náměstí u turistického rozcestníku. Nevydáme se ale hned po značce, ale v horní řadě domů vstoupíme do uličky mezi Masnou a lékárnou a projdeme až ke Křížové cestě. Ta byla stavěna v 18. století a jejím vrcholem je kaple Božího hrobu jako XIV. zastavení, grotty svatého Petra a sv.Máří Magdalény a Getsemanská zahrada. Podle jedné tradice zde na vrcholu stával původní šluknovský hrad, ale nezbylo z něj vůbec nic.

Karlovo údolí:

Podle zadní zdi hřbitova sejdeme do Karlovy ulice na červenou značku. Ta nás podle Pivovarského rybníku dovede do Karlova údolí. Zde stojí mohutná budova bývalého hostince a lázní z roku 1872, bohužel ve zříceném stavu. V okolí zbyly například rybníčky, po kterých se plulo na lodičkách, proti budově roste mohutný a chráněný jasan. Do budovy, která je nyní volně přístupná (2016), ale nedoporučujeme vstoupit, je tam nebezpečno.

Arboretum:

Pokračujeme dál po červené k nově opravenému Čitkovu mlýnu, dnes penzionu. Zde se setkáme se značkami Kunratické NS, která nás seznamuje třeba s hornickou minulostí kraje. Jdeme pak po společných značkách na kunratickou silnici. Zde narazíme na bránu lesnického arboreta, které se začalo budovat v roce 1967. Dnes patří Střední lesnické škole v Šluknově a dvakrát ročně je otevřeno veřejnosti.

Hrazený:

Pokračujeme dál po červené přes osadu Kunratice a pomalu stoupáme k Hrazenému. Na jeho úpatí stojí budova letního dětského tábora, ale my skalními stěnami stoupáme na vrchol. Ten tvoří asi 300 metrů dlouhý plochý hřeben. Ten je vcelku nezajímavý, ale najdeme zde moc hezkou skalku připomínající drobnou odlučností Panskou skálu u Kamenického Šenova. Na východní straně vrcholového hřbetu je upravená vyhlídka Volský kámen, dnes nazývaná Bienertova. Bratři František a Eduard Bienertové žili ve Šluknově a zabývali se zdejší vlastivědou, byly však v roce 1990 úkladně zavražděni. Výhled tu je však jen omezený, kostel v dálce je v Kunraticích.

Knížecí:

Od vyhlídky pokračujeme dolu po zelené. Šluknovsko je zajímavé tím, že zdejší osady mají šlechtická jména - Panský, Hraběcí, Císařský a podobně, ale také Knížecí. Do této osady Velkého Šenova nás dovede zelená značka. Nejstarší písemná zmínka o Knížecím pochází z roku 1400, dnes je z něho jen část, protože mnohé chalupy byly po roce 1945 zbořeny, a to včetně mlýna. My stejně projdeme jen horní částí, kde zelenou opustíme. Ta se prudce stáčí vlevo, ale my jdeme dál rovně po silničce. Ta se zlomí také vlevo a sejdeme na hlavní silnicí osady. Zde se dáme vpravo směr Šluknov.

Cíl - Šluknov:

Za posledním domkem osady čp. 30 silnice zahýbá vlevo, ale my jdeme rovně luční cestou (ne vpravo k lesu), a pokračujeme dál lučinami a remízkami stále takměř k severu. Stáčíme se pozvolna k severovýchodu a podejdeme dvoje vysoké vedení. Zde z výšiny již vidíme před sebou Šluknov. Před městem vpravo spatříme na protější stráni přes Stříbrný potok motokrosové závodiště, ale to se již blížíme k hlavní silnici Dr. E. Beneše. Na křižovatce mineme moderně upravený pramen s pitnou vodou.

Po ulici dojdeme na náměstí, a to máme za sebou 14 km. Nejvyšším bodem trasy je samozřejmě Hrazený 610 m, nejnižším je pak start a cíl na šluknovském náměstí 346 metrů nad mořem. Celkově nastoupáme asi 350 metrů. Trasu lze projet i na kole, jen výstup na Hrazený je třeba zvládnout pěšky. 

Vrchol Hrazený.
Karlovo údolí.
Bienortova vyhlídka.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků