Neznámé cesty kolem Kvildy - Co dělat na Šumavě atd....

Většina našich hor má tradiční trasy, které jsou nejkrásnější, ale také nejnavštěvovanější. Nelze se pak divit, že si na nich někdy připadáme jak na Václaváku. Dnes se pokusíme vám nabídnout méně obvyklou trasu z Kvildy, i když se nevyhneme všeobecně známým místům, jako je především pramen Vltavy.

Kvidla:

Horské středisko Kvildu zná asi každý, kdo se o Šumavu zajímá. Dnes si asi obtížně již představíme těžký život zdejších obyvatel třeba v 18. a 19. století. Jen vidina, že bychom tu byli v zimě doslova zavřeni na několik měsíců, je již mimo rámec naší představivosti. Dnes tu mají lidé jiné starosti, spíš najít kousek soukromí. My jim ho umožníme a vyrazíme do lesů.

Start - Stráž:

Výlet začneme na jižním okraji Kvildy, na turistickém rozcestí Hraběcí huť. Stýkají se zde značky modrá, NS Nelesní krajina a cyklostezky 1041 a 331. My se vydáme po NS a cyklotrasou 331, po silničce mineme osadu Lesní Chalupy. Zde se od nás odpojí NS a jdeme jen po cyklotrase a pod elektrickým vedením, proto zabloudit nelze. Po dalším rozcestí s cestou vlevo překročíme již výšku 1100 metrů nad mořem. Dál stoupáme úbočím výšiny 1149 m a po přejití mělkého sedla se dostaneme na rozcestí. Zde byl postaven turistický přístřešek. Tady si můžeme nakrátko oddychnout a připravit se na nejnáročnější výstup. Dáme se vpravo západním směrem neznačenou cestou úbočím Holubí skály. Po 650 metrech dojdeme na rozcestí, orientačním bodem nám tu je menší mýtina vpravo. My zahneme šikmo vlevo a po 350 metrech jsme na dalším rozcestí. Orientačním bodem nám tu je odlesněné území před námi. Zde se dáme opět vlevo, tedy skoro jihovýchodně. Stoupáme pozvolna úbočím Holého vrchu 1294 m. Asi po 1,5 km přijdeme na křižovatku s úplně rovným průsekem, dáme se po něm vlevo do kopce a přijdeme do sedla. Zde se opět setkáme s kolmým průsekem, vlevo je již zmíněný Holý vrch, ale my se dáme vpravo na vrchol Stráže o výšce 1308 m n.m.

Vrchol Stráže je částečně odlesněný, proto nám nabízí výhledy do okolí, navíc zde vede evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem.

Druhý vrchol Stráže:

Z vrcholu sejdeme opět rovným průsekem a pěšinou západním směrem. Sejdeme na lesní silničku a po ní se dáme vlevo. Za chvilku staneme na rozcestí s červenou značkou a cyklotrasami 10263, EV 13 a Vltavskou. Dáme se tu vpravo a ještě v sedle odbočíme na lesní cestu vlevo. Vystoupáme na zcela odlesněný druhý vrchol Stráže s výškou 1261 m.

Z vrcholu pokračujeme ve směru přístupové cesty, až dojdeme na státní hranici. Po hraniční stezce sejdeme jižně na rozcestí Sedmiskalí, kde se stýkají modrá, zelená a žlutá značka. Stojí zde i informační tabule. My se dáme pak po modré západně do Čech.

Prameny Vltavy:

Modrá značka nás dovede na rozcestí Na Strážní stezce s červenou. Sejdeme na další rozcestí U pramene Vltavy. Zahneme vpravo stále po modré a zakrátko jsme u vlastního pramene Teplé Vltavy s turistickým přístřeškem.

 

Cíl: Kvilda:

Cesta zpět je jednoduchá, jdeme stále silničkou s modrou značkou.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Stráž 1308 m, nejnižším místem je pak start v Kvildě 1051 m n.m., celkové převýšení je málo přes 300 metrů, na Šumavu jde vlastně o rovinnou trasu. Cyklisté by trasu také projeli, je však dávat pozor na obou vrcholech Stráže, jde tu místy jen o cesty pro pěší.

Pohraniční stezka u Sedmiskalí.
Pramen Vltavy.
Teplá Vtlava.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků